V Praze dne 3. 10. 2019
Tisková zpráva
Připomínáme si Světový den zvířat
Každoročně si chovatelé i milovníci zvířat po celém světě připomínají Světový den zvířat, který připadá na 4. října na svátek sv. Františka z Assisi – ochránce a patrona zvířat. Vzhledem ke svému zaměření nemůže být Státní veterinární správa (SVS) výjimkou. Jeden z hlavních pilířů SVS totiž představuje problematika dobrých životních podmínek zvířat, neboli pohody (welfare) zvířat. Veterinární inspektoři v oblasti welfare každoročně uskuteční několik tisíc kontrol chovů hospodářských i zájmových zvířat.
Od začátku roku 2019 do konce srpna uskutečnili veterinární inspektoři v oblasti pohody zvířat téměř 4750 kontrol. Bezmála 3900 kontrol bylo bez závady. Naopak nějakou závadu zjistili zhruba při 850 kontrolách. Největší část (přes 2500 kontrol), se týkala zájmových zvířat. Na kontroly hospodářských zvířat jich připadlo téměř 1950. V uvedeném období bylo zkontrolováno 5,2 milionu zvířat, z toho 95 % představovala zvířata hospodářská. Veterinární inspektoři se kromě hospodářských a zájmových zvířat zaměřují také na zvířata v cirkusech, v zoologických zahradách, či laboratorní zvířata. Kontroly jsou prováděny jak na základě víceletých plánů, tak na základě obdržených podnětů. Kontrol na základě podnětů z dlouhodobého hlediska přibývá a představují již zhruba 45 % z celkového počtu kontrol zaměřených na welfare zvířat.
„Řada podnětů ke kontrole se ukáže jako opodstatněných a kontroly provedené na jejich základě prokáží porušení předpisů,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Avšak ne každé porušení podmínek chovu znamená týrání zvířat.“
Zájem veřejnosti i médií o problematiku pohody zvířat a etické otázky ve vztahu k chovu zvířat roste. Na tuto skutečnost reaguje také legislativa, na jejíž tvorbě se SVS významnou měrou podílí. V současné době je v legislativním procesu novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ta například zpřísňuje pravidla pro chov druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči (například šelem), zavádí definici „množírny“ a její zákaz či zavádí možnost státního příspěvku obcím na péči o zvířata.
Podobně jako v předchozích letech, i letos SVS spoluorganizuje mezinárodní konferenci o welfare zvířat na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (VFU), která se koná právě dnes. Letošní 26. ročník se zaměří například na ochranu a welfare skotu při dlouhotrvajících cestách, novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, zlepšení welfare psů ve veterinární ordinaci, nadbytečná zvířata v zoologických zahradách ČR či na přijímání ptáků do záchranných stanic.
V oblasti welfare je nesmírně důležitá osvěta, nejlépe již od raného věku. Každý by si měl uvědomit ještě před pořízením zvířete nároky na péči, a to zda se dokáže o svého zvířecího přítele postarat po celý jeho život. SVS proto již třetím rokem organizuje vzdělávací projekt pro děti v mateřských školkách „Máme rádi zvířata“. V průběhu září a října postupně probíhají besedy o zásadách správného chování ke zvířatům ve více než 300 mateřských školkách po celé ČR.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS