Rozhovor s ústředním ředitelem SVS ČR Na aktuální situaci týkající se vakcinace proti bluetongue jsme se zeptali ústředního ředitele Státní veterinární správy České republiky doc. MVDr. Milana Maleny, Ph.D.
– zastavení šíření nákazy do dalších členských států, Jak v současné době vakcinace probíhá? V současné době probíhá očkování od 20. srpna 2008 na celém území ČR. Kolik chovů bude a kolik je již očkováno? Měla by být naočkováná zvířata ve více než 27 000 hospodářstvích, ke dni 29. 8. 2008 bylo vykázáno očkování v 514 hospodářstvích u 30 000 zvířat, další průběžná uzávěrka bude ke dni 12. 9. 2008 (soukromý veterinární lékař má povinnost do čtrnácti dnů od provedení očkování předat informace o počtu očkovaných zvířat krajské veterinární správě, která s ním podepsala smlouvu). Někteří čeští veterináři mají výhrady: malá informovanost chovatelů ze strany státu nebo neefektivita očkování některých malých chovů. Vaše reakce? Chovatelé byli informováni prostřednictvím Státní veterinární správy ČR – tiskové informace, krajských veterinárních správ – kontakty se soukromými veterinárními lékaři a chovateli, prostřednictvím tisku, ve spolupráci se zemědělskými agenturami, obcemi atd. Neefektivitu u malých chovů vzpomínají soukromí veterinární lékaři, kteří tvrdí, že se jim nevyplatí do těchto chovů jezdit, ale v této kampani lze vzhledem k tomu, že se očkuje „naráz“ 1,5 mil. zvířat, cesty do těchto chovů provázat. Neochota soukromých veterinářů může vést k tomu, že bude umožněno provádění očkování i veterinárním technikům a v poslední řadě samotným chovatelům.
Z těchto peněz byla nakoupena očkovací látka a je hrazeno očkování ve výši 25 Kč za jedno očkování (za jeden úkon). Evropská komise po předložení odborné a finanční zprávy přispěje až 0,60 eur na očkovací látku a do 50 % na náklady na očkování (na úkony). Vyslechl jste názory členů Komory veterinárních lékařů České republiky. Co si z jednání odnášíte? Odnáším si z jednání to, že se neustále zlepšuje spolupráce se soukromými veterinárními lékaři, která vede k zlepšování a zabezpečení zdraví zvířat ve vazbě na zajištění zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu. Jsou zde oblasti, kde se veterinární dozor neobejde bez aktivní účasti soukromého veterinárního lékaře (úzká spolupráce s chovateli z hlediska sledování zdraví zvířat a oznamování podezření z nákaz, dále zajišťování preventivních akcí – odběrů vzorků). Dále jsme si vědomi, že pro soukromé veterinární lékaře jsou podstatné i ekonomické otázky a zde je naší snahou přispívat k zlepšování přístupu k finančním prostředkům, které ve veterinární oblasti poskytuje stát. Děkujeme za rozhovor. |