Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva MZe a SVS – Každý kus masa z Brazílie se musí vyšetřit, nařídili veterináři. Reagují tak na opakovaný dovoz masa obsahující salmonelu

Tisková zpráva

V Praze 5. 5. 2017

Každý kus masa z Brazílie se musí vyšetřit, nařídili veterináři. Reagují tak na opakovaný dovoz masa obsahující salmonelu

Státní veterinární správa (SVS) zavádí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství od 9. května mimořádné veterinární opatření. Všechny zásilky živočišných produktů původem z Brazílie bude možné uvádět na český trh teprve až po jejich vyšetření na přítomnost salmonely. Veterináři tak reagují na opakované nálezy salmonel v drůbežím mase a masných polotovarech. Příchod všech zásilek brazilských potravin živočišného původu budou navíc muset příjemci zboží hlásit SVS. Za porušení nařízení s celorepublikovou platností hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun.

„Rozhodl jsem se po diskusi s kolegy ze Státní veterinární správy přistoupit k tomuto mimořádnému opatření. Jsme v tomto první stát Evropské unie. Apeloval jsem, aby EU lépe kontrolovala dovážené kuřecí maso na území Evropské unie. Apeloval jsem i na zodpovědné komisaře, bohužel zatím nevidím reálná konkrétní opatření, která by zvýšila ochranu spotřebitelů EU i spotřebitelů v České republice. Většina tohoto dováženého drůbežího masa míří především do veřejného stravování, tedy do restaurací a jídelen. Tady bych chtěl důrazně upozornit české spotřebitele, aby se daleko více ptali na původ nejenom drůbežího masa, ale i jiných druhů mas a více se zaměřili především na kvalitní produkci masa od našich regionálních zemědělců,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zpřísnění nahlašovací povinnosti spolu s povinným vyšetřováním všech zásilek zboží brazilského původu výrazně omezí riziko, že se na náš trh dostanou zdravotně nebezpečné či falšované potraviny z této země,“ zdůraznil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Celý text mimořádného veterinárního opatření je zveřejněný na webových stránkách Ministerstva zemědělství:

http://eagri.cz/public/web/file/533262/_29374_2017_MZE_18000.pdf

Již koncem března vyzvala Evropská komise členské státy ke zvýšeným kontrolám zásilek potravin z Brazílie. Důvodem k těmto mimořádným opatřením byly pochybnosti o fungování systému dozoru nad potravinami a osvědčování vývozů v Brazílii. Z dostupných informací vyplývá, že minimálně v uplynulých dvou letech byly v důsledku korupce na trh uvolňovány potraviny, o jejichž zdravotní závadnosti panují vážná podezření.

Do konce dubna provedla SVS přibližně 90 kontrol, při kterých prověřila, pozastavila a laboratorně vyšetřila 200 šarží. Přitom již pětkrát zjistila přítomnost salmonel v masném polotovaru z kuřecího masa, v kuřecím mase a v jednom případě nevyhovující poměr vody a bílkoviny v kuřecím mase. Z dosavadních vyšetření vyplývá, že osm procent z kontrolovaných brazilských potravin obsahuje salmonely.

SVS stahuje další zásilku brazilského masného výrobku se salmonelou

Aktuálně SVS stahuje z trhu zásilku téměř pěti tun solených kuřecích prsních řízků. Vyšetření odhalila ve všech pěti vzorcích odebraných z této zásilky, jejímž příjemcem byla společnost Bidfood Czech Republic s.r.o, salmonely. Necelých 400 kilogramů produktu SVS pozastavila již při odběru vzorku a zakázala polotovar uvádět do prodeje, dokud nebude mít k dispozici výsledek vyšetření. Zbytek zásilky nyní stahuje z trhu a vrátí ho zpět odesílateli do Nizozemí nebo nařídí likvidaci. Příjemci v tomto případě hrozí až padesátimilionová pokuta.

Jde o produkt: Kuřecí prsní řízky solené, hluboce zmrazené

datum výroby/zamrazení: 14. 11. 2016 C (14/NOV/2016 C)

datum minimální trvanlivosti: 8. 5. 2018 (08/MAY/2018)

balení á 2 kg (karton 8x 2 kg)

celkem 300 kartonů = 4.800 kg

Původ: Brazílie, BR 18

Vyhledávání zásilek brazilského zboží komplikuje fakt, že naprostá většina produktů z této země do ČR nesměřuje přímo, ale v rámci tzv. reexportů od obchodníků sídlících v ostatních členských zemích EU. Příjemci zásilek v ČR mají sice již několik let povinnost hlásit příchod všech zásilek SVS, nicméně součástí povinnosti není údaj o původu výrobku, pouze o zemi odesílatele zásilky. Nové nařízení SVS tuto povinnost upravuje, a u produktů z Brazílie je nově vyžadováno hlásit i název a adresu brazilského podniku, kde byla hlášená potravina vyrobena.

Přílohou tiskové zprávy je vyjádření ministra Mariana Jurečky, text mimořádného opatření a fotografie brazilského masného výrobku se salmonelou.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí Státní veterinární správy

    


Č. j. SVS/2017/056754-G

NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanovením § 54 odst. 1 písm. h), i) a k) a v souladu s § 54 odst. 2 písm. b) a c) veterinárního zákona nařizuje tato

mimořádná veterinární opatření:

Čl. 1

Dnem 9. 5. 2017 se všem provozovatelům potravinářského podniku, kteří v místě určení přijímají z jiného členského státu Evropské unie potraviny živočišného původu pocházející z Brazílie (identifikační značka uvedená na potravině nebo v průvodní dokumentaci odkazuje na výrobní podnik umístěný v Brazílii) a podléhají informační povinnosti podle vyhlášky č. 172/2015 Sb., o informační povinnosti příjemce potravin v místě určení (dále jen „provozovatelé potravinářského podniku“), nařizuje:

1) oznámit tyto potraviny Státní veterinární správě a v oznámení uvést číslo schválení, název a adresu jejího výrobce podle identifikační značky umístěné na potravině nebo v průvodní dokumentaci a množství potravin živočišného původu pocházejících z Brazílie, které obsahuje zásilka; není-li v době oznámení znám výrobce, provést opravu oznámení nejpozději v den příchodu zásilky,

2) provést oznámení dodatečných informací podle bodu 1 prostřednictvím formuláře hlášení zásilek na internetových stránkách Státní veterinární správy: https://www.svscr.cz/online-formulare/ zřízeného podle vyhlášky č. 172/2015 Sb.,

3) provést laboratorní vyšetření potravin uvedených v odstavci 1, které bude prokazovat jejich zdravotní nezávadnost a to v laboratoři, které bylo vydáno pro příslušný okruh vyšetřování osvědčení o akreditaci podle zákona o technických požadavcích na výrobky; laboratorní vyšetření musí zahrnovat minimálně mikrobiologické vyšetření na přítomnost salmonel, včetně typizace konkrétního sérotypu. Výsledky tohoto vyšetření uchovávat po dobu minimální trvanlivosti nebo doby použitelnosti vzorkované potraviny.

Čl. 2

Provozovatelé potravinářského podniku mohou uvést zásilku dále na trh až po té, kdy obdrží výsledky laboratorního vyšetření provedeného podle článku 1 odstavce 3, které musí být vyhovující. V případě nevyhovujících výsledků jsou povinni o tom informovat příslušnou krajskou veterinární správu Státní veterinární správy.

Čl. 3

Sankce

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních opatření může správní orgán podle ustanovení § 72 veterinárního zákona uložit pokutu až do výše 2 000 000 Kč.

Čl. 4

Společná a závěrečná ustanovení

1) Toto nařízení Státní veterinární správy nabývá podle ustanovení § 76 odst. 3 písm. b) veterinárního zákona platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení.

2) Pokud jsou nařízením Státní veterinární správy ukládány povinnosti i jiným subjektům, než jsou chovatelé hospodářských zvířat, vyhlašuje se nařízení Státní veterinární správy také v celostátním rozhlasovém nebo televizním vysílání; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce ministerstva zemědělství. Vyvěšuje se na úřední desce ministerstva a krajských úřadů, jejichž území se týká, a zveřejňuje se na internetových stránkách Státní veterinární správy.

V Praze dne 04.05.2017

MVDr. Zbyněk Semerád
ústřední ředitel
podepsáno elektronicky

Obdrží: Ministerstvo zemědělství, Všechny krajské úřady ČR

Mimořádné veterinární opatření.pdf