Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 103 z 220 (záznamy 511 až 515 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Míša
    2011-07-02 11:13:50
    84.42.132.231
    Dobrý den, byla jsem se svým dvouletým psem na vyšetření očí na dědičné choroby, vše bylo v pořádku až na nález katarakty polaris posterior na obou očích. Velikost asi jako tečka. Chtěla jsem se zeptat, zda se může onemocnění dále rozšiřovat a jaká jsou rizika a zda pes bude dále dobře vidět a vést kvalitní život. Předem děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si záhlaví poradny, jistě seznáte, že takový dotaz, respektive odpověď na něj je nad rámec této poradny. Neumím si představit, že by Vám veterinární oftalmolog, který psa vyšetřoval, nedal odpověď na danou otázku. Prognóza onemocnění závisí samozřejmě na příčině vzniku zákalu a klinickému projevu. Příčin může být mnoho, od genetických, přes poranění až po vedlejší účinky některých léčiv. Doporučuji obrátit se na veterinárního oftalmologa a řešit případné potíže se zákalem s ním.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petr
    2011-07-01 18:54:05
    94.113.57.151
    Dobrý den, mám 6ti ročního Labradora, váží 50 kg, ale on je celkově velký - mohutný, chtěla bych se zeptat jestli to není moc (50kg) a jaký granule mu obstarat aby dál nepřibíral, denní dávku má rozdělenou na ráno a večer. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    vámi udaná tělesná hmotnost vašeho psa labradora není obvyklá. Doporučuji zkusit některé z redukčních granulí, nejlépe prémiové nebo superprémiové krmivo. Pozor na záměnu odlehčeného a redukčního krmiva!. Během podávání této formule se nesmí podávat žádné pamlsky nebo jiná doplňková jídla.

  • Jana
    2011-07-01 14:01:23
    194.228.16.250
    Dobrý den, máme doma 2,5 letého psa Jack Russella Teriéra. Je zdravý, bez problémový. O prázdninách jedeme poprvé, co ho máme, na dovolenou. Jedeme sice jen k Vranovské přehradě, ale procházka se může protáhnout i na rakouskou stranu, takže jsme začali uvažovat o čipu. Nemáme v plánu jít do Rakouska cíleně, spíš nechceme mít problémy, kdyby se nám podařilo někde v lese překročit hranice. Náš veterinář nám nabídl čip Virbac Back home. Chci se zeptat, jaký na něj máte názor. Do zahraničí nejezdíme a ani se nějak nechystáme, ale kdo ví, co bude za pár let. Co vše dostaneme s čipem (myslím tím nějakou dokumentaci, známku,..). Je tento čip čitelný všude nebo jen na nějakých pracovištích? Četla jsem, že se ne všechny čipy dají všude přečíst. A také jsem slyšela o nějaké evropské databázi zvířat. Jaké jsou podmínky a poplatky za zapsání? Omlouvám se, že jsem Vás zaplavila dotazy, ale chci mít informace z dobrých rukou a i z jiné strany. Předem děkuji za odpověď. Jana

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,
    Standardní čipy, které dodávají schváleným veterinárním lékařům dodavatelé splňují požadavek normy ISO 11784 a ISO 11785 a odpovídají tak příslušné směrnici. Přečtete-li si záhlaví této poradny jistě pochopíte, že Vám nemohu psát žádné názory na toho, či jiného výrobce, nebo prodejce.. Jednotliví dodavatelé čipů mají zpravidla na své čipy navázánu nějakou databázi, do které je možné čipovaná zvířata zadat. Standardně je však možné zavést do databáze i zvířata čipovaná respondérem jiného výrobce. Databáze jsou komerční, jejich název nijak nezajišťuje všeobecnou dostupnost. V praktické rovině je však možné prohledat všechny databáze v případě potřeby a pes, je-li zaregistrován aspoň někde, se najde. Zároveň je možné zaregistrovat psa ve více databázích. Třeba ve všech. Pro Vás je důležité, aby měl pes při potulkách po hranicích pas. Pokud překročíte státní hranici, je držení pasu Vaší povinností. Od 3. července musí být držitel pasu povinně očipovaný. Skončila tak výjimka pro některá zvířata s průkazem původu, která umožňovala místo označení RFID i tetování. Pas je zaregistrován u Komory veterinárních lékařů ze zákona. Registraci je povinen provést veterinární lékař, který Vám pas vystaví.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka Filipová
    2011-07-01 12:42:50
    85.93.179.194
    Dobrý den. Již několik let se v našem klubu snažíme prosadit více posuzovatelů DKK, bohužel se nám to zatím nedaří. Vedení klubu totiž argumentuje tím, že pro plemeno je lepší jeden posuzovatel. Více posuzovatelů = více měřítek a nebylo by to objektivní. Přitom konkrétní plemeno zastřešuje ještě jeden klub, který má posuzovatelů více a my bychom využili právě tyto veterináře. A ještě jeden dotaz, kdy je vhodné provádět rtg DKK u plemene nad 50 cm kohoutkové výšky? Děkuji za odpověď. Lenka Filipová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    pro plemeno je a klub je výhodnější posuzování DKK a DLK co nejmenším počtem posuzovatelů. Opravdu individuální chyba je potom nejmenší. V naší republice máme tu výhodu, že počty jedinců podrobených RTG vyšetření na DKK jsou tak malé, že je zvládne i jeden posuzovatel. Tuto možnost nám "závidí" i někteří odborníci z velkých států (USA, Francie , Německo apod.)

    Co se týká věku, který je nejvhodnější pro provedení RTG na DKK - obecně 24 měsíců (USA), v Evropě podle směrnic FCI, lze provádět RTG již od 12 měsíců věku, u gigantických plemen se doporučuje rentgenovat od 15 měsíců výše.

  • hedvika
    2011-06-30 19:31:47
    86.61.171.122
    Je dobré psům dávat žloutky se syrových vajíček?

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    ano je to vhodné v rozumné míře. Vajíčka jsou komplexní potravinou s vyváženým složením bílkovin, tuků a vitamínů.

 
Komora veterinárních lékařů České republiky