Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 122 z 220 (záznamy 606 až 610 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Renata
    2011-01-04 22:32:09
    90.180.227.53
    Dobrý den, děkuji za předešlou odpověď. Ještě mám jeden dotaz, odvolání ohledně vyhodnocení DKK se odesílá na nějakém předepsaném formuláři? Našla jsem jen formulář Podání stížnosti na vet. lékaře. Pokud ano, můžete mi prosím poslat link? Děkuji a hodně úspěchů v novém roce.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    formulář pro odvolání na vyhodnocení DKK, DLK neexistuje. Do žádosti však musíte uvést důvod vašeho odvolání a co chcete odvoláním získat - ve většině případů nižší stupeň postižení.
  • Renata
    2010-12-23 16:00:10
    90.180.227.53
    Dobrý den, nikde jsem nenašla adresu na Odvolací komisi Klubu posuzovatelů dědičných a vrozených vad ohledně zaslání odvolání k vyhodnocení DKK. Prosím, můžete mi ji sdělit? Děkuji, krásné svátky :-)

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Adresa odvolací komise pro DKK a DLK:
    Prof. Alois Nečas, PhD, MBA
    Klinika chorob malých zvířat
    Palackého 1/3
    612 43 Brno Královo-Pole
  • Zahradníková
    2010-12-17 09:50:39
    195.39.102.10
    Dobrý den, můžete mi prosím blíže vysvětlit onemocnění - dilatace srdeční komory? Jedná se o vážné onemocnění? Veterinář toto diagnostikoval po provedení RTG u mé roční čivavky. Co mám dále dělat (krom podávání léků, které nám byly dány)? Jaká je prognóza? Nemělo by se udělat ještě další vyšetření, např. EKG, ultrazvuk? Děkuji za odpověď a rady.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nejprve mně dovolte, abych Vám napsal v čem děláte zásadní chybu. Nepožadujete vysvětlení od veterináře. Není nic špatného, ani ostudného se zeptat, pokud něčemu nerozumíte. Vždyť si službu platíte. Nedá-li Vám Váš veterinář uspokojující odpověď, změňte jej. Vaším postupem vzniká mnoho nedorozumění, neboť to co píšete v textu dotazu už je Vaše interpretace slov, které jste uslyšela. A velmi často pouze drobný posun, jen vynechání jednoho adjektiva, či spojky, je zdrojem nepochopení. Ale abych Vás jen tak neodbyl, zkusím odpovědět šířeji, protože pro konkrétnější odpověď nemám dost informací. Musím trochu spekulovat, ale předpokládám, že se jedná o dilataci levé komory. Mohlo by se jednat o degenetrativní onemocnění, které se nazývá dilatační kardiomyopatie. Dochází při něm k rozšíření srdečních dutin a zeslabování srdečních stěn. Svalová vlákna myokardu jsou nahrazována vazivem a pomalým procesem (v prvém stadiu ani nejsou žádné klinické příznaky onemocnění) se spouští celá kaskáda příznaků, která může vyústit v srdeční selhání. Nejprve bývá postižena právě levá komora, později a v menší míře i pravá a obě předsíně. Primární kardiomyopatie však bývají u velkých plemen psů, zejména dobrmanů. U čivavky bych hledal příčinu také jinde. Pro potvrzení onemocnění je potřeba provést celkové kardiologické vyšetření, zejména sonografické vyšetření srdce. Doporučuji Vám projednat celou věc s Vaším veterinářem a pokud se nevěnuje hlouběji kardiologii, požádejte jej, aby Vás s čivavkou referoval na pracoviště, které takováto vyšetření rutinně provádí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Alena
    2010-12-16 10:14:20
    80.188.36.70
    Dobrý den, mám dva psy, krysaříky, oba jsou krmeni stejně a dle mého (laického) názoru ne úplně špatně (2 x denně, superpremiové granule, konzervy bez rostlinných složek, občas vařené vejce, tvaroh, bílý jogurt, sušené maso a vnitřnosti, cca 1x ročně doplňky jako např. lososový olej, pupalkový olej, mořské řasy na zubní kámen). Posledních několik měsíců má starší pes (4 roky) problémy se stolicí, přestože dříve byl při stejném krmení naprosto v pořádku. Během půl dne je schopný přejít od zácpy k průjmu, přičemž průjmy jsou častější a natolik akutní, že je neudrží a kálí doma. Tyto stavy nemá pořád, třeba dva týdny ano, pak zase nějakou dobu ne. Krom toho se neprojevují žádné jiné potíže (únava, apatie apod.) Pes je již 1,5 roku léčen na hypothyreozu (Letrox 100, ráno a večer půl prášku), uvádím pro pořádek, nevím, jestli to může ovlivňovat současné problémy. Moje otázky: 1) Rozhodla jsem se prozatím zkusit Probican - jak dlouho musí být podáván, aby měl na zdraví psa dlouhodobý efekt? 2) Pes je psychicky dost labilní (jestli se to dá takto nazvat), je možné, že by tyto zažívací problémy byly odvozeny od psychiky? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    začnu od konce a spojím dvě věci. Váš pes by měl být u Vašeho veterináře pravidelně monitorován a opakovaně vyšetřován na hladinu T4 v krevním séru. Jednorázové výkyvy v hodnotách hladiny T4 v krevním séru mohou být ovlivněny celou řadou faktorů, například podáváním některých léčiv. Potíže Vámi popisované s podáváním Letroxu souviset mohou. Tyroxin má velmi významný vliv na nervovou soustavu. Příznaky Vámi popisované mohou mít příčinu neurogenní, ba dokonce mohou přímo vyplývat z ne úplně standardní funkce bloudivého nervu. Dopředu se nedá vyloučit ani nějaká "psychická" příčina. Na rozdíl od těch ostatních si však nedovedu představit jak ji potvrdit, anebo vyloučit. Příčina však může být i jinde. Na rozdíl od Vás si nemyslím, že psa krmíte dobře. Pokládám za zcela zbytečné, dostává-li superpremiové krmení, přidávat konzervy, jogurty, vejce, či dokonce maso. Nutričně tím pacient nic pozitivního nezíská a dieteticky můžete stav ovlivnit pouze negativně. Fráze: "méně často znamená více" zde platí. U pacientů citlivých na dietní chyby Vámi popisovaný způsob krmení sám o sobě může vyvolat popisované příznaky. Samozřejmě příčina může být i infekční, anebo parazitární. V prvním případě může Probican pomoci. Jedná se o probiotikum a podívat jej můžete dlouhodobě, je však otazné k čemu to bude. V naší nemocnici podáváme Probican, či podobné přípravky, pacientům po léčbě antibiotiky. Doporučuji Vám nejprve konzultovat vše s Vaším veterinářem, který léčí hypothyreózu a současně jej můžete požádat o veterinární dietu, která je určena pro pacienty s Vámi popisovanými příznaky.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jitka
    2010-12-06 12:51:08
    188.64.201.3
    Dobrý den, nedávno jsem přišla o fenu Něm. ovčáka (9 let a půl) měla nádor na močové trubici. Co s takovým případem dělají ostatní veterináři? Je vůbec tento případ nějak řešitelný? Prošla operací, ale zavedený katétr nic nevyřešil. Zemřela na otravu močovinou. Nechci nějak ubližovat našemu veterinářovi (stejně žiji mimo ČR), jen jsem chtěla slyšet názor někoho jiného. Předem děkuji za odpověď. Jitka.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    nádorové onemocnění močové trubice je velmi závažný problém, nejen pro zvířata. Pominu-li pozitivitu rezistence, nejdůležitější je zabezpečit průchodnost dolních močových cest. Podle rozsahu poškození a lokalizace tumoru se zvažuje částečná resekce postižené močové trubice, není.li to možné, zbývá tzv."vetropexe" močového měchýře a vývodem přes dutinu břišní. Tento zákrok však nebývá pro většinu majitelů dlouhodobě akceptovatelný pro nestálé odkapávání moči.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky