Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Hlodavci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 16 z 48 (záznamy 76 až 80 z celkových 240)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jana
    2013-03-04 07:24:17
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz a zároveň prosím o nějakou pozitivní radu, která by mohla pomoci. Mám morčátko, které má 5 let, je to samec, poslední dobou má problém takový, že když čůrá tak u toho sténavě kviká jako by ho to bolelo. Byla jsem s tím problémem u veterináře a dělal mu ultrazvuk, kde mu zjistil močový kamínek. Zároveň ho přeléčil antibiotiky, protože měl podle rozboru krev v moči. Na injekce jsme chodili 6 dní. Teď je to 9 dní a problém je pořád stejný, nejhorší je na tom to, že ho mám v místnosti, kde i spím a v noci je to nejhorší. Močový kamen se dá prý odstranit operativně, ale při stáří zvířete to lékař nedoporučuje, prý by nemusel přežít narkózu, tak nevím co mám dělat? Mám mu podávat celaskon rozpuštěný ve vodě, prý i tak by se kamen mohl rozbít, ale dostat to do něj je trošku problém, nechutná mu, takže mu to aplikuji stříkačkou. On i tak moc málo pije. Zvíře je jinak čiperné, žere a hraje si. Prosím poraďte mi, děkuji hezký den J.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Jano,

    morče v 6 letech je starší, ale může se dožít až 9 let, takže asi nevidím jiné řešení, než vám doporučit operaci absolvovat a na základě rozboru urátu upravit dietu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • František Starý
    2013-02-17 12:41:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, chovám laboratorní myši, a čas od času se hrbatí. Myši pošlu na vyšetření a expertizu, jak uhynulé, tak usmrcené, tak trus. Dostanu zprávu a výsledek, ale ne řešení ani lékař neví co s tím. Představoval jsem si, že mi bude po definici nemoci doporučena léčba, ale nikdo neví. Tak bych Vás chtěl poprosit o pomoc, jak začít léčit na základě vyšetření, které jsem popsal níže. Moc děkuji. Taky by mě zajímalo, jak se nemoc přenáší, čím a kdo. Tady je výsledek parazitologického vyšetření: Myš utracená má parazit Cryptosporidium Parvum (středně silná infekce) Myš utracená parazit Syphacia (slabá infekce) Myš uhynulá má parazit Cryptosporidium Muris (velmi silná infekce) Myš uhynulá má parazit Hymenolepis SPP. (silná infekce) Myš uhynulá má parazit Syphacia (slabá infekce) Trus myší z chovu má parazit Cryptosporidium Muris (velmi silná infekce) Trus myší z chovu má parazit Cryptosporidium Parvum (středně silná infekce) Trus myší z chovu má parazit Eimeria SPP. (velmi silná infekce) Trus myší z chovu má parazit Hymenolepis SPP. (středně silná infekce) Trus myší z chovu má parazit Syphacia (ojedinělý nález)

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Starý,

    tak jako na fotku tchýně nedostanete koupit arsenik, ani já vám z pouhého opisu nálezu nevyléčím chov. Obecně mohu konstatovat, že infekce Cryptosporidiemi představuje vážný epizootický problém, ostatní může být méně závažné. Ovšem tím skončím, protože neznám váš chov, zoohygenické poměry, výživu , přítomnost dalších zvířat atd. atd. Odkážu Vás na ústav parazitologie na VFU v Brně, měl by jste také kontaktovat epizootologa na vaší příslušné krajské veterinární správě. Pokud nemáte ve svém okolí odborníka na velkochovy laboratorních zvířat, vyhledejte dr. Lukáše Pánka, tel. 777 219 782, který se této oblasti věnuje.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Caplová Lenka
    2013-02-15 17:28:05
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám problém s dvěma samicemi králíka, poslední týdny dochází ke útokům ze strany jedné ze samic, nemohou být spolu jako dříve, ani volně puštěné v bytě. Existuje nějaká pomoc jak je usmířit? Díky.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Caplová,

    králíci skutečně dokážou být k sobě navzájem velmi agresivní, bohužel se jedná o častý jev po dosažení pohlavní dospělosti. Řešením je zvětšit teritorium nebo kastrace, jiné řešení podle mých zkušeností nefunguje.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Andrea
    2013-02-11 13:40:19
    127.0.0.1
    Dobrý den, před měsícem jsem si pořídila 2 králíčky s tím že nám bylo řečeno že to jsou 2 samičky, tak jsem je dala doma zatím do jedné klece, ale dneska jsem si všimla že "ta" jedna nějak obskakuje tu druhou, tak jsem je okamžitě oddělila a pak jsme zjistila že je ten jeden sameček. Samičce jsou 4 měsíce stejně jako tomu samečkovi a mam strach že by mohla být březí a takhle mladá by to nemusela unést ne? Předem děkuju za radu. Hezký den Brázdová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Brázdová,

    malí králíčci dospívají pohlavně dospívají ve 4-5 měsících, připouštět by se měli nejdřív od půl roku věku. Bohužel popisujete častý problém drobných hlodavců a v tuto chvíli těžko co radit. Faktem je, že je máte asi doma, takže se dá předpokládat, že jsou dobře živeni, v dobré kondici a chráněni před nepohodou. pak i kdyby byla samička březí, tak by pro ni případný porod a odchov mláďat nemusel být problémem. Pokud si tento pár necháte i do budoucna, možná by bylo vhodné zvážit kastraci - asi bych doporučoval spíš samečka, protože ti bývají ještě navíc v dospělosti někdy docela agresivní.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Roman
    2013-02-09 08:30:45
    127.0.0.1
    Dobrý den mám dotaz. Dnes ráno jsme našli jednu z našich činčil mrtvou na dně klece. Už večer při krmení, kdy činčily na chvilku pouštíme se nám naše Popelka zdála divná, bývala vždy dost plachá a najednou se nechala chytit, mazlit a byla dost apatická. Co by mohlo být příčinou? Jinak byla úplně v pořádku. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Roman,

    bohužel se dá jen velmi těžce vyjádřit k vaší otázce, ani nevím věk činčily či podmínky chovu. Vzhledem k nástupu se možná dá vyloučit stres nebo akutní úraz, další příčiny už mohou být interní a těžko se k nim na dálku vyjadřovat. Bohužel bližší příčinu úhynu by mohla naznačit pouze pitva.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky