Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Václav Benedikt

  Časopis Zvěrokruh 9/2014
     Úvodník

Květnová konference na půdě Senátu ČR vynesla na světlo oblíbené téma welfare v zájmových chovech, problematiku množíren, obchodu se štěňaty a příbuznou problematiku. S nástupem prázdnin se v našich ordinacích, tak jako každý rok, objevují zástupy novopečených majitelů roztomilých chlupatých kuliček, obvykle štěňátek pejsků trpasličích plemen, které jsou tak oblíbené zejména (ovšem nikoli výhradně) u -náctiletých děvčat. Hitem letošní sezóny, alespoň v našem regionu, je biewer yorkshire teriér, relativně nové plemeno, pro laika odlišitelné od běžného jorkšíra převahou bílé barvy ve zbarvení srsti. Plemeno není uznané FCI, přesto tato „nepapírová“ šťeňata prodávají za nemalé částky.

Podobně jako u dalších „specialit“, jako jsou jezevčíci nebo čivavy ve zbarvení harlekýn, touha po módním výstřelku vede k přehlížení nedostatků, které by měly být z pohledu veterinárního lékaře důvodem k vyřazení zvířete z chovu a z pohledu obchodního důvodem k výrazné slevě z kupní ceny. Protože jsem duše zvídavá a vyznávám zásadu „drzé čelo lepší než poplužní dvůr“, ptám se novopečených majitelů, kolik je to jejich chlupaté štěstíčko vlastně stálo. Mám pak vždy co dělat, abych udržel vážnou tvář, když padne částka, nezřídka pětimístná, za kterou si ti dobří lidé pořídili kromě spousty radosti také pořádnou kupu starostí – ortodontické vady, kýly, volné pately, kryptorchismy… Každý z vás si tenhle seznam dokáže doplnit z vlastních zkušeností.

Někteří množitelé psů využívají slepé skvrny v psychice nastávajícího majitele, která jim spolehlivě zabrání spatřit a realisticky zhodnotit skutečný stav věcí. V jiných, závažnějších případech žalostný stav chovu probouzí v majitelích syndrom zachránce a ti pak vyplácejí štěňata z nelidských podmínek, aniž si uvědomují, že tím jen potvrzují funkčnost podnikatelského záměru chovatele. Osvětová a vzdělávací činnost směrem k veřejnosti je úkolem sisyfovským, nicméně neměli bychom na něj rezignovat, ať už každý sám ve své praxi, tak i KVL jako instituce. Jedině tak můžeme doufat, že příští konference o problematice welfare se ponese v utěšenějším duchu.

 
Krásné babí léto vám přeje

Václav Benedikt