Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Rozhovor s Jiřím Liškou, místopředsedou Senátu ČR

Tiskovou zprávu rozesílá: EURO P.R. s.r.o.
European Marketing & Media House, 533 53 Pardubice – Semtín
Tel./fax: 466 611 139, 777 100 388, e-mail: europr@europr.cz


Rozhovor s Jiřím Liškou, místopředsedou Senátu ČR

Považujete akce typu VETFAIR za důležité a potřebné? Jak hodnotíte úroveň české veterinární péče z pohledu politika i veterináře?

Snažím se jezdit na VETFAIR každý rok už kvůli tomu, že zde pokaždé potkám řadu svých starých známých, ale také proto, abych viděl, jak jde veterinární medicína dopředu, hlavně co se týká materiálního zázemí. Musím říci, že jsem překvapen, jak velký pokrok tato oblast učinila. Myslím, že veterinární medicína je dnes u nás minimálně na stejné úrovni jako v kterémkoliv jiném státu Evropské unie a možná i dál.

Byl vstup do EU z hlediska legislativy pro české veterináře přínosem?

Přece jen to znamenalo nové předpisy a zpřísnění norem, myslíte si, že je to správná cesta? Nevím, jestli je to cesta správná nebo ne, nicméně je v podstatě jediná možná. Jsme v EU a musíme se přizpůsobovat. Nicméně je nutné říci, že někdy máme pocit, že některá nařízení, která přicházejí z Bruselu, jsou mnohdy zbytečně přísná, zbytečně komplikují život a že je v tom cítit příliš byrokracie. Myslím však, že není v českých silách, běh těchto událostí nějak změnit.

Nedávno probíhalo schvalování novely zákona o léčivech. Komora veterinárních lékařů ČR se tehdy postavila proti návrhu především kvůli zhoršení kontroly nad léčivy. Jaký je názor Váš?

Když jsme tuto novelu projednávali v senátu, měl jsem k ní řadu připomínek. Pravdou je, že se mi ji nepodařilo nějakým zásadním způsobem změnit. Je v ní řada nedořešených věcí, především co se týká kontroly a zodpovědnosti. Myslím si, že se musí ještě dopracovat.