V Praze dne 27. 5. 2019
Tisková zpráva
Světová organizace pro zdraví zvířat oficiálně uznala ČR jako zemí prostou AMP
Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) aktuálně na svých internetových stránkách zveřejnila oficiální prohlášení zaslané Státní veterinární správou (SVS) v průběhu dubna a deklarovala tak všem, že je Česká republika zemí prostou afrického moru prasat (AMP). Tento krok je nesmírně důležitý zejména pro uvolnění obchodování s vepřovým masem a vepřovými produkty s třetími zeměmi. Již v březnu uznala ČR coby zemi bez výskytu nákazy Evropská komise.
V článku publikovaném na webu OIE je uvedeno, že ČR je od 19. dubna 2019 prostá AMP. Tímto je informace oficiálně přístupná všem 182 členským zemím OIE, která je v oblasti veterinární medicíny tím, čím je Světová zdravotnická organizace (WHO) v oblasti humánní medicíny, včetně třetích zemí, z nichž některé v reakci na nákazovou situaci dovoz vepřového masa a vepřových produktů z ČR omezily.
Na základě veterinárních opatření přijatých v ČR a ve spolupráci s mnoha dalšími zainteresovanými subjekty dokázala SVS zastavit šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména se podařilo ochránit chovy prasat domácích. To znamenalo vynaložit obrovské úsilí především během prvních deseti měsíců – od prvního zjištěného pozitivního případu do posledního pozitivního nálezu, tedy v období od 26. června 2017 do 15. dubna 2018.
Vzhledem k příznivé nákazové situaci SVS v polovině letošního března ukončila mimořádná veterinární opatření stanovující zamořenou oblast na Zlínsku a zrušila také takzvanou oblast s intenzivním odlovem. I nadále zůstalo na celém území ČR platné nařízení intenzivního lovu prasat divokých všech věkových kategorií, pokračuje také celoplošný monitoring uhynulých divočáků. Zakázáno s výjimkou vnadění zůstává také přikrmování prasat divokých.
„Česká republika dosáhla v dosavadním postupu při zdolávání AMP jedinečného úspěchu, proto předává své zkušenosti s tlumením a eradikací AMP také ostatním zasaženým státům. Některé české postupy se dokonce začaly aplikovat v některých zasažených zemích,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Za celou dobu, kdy se ČR potýkala se zdoláváním AMP, byla nákaza prokázána u 230 (212 uhynulých a 18 ulovených) prasat divokých. Nákazu se po celou dobu podařilo udržet na velmi malém území v části okresu Zlín a AMP se nedostal do žádného chovu prasat domácích, což je z mezinárodního hlediska ojedinělý úspěch. Přestože se nákazová situace vyvíjela a vyvíjí v ČR pozitivně, situace v jiných zemích, především ve východní Evropě, je důvodem k obezřetnosti.
I proto veterinární dozor nadále pokračuje ve sledování nákazy, jehož cílem je zajistit její včasnou detekci, pokud by došlo k jejímu opětovnému zavlečení do země. Právě včasné odhalení nakažených zvířat je základním předpokladem pro úspěšnou likvidaci AMP. SVS předpokládá, že v letošním roce v rámci monitoringu vyšetří na přítomnost AMP více než 1 000 prasat divokých. Kontrolováno je také dodržování pravidel biologické bezpečnosti v chovech domácích prasat. V nich SVS předpokládá vyšetřit cca 3 000 uhynulých nebo podezřelých zvířat. „Tyto aktivity by nebylo možné realizovat bez intenzivní spolupráce s myslivci, chovateli prasat a dalšími zainteresovanými,“ uzavřel Semerád.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS