Klimatické změny přinášejí do našeho zorného pole i onemocnění, které nás v minulosti nemuseli zajímat. Mezi takové patří i Západonilská horečka, infekční virové onemocnění, které je přenášeno komáry a u lidí může způsobit chřipkové příznaky a postižení nervového systému.
A právě oteplování láká jižní teplomilné druhy komárů i do severních oblastí. Ti pak můžou ve svých útrobách schovávat viry, které jsme předtím v našich končinách neznali. U Západonilské horečky jsou rezervoárovými hostiteli viru ptáci. Ti pak představují jakýsi velkosklad, kam si chodí krev sající komáři pro infekční materiál, který pak šíří dále. Rezervoárových ptáků jsou stovky druhů, přičemž onemocní či uhynou jen někteří. Manipulací s živým či mrtvým ptákem se nelze nakazit.
Co se týče zvířat, jsou na Západonilskou horečku citliví především koně. U nich se onemocnění projevuje jako zánět mozku, doprovázený horečkou a vrávoráním. U některých koní se ale žádné klinické příznaky nerozvinou. Virus není možné přenést běžným kontaktem ze zvířete na člověka, ani z člověka na člověka.
V ČR provádí státní veterinární správa sledování protilátek proti viru Západonilské horečky u koní od roku 2011. Pozitivních koní je u nás zatím málo (do 1 %) a většinou jde o koně dovezené ze zahraničí. Klinické projevy infekce zatím nebyly v ČR u koní zaznamenány. Existuje vakcína pro koně, na lidské variantě očkovací látky se pracuje.
Vzhledem k oteplování lze předpokládat, že se toto nepříjemné onemocnění začne ve zvýšené míře objevovat i u nás. Stane se časem ze Západonilské horečky třeba Východosvratecká? Kdo ví.