Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Solit nebo nesolit?

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 18. 10. 2011

Solit nebo nesolit?

Kdo ve městě žije a chodí ven, ať už sám (v botách) nebo se psem, jistě by jednoznačně odpověděl, že solením chodníků se mu ničí boty a pes trpí, a to bez ohledu na to, že si boty krémoval a psovi ošetřil tlapky nějakým krémem, dětským olejíčkem nebo jelením tukem. Ten by tedy jistě zvolal “nesolit”.

Je však třeba vzít v úvahu, že se solí rozbředlým sněhem mají problém i volně žijící živočiši, zejména ptáci, kteří i takto rozpuštěnou slanou vodu pijí, nemluvě i o dalších domácích zvířatech, jako jsou třeba kočky nebo fretky. O zasolování půdy a odpadních vod nemluvě.

Asi je obtížné městem organizované chystané solení chodníků napadnout jako vědomé týrání zvířat, každopádně jistě stojí za úvahu upozornit ty, kdo zodpovídají za úklid komunikací, aby zauvažovali i o tomto aspektu a dali přednost úklidu napadaného sněhu včas a nemuselo se aspoň tolik solit.

Pokud se tedy budou komunikace solit, je vhodné chovatele upozornit na to, že by měli věnovat zvýšenou péči tlapkám svých psů, ale nejen tlapkám, ale i celému bříšku, které bude také celé “nasolené”. V nabídce speciálních obchodů jsou různé zvířecí přípravky a jistě zde dovedou poradit, podobně jako soukromí veterinární lékaři, jakými prostředky zvířata chránit před negativním působením soli.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.