Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Lesního medu bude více?

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 26. 7. 2013

Lesního medu bude více?

Po letošním zvláštním jaru a vlhkém počátku léta se po prvním vytáčení květového medu ukazuje, že je ho opravdu proti předchozím létům jen asi třetina. Ovšem, kdo dá přednost tmavému lesnímu medu, ten se zřejmě dočká vyšší snůšky.

Díky teplému, pro mnoho lidí až úmornému počasí, se daří různým mšicím, takto “producentům medovice”. Sladká šťáva, kterou produkují mšice, je totiž pro včely zdrojem, ze kterého dokáží vytvořit onen žádaný lesní med. Mšice totiž nedokážou veškeré cukry, které ve šťávě nasají zpracovat, tudíž jsou jejich sladké exkrementy atraktivní i pro další “strávníky”.

Takže nelze úplně sdílet obavy o malou snůšku medu, aspoň pokud jde o celkové množství vytočeného medu.

Ovšem pro včelaře větší množství medovicového medu znamená vyšší riziko tzv. cementového či kamenného, tj. melecitózního medu, s čímž mohou mít problémy jak oni, tak vlastně i včely. Tento med včely dělají z medovice, tj. od mšic, které se vyskytují na lesních stromech, zejména na modřínech. Kvůli vysokému obsahu rychle krystalizujícího trisacharidu melecitózy vzniká tzv. cementový med. Ten se téměř nedá vytočit a mají s ním problém i včely, které jej nemohou dost dobře v zimním období využít jako potravu. Špatně tento složitý cukr tráví. A v důsledku toho slábnou a mohou posléze i trpět průjmy, což zhoršuje kondici včelstev a oslabuje jejich odolnost vůči nákazám.

Na co se tedy letos připravit? Sledovat snůšku a při podezření na rychle krystalizující med jej okamžitě vytáčet, plné plásty odstranit a včelstvu nabídnout prázdné souše a krmit cukrovým roztokem, aby včely zimu dobře přečkaly. Na včelstvo včelaři doporučují tak 10 – 15 kg cukru. Melecitózní med lze využít například pro výrobu medoviny nebo pro pekařské účely.

Oslabeným včelstvům, která by byla odkázána v zimě jen na “cementový” med hrozí zvýšené riziko, že mohou podlehnout různým onemocněním. Proto je v tomto období na místě sledovat třískou či slámkou, zda med rychle nekrystalizuje a podniknout doporučená opatření.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.