Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – SVS bude z důvodů prevence smrtelného onemocnění kontrolovat všechny zásilky čolků a mloků ze třetích zem

Státní veterinární správa
Slezská 100/7, Praha 2, 12056
E-mailová adresa: epodatelna@svscr.cz
Tel.: 227 010 142, 227 010 219
http://www.svscr.cz/

Tisková zpráva

V Praze dne 1. 9. 2016

SVS bude z důvodů prevence smrtelného onemocnění kontrolovat všechny zásilky čolků a mloků ze třetích zemí

V posledních letech je v populaci čolků a mloků celosvětově pozorován zvýšený výskyt plísňového onemocnění, jehož původcem je Batrachochytrium salamandrivorans. Onemocnění se od roku 2013 rozšířilo i do některých zemí Evropské unie. Do EU bylo pravděpodobně zavlečeno dovozem mloků z východoasijských zemí. U čolků a mloků způsobuje infekci kůže, následné kožní léze, nechutenství, poruchy pohybu a končí smrtí. Zejména opakované dovozy mohou představovat nebezpečí zavlečení původce onemocnění i do dalších zemí EU. SVS se z výše uvedených důvodů rozhodla začít ode dneška kontrolovat důkladně všechny zásilky uvedených živočišných druhů ze třetích zemí. Zároveň upozorňuje jejich dovozce na nutnost dodržovat přísná protinákazová opatření.

Do ČR se mloci a čolci dováží především z USA, ale v menším množství i z Asie (Hong Kong, Singapur), a to především druhy rodu Cynops, Notophthalmus a Plethodon. Státní veterinární správa (SVS) pro každou zásilku zvířat ze třetích zemí vždy stanovuje dovozní veterinární podmínky, které musí dovážená zvířata splňovat. Tímto opatřením SVS chrání území ČR před zavlečením nakažlivých onemocnění. Zvířata jsou po dovozu na místo určení držena v izolaci několik dní odděleně od ostatních zvířat a jsou pod dozorem místně příslušné krajské veterinární správy.

Ačkoli v ČR doposud nebylo onemocnění způsobené Batrachochytrium salamandrivorans u mloků a čolků prokázáno, SVS si uvědomuje potencionální riziko ohrožení populace obojživelníků. Úřední veterinární lékaři se proto od 1. 9. 2016 zaměří při kontrolách na všechny zásilky zvířat ze třetích zemí, které budou obsahovat uvedené druhy. SVS současně upozorňuje všechny dovozce mloků a čolků do ČR na nutnost dodržovat přísná protinákazová opatření. Mezi ně patří zejména důsledná izolace po dovozu nových jedinců. Velmi důležité je především zabránit kontaktu dovezených exotických druhů s volně žijícími na území ČR.

Infekce se dokáže šířit kontaktem mezi zvířaty, infikovanou vodu, ale i mokrými předměty, proto je nutné dodržovat preventivní opatření, jako např. čištění terárií, ošetřování odpadních vod dezinfekcí vždy před jejich vypuštěním do kanalizace, dezinfekce nástrojů a předmětů vysoušením nebo teplem, udržování celkově čistého a suchého chovného prostředí. Dále je nutné používat při přepravě zvířat pouze dobře vyčištěné přepravní prostředky, uhynulá zvířata a předměty z chovného zařízení nikdy nevyhazovat do volné přírody bez předchozí dezinfekce, při zvýšených úhynech zvířat hlásit podezření z onemocnění soukromému veterinárnímu lékaři nebo místně příslušné krajské veterinární správě.

V případě, že by se onemocnění způsobené Batrachochytrium salamandrivorans v ČR prokázalo, SVS by okamžitě přijala příslušná veterinární opatření s cílem zabránit dalšímu šíření. Nejdůležitější je však prevence a obrovská odpovědnost samotných chovatelů a obchodníků, kteří v současné chvíli hrají při ochraně volně žijících obojživelníků v ČR před tímto onemocněním jednu z klíčových rolí.

Mgr. Petr Pejchal
E: mluvci@svscr.cz
T: +420 227 010 219
M: +420 607 060 350
www.svscr.cz