Kateřina Slabá
Poprvé v nové sestavě
|
|
Jako nováček v představenstvu (zřejmě tradiční rituál) jsem byla pověřena sepsáním svých dojmů z první schůze nově zvoleného představenstva.
Po úvodních formalitách jsme volili prezidenta. Na výběr jsme měli ze dvou kandidátů. Dr. Daniel nám promítl obsáhlou prezentaci počínaje svým curriculum vitae a konče úkoly, které by jako prezident KVL chtěl v budoucnu plnit. Dr. Bernardy vystoupil s kratším improvizovaným projevem, ke kandidatuře se podle svých slov rozhodl jen několik dní před jednáním představenstva.
|
Zvolen byl následně Dr. Bernardy. Poté jsme přistoupili k volbě viceprezidenta, tentokrát již bez projevů a prezentací. Ze dvou kandidátů (Dr. Borkovec a Dr. Železný) byl zvolen Dr. Borkovec.
Dále následovalo již samotné jednání. Zabývali jsme se žádostí o pomoc s lobbingem v Evropském parlamentu, kterou jsme obdrželi z FVE (Evropská federace veterinárních lékařů). Jedná se o zprávu dánské poslankyně EP Anny Rosbachové, která kromě jiného obsahuje návrh na oddělení práva předepisovat a práva prodávat antimikrobiální léčiva. Tato poslankyně argumentuje tím, že veterinární lékař, pokud je ekonomicky zainteresován na prodeji, má tendenci prodávat více těchto léčiv než je nutné.
|
|
|
Vzhledem ke stále intenzivněji diskutovanému tématu antimikrobiální rezistence lze samozřejmě snahy o regulaci chápat, ovšem podle názoru představenstva jde zejména v rovině praxe malých zvířat o opatření kontraproduktivní.
Klienti, kteří by dostali recept a lék si opatřovali v lékárně, by museli zakoupit celé balení léčiva. Všichni si dokážeme představit, co se se zbytkem takového léčiva stane–majitel jej buďto neodborně zlikviduje, nebo laicky použije při nejbližší příležitosti.
… první schůze nového představenstva očima fotografa. Zkušení mazáci a nováčci při práci u jednoho stolu
Proto se představenstvo shodlo, že je třeba zformulovat dopis a rozeslat jej českým europoslancům v kombinaci s osobním jednáním. Dr. Nytra přislíbil využít svých kontaktů. Více k této problematice a vývoji bude v jiném příspěvku na jiném místě.
|
|
Dalším bodem byl návrh Dr. Hoška znovu projednat vyplácení náhrad za ztrátu času, zejména „jablka sváru“ mezi minulou RK a minulým představenstvem– náhrad za ztrátu času stráveného na cestě. Po dlouhé diskusi všech možností a krátké prezentaci Ing. Jelínkové Hrdličkové se nakonec všichni shodli, že způsob vyúčtování bude zachován tak, jak tomu bylo doposud, tzn. bude možné dále vyúčtovávat i čas strávený na cestě. Pokud někteří členové dojíždějí z větších vzdáleností, pak je spravedlivé jim vynahradit nejen cestovné, ale i čas, který cestou strávili.
|
Počet účtovaných kilometrů a hodin vykázaných jako práce pro KVL kontrolují předsedové příslušných komisí a účetní KVL. V budoucnu se zvažuje i zveřejnění vyplácených náhrad na internetu. Dále se vypracuje nový vnitřní předpis, který vyplácení více uvede do souladu s představami fi nančního úřadu, se kterým se Ing. Jelínková potýkala.
Jednali jsme o termínu sněmu KVL v roce 2013. Rozhodli jsme se sněm odložit na podzimní termín. Důvody jsou následující: zachováme dvouleté funkční období současného představenstva (sněm na jaře by byl již třetím sněmem v průběhu 1,5 roku), oproti minulosti již podle účetní KVL netrvá požadavek na schvalování účetní uzávěrky sněmem KVL – proto minulé jarní termíny. V podzimních měsících mimo sezónu jsou levnější pronájmy, KVL tedy ušetří na nákladech na sněm. Předpokládá se i menší „interference“ s ostatními vzdělávacími akcemi.
|
|
|
V podzimním termínu se i lépe plánuje rozpočet na další rok, protože je už zřejmá fi nanční bilance roku stávajícího. Nový termín sněmu tedy je: 23. 11. 2013.
|
|
Následovalo jednání o návrhu Dr. Špručka o poskytnutí příspěvku domácím účastníkům Světového veterinárního kongresu v Praze, který KVL pořádá. Peníze určené pro tento účel měly pocházet z čistého výnosu dohody o narovnání s fi rmou Sano. Tento návrh padl již na sněmu v Třebíči 1. 12. 2012, kde nebyl přijat.
Po diskusi o finančních možnostech a rizicích vyplynulo následující: Komora disponuje přibližně 20 miliony Kč, současně jí však hrozí platby, např. pokuta ve správním řízení s ÚOHS, který aktuálně zkoumá náš profesní řád ve snaze najít v něm důkazy o kartelových dohodách.
|
Dr. Raška podal protinávrh, aby se členům KVL na kongres přispělo až zpětně, podle fi nanční situace Komory po kongresu. Moje maličkost podala protinávrh v duchu původního návrhu vycházející z této kalkulace: poplatek za kongres v částce přibližně 700 eur by byl prvním 200 členům uhrazen z poloviny, tj. 350 eur na jednoho člena, což by představovalo 1 750 000 Kč. Návrh (podle mne bohužel) těsně neprošel, protinávrh Dr. Rašky byl schválen.
V budoucnu se zvažuje i zveřejnění vyplácených náhrad na internetu
|
Diskutovali jsme také návrh bývalého prezidenta KVL Dr. Rychlíka, který žádal o vyplacení 13. platů pracovníkům sekretariátu. Byly předneseny konkrétní argumenty u jednotlivých zaměstnanců a návrh byl schválen. Navrhli jsme obeslat odstupující členy představenstva dopisem, který zformuluje mediální komise. Dr. Daniel nás také informoval o návrhu společnosti Samohýl využít pro KVL rezervace pronájmu Žofínského paláce pro konání Veterinárního reprezentačního plesu, který již tato společnost do budoucna nebude pořádat.
|
|
|
Prezident KVL Dr. Bernardy mě požádal o sepsání dojmů. Ty jsou bohužel (nebo snad bohudík) v zásadě takové, jaké jsem očekávala.
|
|
Rozsáhlé diskuse, u nichž není složité se „zacyklit“, a tudíž jejich vítězoslavným cílem může být i stav, kdy se nic nemění (úhrada za ztrátu času stráveného na cestě), obecné obavy o finance KVL a o nařčení z plýtvání (proto šetřeme raději na horší časy), občasné jízlivé poznámky, nějaká ta osobní invektiva. Snad již na druhém zasedání opadne ona nejistota a strach, který, jak věřím, stojí za všemi drobnými projevy nedůvěry a budeme se moci více věnovat konstruktivní práci (ta se, rozumí se samo sebou, ani na prvním zasedání očekávat nedala).
|
|