Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Rozhovor se členem prezidia České asociace veterinárních lékařů malých zvířat Dr. Janem Hnízdem

  Časopis Zvěrokruh 9/2016
     Z činnosti komory

Připravila Eva Lokajová

 

Konference se v minulých letech konaly v Hradci Králové.
Letošní XXIV. výroční konference se uskutečnil v Brně.
Co vedlo asociaci ke změně místa konání?

V posledních letech jsme byli svědky jisté stagnace, a s to ohledem na kvalitu a rozsah této hlavní vzdělávací akce pro veterinární lékaře se zaměřením na medicínu malých zvířat. Výroční konference byla stále méně konferencí a stále více komerční výstavou. Byť si výroční konference bezesporu svou dominanci mezi různými semináři a kongresy pořádanými v průběhu roku i nadále drží, bylo nám jasné, že jsou potřebné radikální změny. Nově zvolené prezidium se odhodlalo k provedení ekonomického auditu výroční konference. Současně jsme se zajímali o názory praktiků ohledně kvality a rozsahu této vzdělávací akce.

Výsledek nebyl dobrý. Ekonomicky byla výroční konference ve spojení s původním pořadatelem pro ČAVLMZ zcela nevýhodná, kvalita poskytovaného vzdělávání i doprovodného programu byla stále častěji kritizována. Jelikož nebylo možné s původním pořadatelem vyjednat důstojnější podmínky, rozhodlo se prezidium tuto spolupráci ukončit. Z toho logicky vyplynula i změna místa konání, protože hradecký Aldis zůstal v původním termínu konference obsazen jiným seminářem. Ukázalo se, že není vhodných objektů pro pořádání takto rozsáhlé konference v České republice mnoho. Zohledňovali jsme strategicky výhodné umístění akce, nutnost minimálně tří přednáškových sálů, z nichž by ten největší měl pojmout asi 400 posluchačů, vhodné parkovací možnosti a dostupnost, adekvátní plochu pro výstavu firem. Při zohlednění těchto aspektů nám zůstalo k výběru jen pár možných objektů. Brněnské výstaviště se ukázalo být nakonec tou nejlepší volbou.

Jaké další změny můžeme v souvislosti s příští výroční konferencí očekávat?

Věříme, že nové místo konání a důstojné prostory budou prvním pozitivem, které většina účastníků konference, ale také vystavujících firem, ocení. Vzdušné prostory, pohodlné jednací sály s kvalitní audiotechnikou a kvalitní catering zajistí pohodlí i pro náročné kolegy. Hlavní změnou je ovšem koncepce odborného programu samotné konference. Po důkladném zvážení a na základě našich zkušeností z podobných vzdělávacích akcí v zahraničí jsme se rozhodli pro koncept opravdové konference, nikoliv jen semináře s dvěma přednášejícími a přidruženou komerční výstavou. Doby, kdy na výroční konferenci jeli například jen internisticky zainteresovaní kolegové, protože byl hlavní (a jediný zajímavý…) přednášející zrovna internista, jsou doufejme pryč. Konference bude nabízet minimálně čtyři paralelní sekce, v neděli jich bude dokonce minimálně pět! Pro mnohého z nás tím vzniká zcela nové dilema, jaké jsme dosud na výroční konferenci neměli: "Na co mám teď jít?" – atraktivní jsou všechny. To povede jistě i k tomu, že budou veterinární pracoviště vysílat na výroční konferenci více kolegů najednou. Věříme, že toto bude přínosem obzvláště pro mladé kolegy z praxe, kteří nebudou vědět, kam skočit dříve.

Velice inovátorsky bude pojata i sekce veterinárních techniků pod organizační taktovkou Dr. Jan Křečka a ČAVS. Přednášky pro sestřičky budou více reflektovat vzdělávací systém aplikovaný například ve Velké Británii, navíc umožníme zapojení do této sekce i čerstvým absolventům a studentům, protože věříme, že zvláště oni předané informace upotřebí nejlépe.

A samozřejmě bych neměl zapomenout na společenský a kulturní program spojený s výroční konferencí. Zajištěná je prověřená taneční kapela a pracujeme na doprovodném programu. Věříme, že to bude nejen zábavné, ale také důstojné a odpovídající našemu stavu. Současně to neznamená, že nebude v pozdějších večerních hodinách možné také trochu "zapařit" a zatančit pod taktovkou DJ.

No a dobrá zpráva pro firmy a vystavovatele: výstavní plocha je v námi pronajatých pavilonech výrazně větší, než tomu bylo v Aldisu, navíc je vše na jednom podlaží což jistě vystavovatelé ocení.

Dobře, tak tedy konkrétně: jaký odborný program jste připravili?

Pro mne osobně asi největším potěšením je účast profesorky Bernadette van Ryssenové. Podařilo se nám ji získat za podpory našeho generálního partnera firmy Royal Canin pro celý sobotní chirurgický program a její přednášky se budou týkat ortopedických problémů hrudních končetin. Tato přednášející je jedna z nejvýznamnějších ortopedických osobností současnosti v praxi malých zvířat, což ocení každý z kolegů, který se ortopedií zabývá hlouběji. Současně budou její přednášky koncipované tak, že zaujmou zcela jistě i kolegy z prvoliniových pracovišť. Druhé jméno konference je v české veterinární komunitě již mnoho let známé. Profesor Mike Willard bude také v sobotu prezentovat gastroenterologickou show, tak jak jsme na to u něj zvyklí. Je skvělý pedagog a současně neuvěřitelně zábavný. Přál bych si, aby jeho přednášky navštívili hlavně začínající kolegové a absolventi, kterým jeho pohled na gastroenterologii jistě otevře oči. Jeho přednášky budou tematicky navazovat na seminář, který bude pořádat v říjnu v Hradci Králové, takže všichni, kteří se v říjnu namlsají gastroenterologií, mají v Brně možnost si dokončit de facto celé gastroenterologické curriculum. Myslím, že je to skvělé. V nedělním programu zcela jistě vyčnívají dvě jména. Profesor Dennis B. DeNicola a profesorka Kathrin Hittmairová. Profesor DeNicola je celosvětový pojem a je velkou ctí mít na této konferenci jednoho z nejvýznamnějších hematologů současnosti. Tento hematologický stream by nebyl možný bez podpory firmy Idexx, za což jsme vděčni. Profesorka Hittmairová je radioložkou na Vídeňské univerzitě. Osobně jsem si velice přál samostatný stream zobrazovací diagnostiky a podařilo se. Přednášky se budou týkat diagnostiky močového aparátu. Právě zobrazovací diagnostika na velkých kongresech v posledních letech zcela chyběla, dennodenně vnímám velké deficity u čerstvých absolventů a studentů, proto věřím, že se stane tento stream tradicí a již nyní máme na příští rok zamluveného dalšího skvělého radiologa. No, a co více?

Oftalmologická sekce pořádá tradičně svůj samostatný stream, tentokrát máme jako hlavního přednášejícího doktora Stuarta Ellise z Velké Briánie. Onkologická sekce připravila skvělý program na téma neuroonkologie, kde budou přednášet kolegové Petr Šrenk, Aleš Tomek a Ondřej Škor, které asi netřeba představovat. Inovativní bude navíc série přednášek alternativní medicíny, hlavně homeopatie, kterou odborně zaštituje kolega Michal Jiřička.

Sestřičky, studenti a vlastně všichni, jež zaujme téma měkkotkáňové chirurgie, se mohou těšit na sérii přednášek doktora Gerta ter Haara. Tento blok pořádá v rámci konference sesterská asociace ČAVS a kolega Jan Křeček. Nový je také stream vystavovatelů a firem, kde budou probíhat nejen prezentace nových produktů, ale (a to je nutno zdůraznit) i zajímavé odborné přednášky. Jako příklad bych uvedl téma akutní medicíny a všeobecně známou přednášející, kolegyni Raušerovou z VFU. Tyto přednášky vám přináší jeden z hlavních sponzorů akce firma Royal Canin.

Celý program je již delší dobu vyvěšen na webu. S ohledem na fakt, že je absolutní majorita přednášek v angličtině s tlumočením, věříme, že dorazí letos nejen značná část kolegů ze Slovenska ale také z Polska, ale i Rakouska. Těšme se tedy na opravdový mezinárodní kongres.

Odborné sekce tedy již fungují a pořádají vlastní program?

Výroční konference bude významná také z důvodů ustanovení nových vedení v jednotlivých starých a nových odborných sekcích. Budeme mít jednání dermatologické sekce (organizuje kolega Počta), onkologická sekce si zvolí nové vedení, chirurgická sekce rovněž. Doufáme, že se do listopadu také dá dohromady sekce kardiologická, která prodělala v posledních letech bohužel jakýsi útlum. Nyní se ovšem resuscituje pod vedením kolegy Nováka a věřím, že to dopadne dobře.

To zní opravdu impozantně. Kdy a kde se kolegové mohou registrovat?

Registrace na webu ČAVLMZ je spuštěná již nyní. V dnešní době je samozřejmostí pohodlná online registrace, včetně možnosti platby online. Mimochodem, když už tam budete: máme zcela nové a myslím, že velice pěkné webové stránky. Noví členové mají možnost se rovnou zaregistrovat. Teď totiž platí: být členem se vyplácí. Získáte tak výrazné slevy na vzdělávací akce pořádané asociací, navíc ti z vás, kteří chtějí vstoupit do odborných sekcí, se musí nejdříve stát členy asociace. Také jsme se rozhodli výrazně zvýhodnit vstupné pro studenty, které je de facto symbolické, studenti mohou navíc vypomáhat na konferenci, a tím získat část vstupu na přednášky zcela zdarma. Také to vypadá, že se tentokrát konference vyšvihne s pořádnou výstavou odborných posterů. Již pár dní po výzvě sekretariátu máme přihlášeno šest posterů a věřím, že jich nakonec bude víc než deset. První dva autoři posteru mají 50% slevu na celou konferenci.

 
Děkuji za rozhovor.
Eva Lokajová