Daniel Rexa Brusel 17.–18. ledna 2011
První den byl věnován aktuálním otázkám z činnosti FVE. Předsedající Jan Vaarten seznámil s aktuálními projekty připravovanými FVE. Projekt EBVFD (European Board for Veterinary Professional Development) má za cíl harmonizovat další vzdělávání veterinárních lékařů. Přičemž jde o kurzy dalšího vzdělávání organizované profesními komorami, nikoli o postgraduální vzdělávání univerzitního typu. Výsledkem celého projektu by pak měla být harmonizovaná a evaluovaná soustava dalšího vzdělávání veterinárních lékařů umožňující vzájemné uznávání. Projekt EPRUMA (Eurpean Platform for Responsible Use of Medicines in Animals) se týká odpovědného používání veterinárních léčivých prostředků. Jedná se o vzájemné seskupení silných partnerů výroby, distribuce, kontroly veterinárních léčivých přípravků a jejich spotřebitelů. Cílem projektu je manažerským způsobem propagovat odpovědné nakládání s veterinárními léčivými přípravky. Komunikačními prostředky jsou webové stránky (www.epruma.eu), Epruma Booklet, konference a jiné podobné události FVE jako jeden z partnerů vydalo svůj poziční dokument k problematice odpovědného používání veterinárních léčivých přípravků.
Naopak druhý den byl spíše věnován výměně informací mezi účastníky semináře. Zástupce irské komory (Veterinary Ireland) Peter Bishton prezentoval způsob a možnosti fi nancování jejich komory. Irská veterinární komora je dobrovolnou organizací veterinárních lékařů. Sdružuje však zhruba 90 % veterinárních lékařů působících v Irsku v celkovém počtu 2400. Roční obrat je na úrovni 600 tis. €. Hlavním příjmem jsou členské poplatky ve výši 470 € ročně. Cílem organizace je vytvořit atraktivní členství. V nabídce komory převažuje spektrum služeb (právní poradenství, daňové poradenství, fi nanční poradenství, pojištění apod.) a spektrum vzdělávacích kurzů veterinární, manažerské a jiné související tematiky. Zajímavým tématem je právě vzdělávání veterinárních lékařů (CVE – Continuing Veterinary Education), na které plyne další zásadní druh příjmů komory v podobě sponzorských příspěvků. Partnery vzdělávání jsou zejména fi rmy pohybující se v oblastech fi nančního trhu, pojišťovnictví, prodeje aut, telefonních služeb, právních a zdravotních služeb.
Dalším diskusním příspěvkem byla problematika označování mikročipem. Ve většině přítomných zemí dochází k různým snahám o uvolnění tohoto úkonu z výlučné kompetence veterinárních zvířat, zejména pokud se jedná o oblast faremních zvířat. V některých státech je již čipování z kompetence veterinárních lékařů vyloučeno úplně. Závěrem byla sdělena informace o připravovaných veterinárních akcích v evropském či celosvětovém měřítku. Rok 2011 byl vyhlášen Světovým veterinárním rokem. 24. 1. v Paříži proběhlo slavnostní zahájení této akce. Série konferencí, seminářů, setkání a jiných událostí bude následně ukončena na zasedání Světového veterinárního kongresu v říjnu 2011 v Kapském Městě.
|