Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Ptáci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 13 z 14 (záznamy 61 až 65 z celkových 66)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • MARTIN
    2009-11-21 18:00:14
    89.102.250.168
    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda při virovém onemocnění Polyomavirovou infekcí, je možnost, že by se nakazil už dospělý jedinec. Mám rok a půl starou andulku, která je naprosto zdravá. K ní jsem si pořídil půlroční mládě, které má bohužel toto onemocnění. Teď nevím, zda může dojít k přenosu na zdravého jedince? Děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    bohužel ano, je to možné. Nejčastěji je sice virus přenášen rodiči na mláďata, ale virus se přenáší vším možným, zejména prachem z peří a z výkalů ve formě aerosolu a vylučuje-li nakažený papoušek virus, přenese jej na ostatní v kleci. To však neznamená, že musí pták onemocnět.
    Polyomavirová infekce bývá fatální u velmi mladých ptáků, později se nemoc projevuje třeba jen poruchami v opeření a starší ptáci bývají bez klinických příznaků, ale rezervoárem nákazy a mohou být přenašeči. Pokud chcete andulky odchovávat, doporučuji Vám obrátit se na veterinární pracoviště, které se hlouběji zabývá onemocněními exotického ptactva, které zajistí potřebné vyšetření a dá Vám další doporučení řešení.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Krystyna Zvarová
    2009-08-06 18:31:09
    84.42.205.18

    Dobrý den, Naše 2 roční korela ztratila krev po prvním nepovedeném stříhání drapáků. Prosím jak s ní máme teď zacházet? Ztratila pouze málo. Děkuji.


    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji svěřit krácení drápů odborníkovi - veterinárnímu lékaři. V případě život neohrožující ztráty krve doporučuji zachovat klidový režim s dostatkem tekutin. Rovněž můžete doplnit krmnou dávku vitamíny skupiny B.
  • Daniel Vršek
    2009-08-06 17:34:38
    84.42.205.18
    Dobrý den, Kolikrát do roka se musí chodit k veterináři s Korelou Chocholatou? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    četnost návštěv veterinárního lékaře závisí na aktuálním zdravotním stavu, minimálně 2x ročně na preventivní prohlídku.
  • Roman
    2009-08-04 10:54:53
    90.183.41.30
    Dobrý den! Chtěl jsem se zeptat na pelichání kakarikiho červenočelého, protože ten můj už mne docela děsí. Pelichat začal asi v červnu a postupem času se mění v supa, kdy peří na hlavě není téměř žádné a po těle už jej má též poskrovnu. je to ručně dokrmená samice, asi 1 rok stará. Chovaná jako domácí mazel, kterým opravdu je. Vše co jsem sehnal o tomto papouškovi jsem mu poskytl - denně koupel i několikrát, velkou pokojovou voliéru, ohromný parkos, drny s trávou. Krmím ji ovocem ( jahody, meloun, jablka, mango, ananas, banány,hrušky, pomeranče,...) ze zeleniny - mrkev, různé druhy salátů, zelené okurky, mrkev, brokolice, papriky, lusky hrachu, kukuřice,... . Dále dostává každý den čerstvé zelené - pampeliška, jitrocel, ptačinec, kopřiva. na okus ovocné větve a bezové větvičky. Z vit. přípravků dostává BIOENZYM E, Acidomid E a vitamínové kapky pro exot. ptactvo. Každý den má asi 4h volného proletu. Myslím, že pták má opravdu vše, co mu krom ptačí společnosti můžu dát, tak proč to masivní a nekontrolovatelné pelichání? Děkuji!

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    stanovit diagnózu po internetu bohužel nelze, proto doporučuji navštívit specialistu - veterinárního lékaře, zabývajícího se problematikou exotických ptáků (např.VFU Brno - MVDr.Viktor Tukač). Tato porucha chování může být psychogenního původu (např. nový člen domácnosti, změna umístění klece apod.).
  • Fanda Novák
    2009-07-16 07:35:41
    213.151.92.234
    Dobrý den, před týdnem jsem zakoupil mládě korely, která většinu času prospí a taky hodně jí. Peří se zdá v pořádku, úplně netečná není, ale takovou spavost jsem u žádných jiných korel neměl, byly spíš komunikativní. Myslíte, že to dospíváním časem přejde? Děkuji za odpověď, Fanda Novák, Praha 4.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    přílišná somnolence může signalizovat některá onemocnění, proto bych doporučoval navštívit odborníka-veterinárního lékaře, zabývajícího se problematikou ptáků, připravit si schéma dosavadní léčby-odčervení, skladba potravy apod..
 
Komora veterinárních lékařů České republiky