Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Zeptali jsme se za vás

  Pro praxi

ZEPTALI JSME SE ZA VÁS

Otázky: Zdeněk Stehno, EuroPR

Zeptali jsme se Ing. Zdeňka Burdy, legislativního poradce KVL

Pane inženýre, v novém občanském zákoníku dochází z pohledu veterinářů k jedné zásadní změně – zvíře už nebude věcí. Čím tedy bude?

To právě nikdo neví, záleží na výkladu a v tom může být kámen úrazu. Nebiologický a jednostranný výklad může přinést naprosto nečekané komplikace a znesnadnit praktický život. Proto by bylo žádoucí minimum změn s jednoznačným a nezpochybnitelným výkladem. Ani všech 27 členských států EU to nemá upraveno stejně. Někde zvířata nejsou považována za věc a jsou z právního režimu věcí vyňata (Rakousko, Německo a Švýcarsko, které ale není členem EU). Některé státy jako Francie, Belgie a Španělsko zvíře za věc považují, stejně jako naše republika v trestním zákoníku (§ 134 odst. 1).

Které změny budou mít konkrétní dopad na soukromé veterináře. Je třeba změnu vítat, nebo jsou důvody se jí obávat?

Komora veterinárních lékařů vítá, že živé zvíře už nebude věcí. Je však třeba důsledně v novém občanské zákoníku používat termíny z platné veterinární legislativy a mnohostranných mezinárodních dohod, kterými je ČR vázána.Změny lze očekávat i při odchytu zvířat na cizím pozemku, včetně náhrady v případě způsobení škody, vyvlastnění opuštěného zvířete, práva vlastníka bytu chovat zvíře jako společníka (samozřejmě za dodržení všech pravidel dobrého občanského spolužití) a také v krajní nouzi při záchraně života zvířete. Každá změna je život, a proto se jich netřeba obávat. To se ostatně ukáže na půdě Poslanecké sněmovny 8. 9. 2011, kde bude za spoluúčasti Komory pořádám odborný seminář na toto téma.

 
Děkuji vám za rozhovor.
Zdeněk Stehno