Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Trichinella v těle divočáka dovezeného z Polska

  Časopis Zvěrokruh 9/2016
     Informace – zprávy – výzvy

TISKOVÁ ZPRÁVA

Státní veterinární správa

 

Veterinární prohlídka odhalila nebezpečného parazita svalovce v těle divočáka dovezeného z Polska

Při veterinární prohlídce provedené u ulovených prasat divokých ve zvěřinovém závodě společnosti Bidvest Kralupy s. r. o. byla zjištěna přítomnost životu nebezpečného parazita svalovce (Trichinella).

Pozitivní kus byl součástí zásilky pěti kusů prasat divokých ze sousedního Polska. U zbývajících čtyř kusů nebyl cizopasník zjištěn. Tělo nakaženého prasete bude zlikvidováno. Přítomnost trichinel u uloveného divočáka byla letos v ČR zatím odhalena pouze jednou, a to v únoru. U prasat domácích se trichinely dlouhodobě nevyskytují.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě končit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v 50. letech 20. století.

Z výše uvedených důvodů jsou v Česku povinně na přítomnost cizopasníka vyšetřována všechna ulovená divoká prasata i porážená prasata domácí. V loňském roce bylo vyšetřeno 185 000 divokých prasat. Z toho pozitivním nálezem skončila vyšetření dvou vzorků na Frýdecko-Místecku. Od roku 2014 je prováděn také monitoring výskytu obdobného parazita u volně žijících lišek. V jeho rámci bylo loni vyšetřeno přes 2500 ulovených, uhynulých či utracených lišek. Cizopasník byl zjištěn u čtyř z nich.

 

Od začátku letošního roku se rozšířila povinnost uživatelů honitby související s vyšetřováním ulovených divokých prasat na přítomnost cizopasníka svalovce. Společně se vzorky svaloviny, které se povinně zasílaly k vyšetření v minulosti, se musí od 1. ledna k vyšetření zasílat také „pírko“ neboli ocásek uloveného kusu.

Pro české myslivce je vyšetření ulovených prasat divokých na přítomnost trichinel zdarma, hrazeno Státní veterinární správou. Stačí pouze vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek na některém z míst, která jsou uveřejněna na internetových stránkách SVS. Není tedy žádný důvod hazardovat se zdravím a vyšetřování masa ulovených divočáků podceňovat.

 
Mgr. Petr Pejchal,
tiskový mluvčí SVS