Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Veterinární lyžařský závod

V sobotu 2. 2. 2008 byly uspořádány mezinárodní veterinární lyžařské závody, organizované slovenskou, polskou a částečně českou komorou, za účasti veterinářů ze Slovenska, Polska, Rakouska a České republiky.

Vlastním závodům předcházel odborný páteční seminář, konaný ve veterinárním ústavu v Dolnom Kubíně, který byl věnován aktuální nákazové situaci a problémům ve středoevropském regionu.

Z přednášejících je nutno zmínit především Luboše Borkovce (ČR, bluetongue) a prof. Zykmunta Pejsaka (PL, mor prasat a PCV2), z domácích slovenských přednášejících pak kolegy Podmanického a doc. Kantíkovou (respirační choroby, zvl. pasteurely u dojnic).

Závody se konaly opět v Dolnom Kubíně, v lyžařském středisku Kubínská hoľa. Na druhý ročník přijelo téměř dvojnásobek soutěžících oproti prvnímu ročníku.

Soutěžilo se ve dvou kolech obřího slalomu a hlavním cílem bylo užít si kolegiálního veselí, adrenalinu a radosti z pohybu. Všeho se dostalo měrou vrchovatou, v dobré partě se vytratily i drobné nedostatky některých účastníků závodu, jako byl zapomenutý batoh na zádech při závodě či důkladné mazání lyží perorálně. Přesto nejlepší časy ukazují, že ačkoliv většině šlo a jde především o legraci a dobrý pocit z pohybu, nejlepší účastníci vzali závody opravdu vážně. Jejich výkony napovídají, že tento sport vykonávali při studiích na vysoké úrovni.

Někteří borci z polského týmu přijeli dokonce o několik dní dříve s brankami, ve kterých ladili formu.

Jejich úsilí bylo korunováno úspěchem a celkovým vítězem, bez ohledu na kategorie, se stal polský závodník Pawel Golonka (současně vítěz kategorie 36 až 50 let, čas 59,10 s), Karolina Ptaková (PL, čas 70,24 s) zvítězila v kategorii žen do 35 let, v kategorii žen nad 35 let opanovaly bednu Slovenky na všech vítězných místech, Adriana Nováčková (SR, čas 77,85 s) jako první. Muži do 35 roků byli na prvních čtyřech místech výhradně z polského týmu, s Adamem Opalskim v čele (čas 64,75 s). V mužích 51 – 60 let byl první rovněž Polák Dzubiek Tadeusz (PL, čas 59,75 s). Ve veteránech nad 60 let zvítězil slovenský reprezentant Martin Krajči (SR, čas 66,29 s).

Oba rakouští reprezentanti nezahanbili svou hornatou vlast a Kurt Bodinger (A, 50, kategorie 36 – 50, čas 64, 39 s) zaostal za nejlepším Čechem Jiřím Durmonem jen o 0,22 s.

Čeští borci sice svoji úlohu závodníků z mladších let nezapomněli, ale na místo na bedně mezi prvními třemi svými časy nestačili, jakkoliv bylo umístění velmi těsné.

České ženy nebyly, kde jste vězely, milé kolegyně, když jsme my, muži, hájili národní zájmy? Příští rok je další šance!

Nejmladší muže reprezentoval Stanislav Cenciala, kterému se nepovedlo první kolo, čas z druhého patřil k medailovým a je nadějí pro další ročníky. V mužích 36 – 50 let se Jirka Durmon umístil na 4. příčce a ačkoliv (nebo právě proto, že) jeho průprava spočívala v oprášení staré závodní kombinézy, je velkým českým želízkem v ohni, neboť v celkovém pořadí dojel pátý.

Za ním se umístil Milan Konopa (kategorie 36 – 50, čas 77,9 s). Rovněž čtvrtý ve své kategorii nad 61 let skončil Karel Muhlbauer (čas 79,04 s), kterému při výkonu ubral sil a soustředění opakovaný start vinou chyby časoměrného zařízení.

Takže, milí kolegové a kolegyně, pro příští ročník, který se bude opět konat začátkem února v krásném prostředí Kubínské hoľe – udělejte něco pro sebe, pro tělo, pro vlast a Komoru, spojte příjemné s příjemným a přijeďte se pobavit a poznat se s kolegy ze sousedních zemí jak na sjezdovce, tak bez lyží, a zakončit vše v termálních lázních a při sklence s veterináři ze čtyř sousedních zemí. Návrat do pracovního procesu je pak o to jednodušší, oč složitější to mají jinde.