Č. j.: SVS/2018/077749-G
Vyřizuje: MVDr. Marie Bleierová
Telefon: +420 227 010 383
Dle rozdělovníku
V Praze dne 26.06.2018
Informace k výskytu moru malých přežvýkavců v Bulharsku
Vážená paní, vážený pane,
dovoluji si Vás informovat o výskytu moru malých přežvýkavců v Bulharsku.
Dne 23. 6. 2018 byl poprvé na území Evropské unie potvrzen mor malých přežvýkavců. Nákazy byla potvrzena v Bulharsku v regionu Yambol, v blízkosti hranic s Tureckem (10 km), kde se toto onemocnění endemicky vyskytuje.
Onemocnění bylo potvrzeno ve 3 hospodářství, kde byla nařízena opatření zahrnující utracení všech vnímavých zvířat a vymezení 3 km ochranného pásma a 10 km pásma dozoru. V současné chvíli je Evropskou komisí vydán zákaz přemisťování malých přežvýkavců a živočišných produktů z celého regionu Yambol.
Kromě Turecka a Bulharska se nákaza vyskytuje i v ostatních státech Asie, Afriky a na Blízkém a Středním východě.
Jedná se o nebezpečnou nákazu virového původu, která postihuje především ovce a kozy. Projevuje se horečkou, anorexií, zánětlivě nekrotickými ložisky v dutině ústní, průjmy, záněty plic a úhyny postižených zvířat. Původcem moru malých přežvýkavců je RNA virus z čeledi Paramyxoviridae, rodu Morbillivirus. Je antigenně blízký viru moru skotu, spalniček a psinky.
K moru malých přežvýkavců jsou nejvnímavější kozy, v menší míře pak ovce. Přirozená infekce se vyskytuje též u volně žijících přežvýkavců chovaných v zajetí a u velbloudů. Skot a prasata mohou prodělat inaparentní (bez příznaků) infekci, ale onemocnění nepřenáší. K přenosu infekce dochází především inhalační cestou, přímým kontaktem zdravých a nemocných zvířat. Podobně jako u moru skotu, zdrojem viru jsou všechny sekrety a exkrety infikovaných zvířat. Inkubační doba je cca 5 dnů. V závislosti na virulenci viru může morbidita dosahovat až 100% a mortalita 50 – 100%. Virus není nebezpečný pro člověka.
Léčba ani vakcinace se neprovádí. V případě výskytu této nákazy se nařizuje utracení zvířat a další související opatření v souladu se zákonem č. 166/1999 Sb. a vyhláškou č. 299/2003 Sb. Tato opatření vychází z evropské legislativy, směrnice Rady č. 92/119/EHS, kterou se zavádějí obecná opatření Společenství pro tlumení některých nákaz zvířat a zvláštní opatření týkající se vezikulární choroby prasat.
I přestože je nákaza zatím lokalizovaná pouze na území Bulharska, dovolujeme si Vám připomenout základní zásady dodržování pravidel biologické bezpečnosti na hospodářství. V tomto případě je důležitý zejména nákup zdravých zvířat pouze z chovů se známou nákazovou situací, zabezpečení chovu před vstupem nepovolaných osob a v případě přesunu či transportu zvířat podle možností plánovat cestu tak, aby trasa nevedla lokalitami s výskytem tohoto onemocnění a oblastmi, kde jsou vyhlášena ochranná pásma a pásma dozoru.
Dále připomínáme povinnost bezodkladně informovat soukromého veterinárního lékaře nebo krajskou veterinární správu v případě podezření z výskytu nebezpečné nákazy.
Informace k této nákaze jsou zveřejněny na webových stránkách SVS: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/mor-malych-prezvykavcu-2/.
Mapy výskytu naleznete v příloze tohoto dopisu.
S pozdravem
MVDr. Zbyněk Semerád
ústřední ředitel
podepsáno elektronicky
Příloha č. 1: Mapy výskytu
Rozdělovník:
Svaz chovatelů ovcí a koz
Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR
Svaz chovatelů českého strakatého skotu
Český svaz chovatelů masného skotu
Českomoravská společnost chovatelů, a.s.
KVL ČR
Soukromí veterinární lékaři, svl@svscr.cz
Všem KVS SVS/MěVS SVS v Praze
Příloha č. 1
Mapa výskytu moru malých přežvýkavců v Bulharsku
Výskyt moru malých přežvýkavců ve světě
587658342_0_Informace_k_vysyktu_moru_malych_prezvykavcu_v_Bulharsku