Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Šílenství pominulo?

  INFORMACE, ZPRÁVY, VÝZVY
O krávě, a bez vytáček…
Až zazvoní umíráček,
má to ještě jeden háček:
Aby to nebyla zmýlená,
ztvrdit, že nebyla šílená!
A na topole blízko jatek
měl úřední mužík svátek…

Aspoň ve zvířecí říši se již delší dobu „nešílí“. Letošní poslední případ BSE, bovinní spongiformní encefalopatie, byl u nás zaznamenán v květnu. Letos zatím dva případy. V roce 2008 žádný, v roce 2007 taktéž dva.

Výskyt BSE je u nás na ústupu, stejně jako v ostatních členských zemích EU. I když sporadický výskyt není samozřejmě vyloučen. Každopádně dosud, pokud se budou obdobným způsobem další případy onemocnění vyskytovat, je potřeba i nadále počítat s vyšetřováním. Riziko podceňovat nelze.

Od roku 2001, kdy se u nás s vyšetřováním mozků skotu započalo, bylo dosud v tuzemsku vyšetřeno téměř milion a půl zvířat (přesně 1 485 549 kusů). A na toto množství bylo diagnostikováno 30 případů, to za devět let opravdu není mnoho.

 

I proto je naše republika považována za zemi s malým rizikem. Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat se sídlem v Paříži (OIE – Office international des épizooties) nám na základě posouzení účinnosti veterinárního dozoru a na základě četnosti výskytu BSE přidělil již 30. května 2008 certifikát, na základě kterého byla naše republika zařazena mezi země s kontrolovaným rizikem BSE.

 
Josef Duben, tiskový mluvčí SVS ČR
Další informace na www.svscr.cz