Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 16 z 220 (záznamy 76 až 80 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jakešová
    2015-02-24 18:31:37
    127.0.0.1
    Děkuji za odpověď. Je tedy hrozné, že na Statní veterinární správě neuvádějí správné informace! Můžete mi ještě objasnit, co znamená ve "Vysvětlivkách" Oddíl V, platnost od? Co je myšleno: údaj není nutno uvádět v případě přeočkování? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Dobrý den.

    Správným vyplněním pasu se veterinární lékař významně podílí na úspěchu Vašeho cestování. Veterinární lékař je za údaje o čipování a očkování ve Vašem pasu zodpovědný a jestliže je chovatel ze zahraničí vrácen domů s tím, že pas je vzhledem k nesprávnému vyplnění neplatný, je veterinární lékař zcela logicky první, na kom je pak vykonána exekuce. Úředníci státní správy nenesou za správnost vyplnění pasu z pohledu čipování a očkování žádnou odpovědnost, proto mohou pravidla aplikovat volněji.

    U prvního očkování, které je do pasu zaznamenáno, se napíše datum očkování, ale platnost (vzhledem k nastupující imunitě) je až po uběhnutí 21 dní. Čili "platnost od" znamená, že po naočkování uběhla doba 21 dní a očkování začíná být "platné". "Platnost do" pak znamená, dokdy je očkování platné. To záleží na typu vakcíny. Jestliže ale přijdete se psem na přeočkování po datu, které je uvedeno v kolonce "platnost do", musíte celé martýrium absolvovat znovu, čili po tomto přeočkování "po datu" by měla opět následovat 21 denní lhůta na nástup imunity. Když přijdete včas, tedy do doby před datem v kolonce "platnost do", pak už 21 denní lhůta neplatí, protože nové očkování "naváže" na očkování původní.

    S pozdravem,
    MVDr. Martin Grym
  • Jakešová
    2015-02-23 16:42:04
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o radu, jak je to s vystavením Pasu pro psa? Máme psa s PP, narozeného v roce 2013. Od té doby je řádně očkován, při vystavení PP i očipován. Dnes jsme byli u našeho veterináře, aby nám vystavil Pas, jelikož za dva týdny jedeme do Polska na výstavu. I přesto, že pes je očkován proti vzteklině v prosinci 2014, dostal novou vakcínu. A poté jsme se dozvěděli, že Pas je platný až za 21 dní od dnešního očkování. Což nás tedy bohužel nemile překvapilo. Poté jsem volala na Státní veterinární správu, kde mne přepojili na paní doktorku. Paní doktorka mi řekla, že náš veterinář to dělá špatně, jelikož má pes PP, má čip a je řádně očkován, není důvod ho znovu očkovat, a do nového Pasu má veterinář zapsat datum posledního očkování (tedy 12/2014). Ačkoliv náš veterinář s paní doktorkou ze Státní veterinární správy telefonoval, stojí si za svým: psa máme znovu oočkovaného s dnešním datem, a tudíž i "neplatný" Pas pro vstup do ciziny, protože do ciziny pojedeme v době, kdy neuplyne 21 dní od očkování. Můžete mi prosím poradit? Jak je to tedy správně? Děkuji za brzkou odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Dobrý den,

    na str. 6 nové formy pasu (platné od 29.12. 2014) jsou v bodě 2.  dvě možnosti, z nichž je potřeba vybrat: datum aplikace transpondéru (čipu) nebo datum odečtení transpondéru. První možnost se využije v případě, že veterinární lékař provádí čipování zároveň s vystavením pasu, popř. když čipování prováděl v minulosti prokazatelně sám a je schopen ze svých záznamů doložit, že vakcinace proti vzteklině následovala po čipování. Druhá možnost je pak rezervovaná pro situace, kdy v minulosti bylo provedeno čipování někým jiným, než je dotyčný veterinární lékař, a ten v tomto případě čtečkou čipů ověří číslo čipu a zapíše datum tohoto ověření. V tomto případě platí, že datum očkování proti vzteklině musí následovat po datu odečtení čipu, nebo se s ním shodovat, v žádném případě ale nesmí být starší. Po prvním zaznamenaném očkování do pasu musí vždy uběhnout lhůta 21 dní, než může zvíře vycestovat.

    Váš veterinární lékař postupuje tak, jak to zamýšlel evropský zákonodárce, tedy de iure správně.

    S pozdravem,
    MVDr. Martin Grym
  • Fulda Assa
    2015-02-19 23:28:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím, kromě vztekliny je i jiné očkování psů povinné? Ptám se kvůli očkování v útulcích, kde žádnou další vakcínu už neaplikují. Děkuji vám.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    kromě vztekliny není ze zákona povinné žádné jiné očkování. V útulcích se ještě často setkáváme s očkováním na psincový kašel, který je časté onemocnění ve velké skupině zvířat, ale povinné není, stejně jako ostatní (psinka, parvoviróza, aj.).

    S pozdravem

    MVDr. Zlatka Hošková

  • Vladislav Brzobohatý
    2015-02-18 14:17:55
    127.0.0.1
    Prosím o odpověď na dotaz: Na bonitaci nám vyhazují z chovu pomeraniany protože mají 2-3 mm důlek v hlavě a tvrdí že má neuzavřenou fontanelu. Pouhým pohmatem. Podotýkám že to není odborník veterinář a vydá takovéto závažné rozhodnutí. Je možné, že se může zmýlit? Pozná to veterinář specialista že se jedná o uzavřenou či otevřenou fontanelu? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Brzobohatý,

    chovatelský klub je poměrně samostatná jednotka, pravda , metodicky podřízená ČMKU, ale jinak organizace s vlastními pravidly. Je jasné, že se nedá hovořit o věrohodném a prestižním vyšetření, když ho provádí laik, byť  zkušený chovatel. Samozřejmě, posouzení fontanely je subjektivní vyšetření, a i dva zkušení lékaři mohou posoudit tentýž případ odlišně. Každopádně , neuzavřená fontanel by měla být diagnostikována poměrně s vysokou přesností, sporné rozhodnutí lze korigovat na základě RTG nebo CT vyšetření v dospělém věku.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Martina
    2015-02-16 20:23:20
    127.0.0.1
    Dobrý den, moc ráda bych se zeptala. Máme tuláčka yorkšírského teriéra, máme ho 4roky, dle paní veterinářky má cca 9let, od podzimu se dusí, bylo nám zjištěno že má zvětšené srdíčko, na to bere doživotně fortekor, sono ukázalo že se mu slepuje průdušnice, má ji vyhlou nějak, přesně nevím, na to podáváme prednison, bohužel ale moc nezabírá, jen je psík rozčílený, nevím si s ním rady, je plný života, žere, pije, nezvrací jen chodí a lapá po dechu a smutně kouká, ráda bych mu pomohla ale bohužel nevím jak a chtěla jsem se zeptat i na Váš názor, děkuji za Váš čas, Martina Vašíčková

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den paní Vašíčková,

    je otázkou jak spolu vámi popisované klinické příznaky souvisí. Jorkšíři jsou plemeno, které je predisponované k tzv. kolapsu trachei, což znamená že se zmenšuje průměr trachei – průdušnice. Toto onemocnění je zpravidla zachyceno pomocí rentgenologického vyšetření a pak pomocí endoskopu je určeno o jaký stupeň kolapsu se jedná. Pokud se prokáže vysoký stupeň, pak je možnost průdušnici vyztužit stentem, což je síťovina která se umístí do trachei. Toto řešení bohužel nemusí vždy stoprocentně fungovat, mohou nastat různé komplikace a navíc je poměrně nákladný. Druhou otázkou zůstává onemocnění srdce. Jen pomocí rentgenu nelze diagnostikovat onemocnění srdce a říci,  o jak velké poškození se jedná a hlavně z jaké příčiny. Srdíčko může být zvětšené i jen tím, že je dlouhodobě extrémně namáhané a obráceně – trachea může být deformovaná z důvodů zvětšeného  srdce. V neposlední řadě se za kašláním může skrývat také infekční tracheitida. Doporučovala bych u vašeho pejska udělat precizní kardiologické vyšetření  vč. EKG, rentgen a sonografické vyšetření srdce a případně vyloučit infekční onemocnění  horních cest dýchacích. Lékař také posoudí, zda je u vašeho pejska nutné i endoskopické vyšetření trachei.

    MVDr. Zlatka Hošková

 
Komora veterinárních lékařů České republiky