Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Výtvarná tvorba karikaturisty MVDr. Petra Mičana

  SERIÁL

Vloňském roce jsme vzpomínali 90. výročí založení a trvání Vysoké školy zvěrolékařské v Brně, dnes pod názvem Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně. Vzpomínali jsme i na některé známé osobnosti, které tak řečeno propadly výtvarnému umění a malovaly zajímavé obrazy. Například s náměty chovu a výcviku koní, zvláště jezdeckých, se nám představil akademický malíř a grafik Emil Kotrba.

Kouzelná operace

 

Chovatelský výlet

Bylo to v prosincovém čísle našeho Zvěrokruhu v uplynulém roce 2008, kde jsme opublikovali a zvláště obdivovali a vy s námi jeho koně zachycené v pohybu při výcviku a taktéž i jeho bezpočetné ex libris s náměty aktů a zvířat, především koní.

Čert

 

Náměty obrázků z činnosti zvěrolékaře hygienické služby především na brněnských jatkách a zajímavými obrázky z rodné jižní Moravy z Podluží nám zvedl vždy náladu kolega MVDr. Jožka Dostál (viz Zvěrokruh č. 10 z roku 2008). Již píšeme rok 2009, a tak se na chvíli odpoutáme od dávné historie a představíme vám tak trochu současnost v tomto směru. Jeden z prvních, který nás napadl, je pokračovatel Jožky Dostála, neboť se zabývá již drahná léta kresbami, které karikují profesionální situace zvěrolékaře, jeho pacientů a často i zajímavé situace a reakce jejich majitelů. Hodláme vás tedy seznámit s vaším kolegou, který kromě své práce zvěrolékaře věnoval a dosud věnuje značné úsilí ztvárnění takovýchto rozmanitých chvil. Kdo by to byl jiný než Petr Mičan.

MVDr. Petr Mičan se narodil 28. června 1942 v Praze-Braníku, tehdy ještě téměř na venkově, kde prožil dětství a vystudoval Gymnázium Elišky Krásnohorské. Malířské nadání u něho velice podpořil a ovlivnil jeho učitel kreslení akademický malíř profesor Kudělka. Po maturitě chtěl původně studovat kreslený film. Otec toto synem zvolené povolání označil za nejisté, a tak zvítězily jeho selské kořeny po mamince a dědovi a zvolil si studium zvěrolékařství.

Nástupem na Vysokou školu veterinární v Brně a návaly zde přednášené látky základních oborů byl poněkud deprimován, nicméně záhy se zorientoval a zaháněl tyto chmury různými náměty kreseb, z nichž vznikly vtipné karikatury tehdejších, jak mi sdělil „hrůzuvzbuzujících profesorů“ (Radima Najbrta – anatomie, Evžena Novotného – histologie s embryologií, Jiřího Churého – biologie, Antonína Holuba – fyziologie, Václava Dyka – parazitologie a později i Tibora Laxe – z buiatriky) a dalších. Namaloval i povedenou karikaturu velkého parazitologa, myslivce a chovatele psů plemene kokršpaněl, kolegy Rostislava Zavadila. Jmenovaní vesměs přijali tyto kresby možno říci s nadhledem a uspokojením. Tak se také stali mezi studenty populárními i „z té druhé stránky“. Některé z těchto karikatur se nám podařilo zachránit a zde otisknout. Jako student maloval i akty a s nadšením i zvířata v zoologické zahradě. Nebylo to pouze ze zištných důvodů, měl zájem poznat zvířata z neporušené přírody, a tak si dopisoval s ochráncem africké zvířeny profesorem MVDr. Grzimkem. V Praze ve volných chvílích navštěvoval zoologickou zahradu, aby tato zvířata blíže poznal, a když nemohl exotické kraje navštívit, zvolil si alespoň dizertační práci u profesora Dyka na téma Parazité šelem a opic. Aby si přivydělal na fotomateriál, kreslil za honorář i vtipné obrázky pro nedělní přílohu brněnské Rovnosti.

Konečně pořádný žrádlo

 

Eurokráva

Dizertaci obhájil a studia ukončil 20. března 1965 a promoval 1. května téhož roku. Po promoci dostal umístěnku (to je příkaz nastoupit do zaměstnání) na okres Ústí nad Labem, mezi zvířata s rozšířenou tuberkulózou a brucelózou. Poté následovala jednoroční vojenská služba opět v „zajímavé“ oblasti západního pohraničí v Čechách, v Dobřanech u Klatov. Psychiku mu zde posiloval především jeho spolubojovník, kolega z ročníku MVDr. Jiří Petlach a další. Po vojenské službě prožil, jak sám říká, krátkou epizodu ve Státním veterinárním ústavu v Praze a dále ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně-Medlánkách s kolegy Honzou Novákem, Janem Štěpánkem, Zdeňkem Pospíšilem a dalšími. Jeho odchod na jižní Moravu do Hustopečí byl, jak prohlásil, pro rodilého Pražáka tak trochu vysvobozením.

Jezevčící brusle

 

Ideální zdroj vitamínů

Zde se stal vedoucím mikrobiologické laboratoře Stanice veterinární péče. Nalezl tu velmi dobrou možnost profesní realizace a i dost času k tomu, aby se věnoval kreslení. Našel čas na vymýšlení a často i ztvárnění humorných námětů s veterinární tematikou, které jednoduchými černými čarami různé síly zachytil na svých kresbách.

Začal spolupracovat s Ústavem veterinární osvěty v Pardubicích, především s kolegou Vladimírem Fiedlerem, bývalým asistentem profesora Koldy, který je velmi schopný a citlivý výtvarník. Získal tak možnosti pro uplatnění svých nápadů v propagaci veterinární činnosti u nás. Doktor Mičan vzpomíná: „Cenzura sice fungovala, nebyla však dík kolegovi Vladimíru Fiedlerovi a „tatíčkovi, mocnáři veterinární služby“ profesorovi Ladislavu Polákovi zhoubná, a tak jsem získal prostor pro kreslení všelikých legrácek a scének z veterinární praxe.“ A tak od uceleného seriálu kreseb o léčbě a ošetřování exotů vycházejícím ve Věstníku a prvotin ve studentském časopisu se osvědčil jako vtipný ilustrátor různých katalogů z kynologických, chovatelských a veterinárních seminářů a konferencí, včetně propagačních plakátů. Výtvarnou torbu do značné míry opustil, když v roce 1980 založil u nás první biotechnologickou, československo- -švédskou společnost Medipharm a začal dělat profesionální reklamu.

 

Kráva česká

Změnil styl, nejprve nakreslí pozadí obrazu a potom přidá hlavní postavy, které vlepuje jako koláž. Je to na stejných principech, jako se vyrábí kreslený film (kreslenému filmu se hodlal věnovat, jak jsme již uvedli, profesionálně v raném mládí). Tato technika je sice velmi pracná, ale výsledky jeho díla ho daleko více uspokojují.

Vítězství lásky nad nenávistí

 

Výstavy a publikace jeho prací byly a jsou prezentovány především a možno říci i výhradně na veterinárních akcích a v chovatelských a obzvlášť ve veterinárních odborných časopisech. Jeho kresby často uveřejňovalo pardubické centrum veterinární osvěty, časopisy Veterinářství, Pes přítel člověka, Náš chov a další. Zásluhou profesora Václava Dyka, velkého propagátora kulturních akcí ve veterinární branži, vyšly dvě publikace, které za Dykovi redakce vydala Společnost veterinárních lékařů pod názvem „Medicina veterinaria picta I“ a „Medicina veterinaria picta I“ (1972) s podnázvem Z veterinárních nemocnic a ošetřoven. Výběr obrázků z těchto publikací s trojjazyčným doprovodným textem (čeština, němčina, ruština) byl vydán zásluhou profesora Dyka později jako dotisk. Zvláště populární jsou jeho karikatury profesorů na Vysoké škole veterinární v Brně.

V tu dobu, když byl studentem třetího semestru před zkouškou z anatomie, jsme my, mladí asistenti Koldova ústavu, Petra Mičana přesvědčili, aby nám namaloval obrázek podle vypitvaného preparátu do publikace v odborném tisku „Veterinárskí časopis“ na téma anatomické podklady k dekornuaci u skotu. On nám samozřejmě ochotně vyhověl. Věřím, že to nebylo ze strachu před zkouškou z anatomie. Kresba se mu velice zdařila a naleznete ji v publikaci Červený Č. a Kaman J.: Anatomické podklady k dekornuaci u skotu. Veterinárskí časopis, 1962: 209 – 222.

Z výstav jeho obrazů jmenuji výstavu ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Medlánkách, kde měla velký úspěch karikatura profesora Holuba. Byly to dále výstavy u příležitosti buiatrických konferencí i veterinárních plesů jak tomu bylo například i letos na 72. plese v sále Semillaso, kde bylo prezentováno kolem třiceti zajímavých kreseb z jeho současné tvorby. V roce 1992 u příležitosti světového kongresu Historie medicíny, farmacie a veterinární medicíny, uspořádané u nás v Plzni, jsme jeho obrázky prezentovali na posterových tabulích. V zahraničí vystavoval jedenkrát, a to ve švédském Angelholmu.

 

Cifrokobyla

Profesor Dyk zhodnotil jeho dílo takto: Mičan je realista, který má nevšední schopnost postřehnout, vykombinovat a výtvarnou zkratkou zvládnout i glosovat záblesky denního života, nastavit zrcadlo veterinární činnosti, v níž nechybí ani směšné scénky. Zná kouzlo kultivovaného vtipu, který přivádí i k lepšímu odbornému výkonu, iniciativě, k těm žádoucím znakům seberealizace moderního odborníka, prospívajícího celé společnosti“.

Tele miss roku

 

Někdy se to povede I

Výtvarná práce kolegy Petra Mičana je pro veterinární stav i pro samotnou veterinární medicinu významná, zajímavá a inspirující. Nechť mu vydrží jeho vzácný dar schopnosti realizace zajímavých a vtipných nápadů a obohatí tak profesní život veterinárních lékařů a celé naší společnosti.

Někdy se to povede II

 

Kráva vítězná

 
Prof. MVDr. Čeněk Červený, CSc.,
Klub dějin veterinární mediciny a farmacie VFU Brno