V poslední době se objevily v médiích zprávy o zabijáckém klíštěti, které hubí psy na potkání a komu je život milý, měl by prchat do bezpečí. Podle dramatických titulků vznikl dojem, že potká-li pes tohoto zákeřného členovce, zbude z něj jen vodítko, obojek a čip.
Dlužno přiznat, že na panice se mírně podepsala akce „Najdi pijáka“, kterou vyhlásili veterinární parazitologové ve snaze zmapovat výskyt tzv. pijáka lužního – klíštěte, které se rozšiřuje na naše území z jižních oblastí a Slovenska, a to především v souvislosti s oteplováním. V zájmu zapojení veřejnosti a propagace akce se nakonec mezi mnohými lidmi rozšířilo přesvědčení, že z ústavu pro výkon zabezpečovací detence klíšťat uprchl jakýsi nebezpečný piják, po kterém je vyhlášeno pátrání a veřejnosti se nedoporučuje se jej pokoušet odzbrojovat.
Je pravdou, že klíšťata jsou přenašeči mnohých nepříjemných onemocnění – lymské boreliózy, viru encefalitidy, tularémie, ehrlichiózy, babeziózy, anaplazmózy a dalších.
Právě piják lužní s oblibou přenáší především babeziózu. Babézie jsou mikroskopičtí parazité, kteří pronikají do červených krvinek psa a začínají se v nich množit. S každou generací babézií dochází k rozpadu červených krvinek a vzniká chudokrevnost – pes přestává mít dostatek červených krvinek, je slabý a unavený.
Nejdříve lze tedy u psa pozorovat zejména apatii, slabost, zvracení a horečku až 42°C, která nijak nereaguje na podání antibiotik. Dále může být patrná žloutenka, která je viditelná na sliznicích nebo prostřednictvím nažloutlé barvy trusu. Někdy se objevují i příznaky postižení dýchacích cest, svalů a nervové soustavy. U včas neléčených pacientů hrozí úhyn.
Babezióza ale není v našich krajích nic nového – byla zde samozřejmě již dříve, ale téměř výlučně u psů, kteří se vrátili z pobytu na jižním Slovensku, z Chorvatska či ze Středomoří. Čeští veterinární lékaři v minulosti nemoc příliš neznali, protože zde byla vzácná. Dnes jsou však tyto „exotické“ choroby veterinární veřejnosti dobře známé a i diagnostika je na velmi dobré úrovni. Zásadou je ale prevence – proto nezapomínejme na to, že při cestování na jih je vždy nutné psa ošetřit přípravkem proti klíšťatům.