Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 16 z 86 (záznamy 76 až 80 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Hana Strnadlová
    2013-12-11 16:49:59
    127.0.0.1

    Děkuji za předchozí odpověď a s dovolením se zeptám jinak, je normální a běžné, že kočička čeká v předoperačním boxu 4 hodiny? Veškerá předoperační příprava byla taková, že do boxu ji dali ručník a plenku a 4 hodiny čekala, než se ji začne někdo věnovat. Po podání narkózy kočička umřela na selhání srdce, zřejmě stresem.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Strnadová,

    asi jste nebyla dlouho hospitalizovaná v nemocnici, lidé tráví takto i více času a odpoledne se dozví, že půjdou zítra nebo za týden... Těžko se vyjadřovat ke konkrétnímu případu, ale v normálním provozu kliniky se zvířata během dne přijímají a postupně se provádí zákroky dle náročnosti a naléhavosti. Pokud dojde k úmrtí při podávání narkózy, je to velmi smutné, ale bohužel se stát může cokoli, mohla mít např. skrytou srdeční vadu, rozhodně ze všeho nejméně je pravděpodobný úhyn ze stresu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Norbert
    2013-12-09 19:28:24
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám problém se sousedem, on žádná zvířátka nemá, ale krmí moji kočičku zbytky od oběda apod. Ona pak často nechce doma granule ani konzervy, bohužel jí asi slaná kořeněná strava víc chutná, i když neprospívá. Jí neumím poručit, aby k sousedovi nechodila, s ním rozumná domluva není možná. Misku akorát přesunul na jinou stranu, kde na ni není tolik vidět. Prosím poraďte jak uvedený problém řešit.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Norbert,

    mohl bych se dlouze rozepsat o ustanoveních Občanského zákoníku, o tom , jak je možné, že vaše kočka se ocitne u souseda na zahradě a kdo je vlastně majitelem, když ji soused krmí víc než vy, a tak dále...

    Ale zde platí jen normální lidská komunikace a domluva, prostě někteří lidé mají nutkání někoho krmit (zvířata na ulici,v zoo, vnoučata ..), takže vám nezbývá než se snažit se se sousedem domluvit a vysvětlit mu, jak vlastně vaší kočce škodí.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Hana
    2013-12-09 18:55:28
    127.0.0.1
    Dobrý večer, mám dotaz. Lze kočičce před operací a uspáním narkózou aplikovat něco na uklidnění a je to běžné, nebo individuální?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Strnadová,

    před operací většinou žádná sedativa nedoporučujeme, paradoxně pozorujeme, že nejvíce nervozity má na svědomí sám chovatel, který ji pak přenáší na zvíře. Pokud by skutečně bylo potřeba kočku sedovat (především z důvodů agresivity), pak doporučujeme buď preparáty velmi zklidňující ze skupiny tzv. malých trankvizérů nebo jemnější, ale méně účinné, preparáty, které spíš posunují práh vzrušivosti (vycházející z bílkovinných substancí - např. na bázi kaseinu nebo tryptofanu). Váš veterinární lékař vám pomůže s konkrétními preparáty.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Šimečková romana
    2013-12-08 20:11:06
    127.0.0.1

    Dobrý večer, mám dotaz ohledně koček a vánočních stromečků. Máme 3 letou perskou činčilu, opravdu hodně akční, 3 uplynulé vánoce naše Nelinka opravdu hodně využívala vánoční stromeček, který byl umělý, jako prolézačku, okousávala umělé větvičky, takže byl stromeček i minimálně nazdobený. Letos bych chtěla živý stromeček, ale někde jsem četla že třeba jedlička je pro kočky jedovatá. Tak se chci zeptat, které živé vánoční stromečky jsou jedovaté, pokud si kočička chce šplhat a třeba i okusovat větvičky. Zdraví a spokojenost kočičky je pro nás prioritou, proto se ptám. Samozřejmě vím, že vánoční lamety jsou pro kočky lákavé a špatné, takže je nepoužíváme. Díky za odpověď. Romana


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Šimečková,

    rostlá jedlička je pro kočku výrazně méně jedovatá než umělá, jedlička není ani při přímém požití jedovatá, nehledě na to, že pokud vůbec kočka nějaké množství jehličí pozře, pak se jedná o množství zanedbatelné. Zároveň vám samozřejmě doporučuji nabídnout kočce alternativu - do misky zaset měkké trávy ( ve zverimexech bývá někdy nabízená směs semen jako tzv. kočičí tráva ), aby kočka měla možnost se v průběhu zimy občas napást.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Iveta
    2013-11-29 10:03:23
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám cca 3 měsíční kočičku, kterou jsem si před měsícem přivezla. Nikdy předtím nebyla odčervena. Byla jsem s ní na veterině a dostali jsme nějakou pastu, byl to boj, skoro vše vyprskala. Po pár dnech jsem v hovénku našla škrkavku, dala jsem opět pastu, asi malé množství, nevím, škrkavky byly pořád, pak jsem zašla na veterinu a dostala jsem kapku stronghold, pár dní byly stále škrkavky, ale pak byl klid. Po třech týdnech, tedy včera, jsme byli na druhé dávce, veterinář říkal, že teď je velmi dobře odčervena a na mou otázku, zda i teď může být něco v hovénku, říkal, že ne, že všechno bylo zabito, ejhle, dnes opět škrkavky a snad ještě více než předtím. Už jsem z toho zoufalá. Mám strach o ni, ale i o sebe, abych se nenakazila, spí se mnou v posteli, pusinkuje, mazlinkuje se apod.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Iveto,

    škrkavky mají poměrně složitý vývojový cyklus, ale naznačím vám 2 skutečnosti - vajíčka škrkavek potřebují ve vnějším prostředí několik dnů na to, aby byla invazeschopná, a další - ne všechna vývojová stadia v těle hostitele jsou vnímavá na podaná antiparazitika. Pro vás z toho vyplívá, že pokud s vámi pejsek pouze spí v posteli, ale nenachází se v ní jeho starší bobky, tak vás přímo neohrožuje infekcí škrkavkami. Pokud se i při druhé dávce antiparazitik objevily v trusu škrkavky , pak je to v pořádku, léky zachytily dospělce, kteří při prvním odčervení byli ve stadiu vajíček nebo migrujících larev, tudíž ve stadiu necitlivosti vůči běžným antiparazitikům. Doporučuji vám ještě nechat kontrolně vyšetřit trus, případně podat znovu po 3 týdnech antiparazitikum, tentokrát by už měl být trus čistý.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky