Ve čtvrtek 3. 12. od 16 do 20 hodin proběhlo pravidelné každoroční setkání presidentů, viceprezidentů a vedoucích sekretariátů komor ze zákona.
Ze strany všech komor, s výjímkou soudních exekutorů, bylo konstatováno, že od posledního setkání nebyl vyvíjen tlak ze strany státu na zrušení komor a omezení samosprávy licencovaných svobodných povolání. Exekutorské komoře naopak nový zákon odebral disciplinární pravomoci nad svými členy a podřídil ji dozoru MSp ČR. Velká část diskuse se věnovala školství a zejména dalšímu vzdělávání. Nejostřeji proti systému edukace vystoupil prezident České advokátní komory. Konstatoval, že stávající aféra PF v Plzni je jen malým dokladem nedostatečnosti vzdělání mladých absolventů práv, že absolventi mají obecné problémy s textem, s českým jazykem a že zkoušky advokátních koncipientů tak de facto teprve nahrazují státní rigorózní zkoušky. Z diskuse jsem si odnesl závěr – prosím Dr. Snášila, aby mě případně opravil či doplnil – že ve většině komor je další vzdělávání organizováno liberálně, komory se snaží spíš stimulovat ke vzdělávání než sankcionovat. V tomto smyslu se naše komora nijak neodlišuje. Přišlo mně inspirativní konstatování pana prezidenta Komory daňových poradců. Komora zveřejňuje účast na školeních a vzdělávacích akcí svých členů, a tak případný klient má možnost si zjistit či ověřit, zda se jím vybraný poradce školí a vzdělává.
Rovněž notáři mají být dotčeni a omezena jejich mlčenlivost v důsledku zavádění nových opatření proti praní špinavých peněz. Problém prolamování se do povinné mlčenlivosti zatím nepociťuje Česká lékařská komora a já konstatuji, že ani naše. Závěrem bylo shodně konstatováno, že setkání jsou pro všechny přínosem, že bude dobré, abychom si navzájem pomáhali a podporovali se všude tam, kde nemáme odlišné zájmy. Příští setkání bude organizovat Česká advokátní komora. Mezitím dojde k separátnímu setkání tajemníků a vedoucích sekretariátů. STŘÍPKY, KTERÉ MĚ ZAUJALY: Exekutorská komora je ze všech komor daných zákonem asi nejmenší, čítá pouhých 120 členů a roční poplatek komoře činí 50 000 Kč. Česká komora architektů má největší problém přesvědčit zadavatele veřejných zakázek, aby vypisovali na stavby otevřené veřejné architektonické soutěže, tak jak se to dělá v celém civilizovaném světě. Nedostatek zubních lékařů je dán chybějícími finančními prostředky. Zájemce o studium zubního lékařství není možné přijmout z kapacitních důvodů vysokých škol. Na trhu práce však chybí. Průměrný zubař je dnes padesátičtyřletá žena. Stále více práce odborné péče o chrup stát přesouvá na zubní hygienisty, jejichž edukace je výrazně levnější než studium zubního lékaře. V Japonsku se může stát notářem pouze vystudovaný právník, který má minimálně desetiletou předchozí praxi jako advokát nebo soudce. Politici jsou schopni odsouhlasit, že i advokát bude povinen oznámit trestnou činnost svého klienta.
|