Veterináři se cítí „uraženi“
Veterinární lékaři se s koronaviry potýkají u zvířat již desítky let. Stejně jako humánní medicína, která koronavirus dobře zná a zná i epidemie vyvolané právě koronavirem (MERS, SARS), existují také specifické zvířecí koronaviry. Psi, kočky, telata, prasata, drůbež, fretky, norci – všechna tato společenská a hospodářská zvířata mají „svůj“ koronavirus.
Veterinární věda udělala v posledních letech mnohé pokroky. Existují vakcíny proti některým zvířecím koronavirózám a dokonce se u koček velmi úspěšně odzkoušela látka téměř totožná s humánním antivirotikem remdesivirem.
Není proto divu, že veterinární lékaři, kteří se výzkumu léčby zvířecích koronaviróz léta věnují, by rádi přispěli svými poznatky a zkušenostmi právě nyní, kdy svět hledá účinný lék na covid-19. První zkušenosti s lékem velmi podobným remdesiviru byly ve veterinární medicíně publikovány již v roce 2018 a 2019. Léčba byla úspěšně vyzkoušena na tisících koček s koronavirózou, tzv. infekčním zánětem pobřišnice (FIP).
Dr. Pedersen, specialista na kočky z univerzity v Davisu v Kalifornii, který se koronaviróze koček a její léčbě dlouhodobě věnuje, je zklamaný z nezájmu humánní branže o jedinečné zkušenosti veterinářů s léčbou koronavirózy. Léčivo, které se u koček odzkoušelo, je totiž téměř totožné s látkou remdesivir od firmy Gilead, která na tuto látku drží licenční práva. Tento lék se nyní klinicky testuje v USA, Číně a jiných zemích. Ačkoli se již dříve snažili veterinární lékaři po úspěšných testech motivovat firmu Gilead ke komerční výrobě ověřené látky proti FIP, firma vnímala registraci tohoto léku pro zvířata nepříznivě a v konfliktu s registrací stejného léčiva u lidí, protože shodná doba registrace stejného léku proti stejné nemoci by mohla vyvolat dojem, že se lék pro kočky bude používat i u lidí. Čína, kde je samozřejmě problém s FIP koček dlouhodobě také velmi aktuální, vyřešila problém po svém: začala na černý trh dodávat neotestovanou látku, která neprošla oficiální schvalovací procedurou.
Covid-19 tak může veterinárním lékařům i chovatelům přinést jeden pozitivní moment: pokud bude remdesivir příznivě odzkoušen u lidí a řádně registrován, může se toto léčivo stát časem dostupné ve veterinárních praxích k léčbě FIP u koček. Vzhledem ke kontroverznímu účinku vakcinace a vždy fatálnímu průběhu FIP, by se účinný lék hodil.