Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Na Písecku byla potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa

V Praze dne 22. 11. 2017

Tisková zpráva

Na Písecku byla potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa

Na Písecku byla v tomto týdnu potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Pes se s největší pravděpodobností nakazil od divočáka, s nimž přišel do kontaktu během lovu. Jedná se o druhý potvrzený úhyn psa na tuto nákazou na území České republiky v letošním roce. V tuzemských chovech domácích prasat se nebezpečná nákaza nevyskytuje a ČR si díky tomu udržuje status „země prosté“ této nákazy. U  divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje lovce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky. Chovatelé hospodářských zvířat by pak měli dodržovat preventivní opatření proti zavlečení nákazy.  Pro člověka není nemoc nebezpečná, pro psy a další domácí zvířata je však smrtelná.

Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat v ČR se vyskytl v malochovu prasat na Benešovsku v březnu 2004. Prasata se tehdy nakazila z uloveného divočáka. K poslednímu potvrzenému případu úhynu psa na Aujeszkyho chorobu došlo letos v lednu na Klatovsku. V loňském roce byly potvrzeny dva případy.

Aktuální případ lze chápat jako potvrzení, že určité riziko nákazy domácích zvířat či jejího zavlečení do chovů hospodářských zvířat tady stále je. „Apelujeme proto na chovatele hospodářských zvířat, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti, především zamezili vniknutí divokých prasat do chovů,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

 „Majitelé psů by pak z preventivních důvodů neměli nechat pobíhat své psy v honitbách s možným výskytem divokých prasat. Při pohybu v lese či lovu je pak důležité zabránit kontaktu psů s divokými prasaty. Psi by se pak neměli dostat do styku s krví a vývrhy ani syrovým či nedostatečně upraveným masem divočáků,“ doplnil Semerád.

V současné době (od 10. října) probíhá v ČR monitoring výskytu nákazy. Jeho výsledky by měly být známy v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Z výsledků monitoringu uskutečněného v letech 2011 až 2013 vyplynulo, že v průměru každý třetí divočák v ČR přišel do styku s virem a má proti viru protilátky.

Aujeszkyho choroba (ACH), nazývaná někdy také Pseudorabies (pseudovzteklina) je infekční virové onemocnění, které poprvé popsal v roce 1902 profesor Aujeszky v Maďarsku u skotu. Choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění není léčitelné a pro nakažené psy je proto smrtelné.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
E: mluvci@svscr.cz
T: +420 227 010 705
M: +420 778 757 439
www.svscr.cz