Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 168 z 220 (záznamy 836 až 840 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Hana Černochová
    2010-01-14 14:00:54
    88.100.118.175
    Dobrý den, sháním seznam vet. lékařů, kteří mohou vyhodnocovat RTG DKK. Děkuji

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den seznam najdete na https://old.vetkom.cz/ordinations/dkkDkl
    Menu > Úvod > O nás
    Střední sloupec dole "Posuzovatelé DKK a DKL"

    Bronislav Kozák
    administrátor
  • Petra Tomšejová
    2010-01-12 13:45:27
    194.228.231.162
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se sterilace u fen (u zdravých zvířat) provádí vždy vyjmutím dělohy. Není možné něco jako podvázání vaječníků apod. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Chirurgické manipulace vedoucí k omezení plodnosti mohou být dvojí:

    a) přerušení průchodnosti vejcovodů (tzv. podvázáním) je technika používaná hlavně u lidí, protože je často i vratná a je zachovaný normální pohlavního cyklus. Tento zákrok se nazývá sterilizace a u zvířat není doporučovaný ze dvou důvodů

    - u zvířete společně se zamezením plodnosti chci zamezit i projevům říjových příznaků, které trápí zvíře i jeho lidské okolí

    - u zvířat říjících, ale s podvázanými děložními rohy, často dojde buď k selhání a k zabřeznutí, a nebo k zánětlivé reakci a vzniku komplexu pyometry, který ji může ohrožovat i na životě

    b) vyjmutí vaječníků ( OE ) nebo vaječníků a dělohy (OHE - ovariohysterectomia) - nazývaná kastrace.
    Dříve se prováděla pouze technika OHE, poslední zkušenosti potvrzují, že u zdravé, nerodící feny je dostatečná a bezpečná technika OE - jen odstranění vaječníků. Tato technika je šetrnější pro fenu - menší operační rána , a lze ji provádět i laparoskopicky. Pokud operatér posoudí dělohu jako nezdravou a potenciálně problematickou, dokončí operaci i s odstraněním dělohy. Toto rozhodnutí je v kompetenci a zodpovědnosti operatéra.

    V současné době je tedy u zdravé mladé feny standartem kastrace s vyjmutím vaječníků, ostatní je věcí domluvy s operatérem, případně výsledkem posouzení pohlavních orgánů v průběhu operace.
     
    MVDr. Lubomír Hošek
  • Hana Kirnigová
    2010-01-12 13:14:13
    94.242.81.114
    Dobrý den, máme roční fenku bígla. Je velmi milá, mazlivá, hravá. Být s ní ve společnosti je velmi příjemné. Snažíme se o řádnou výchovu, ale co si nedovedu odpustit je její přítomnost v posteli. I když má svůj pelíšek nad ránem se přijde schovat pod peřinu. Je příjemné cítit její přítomnost. Po všech výchovných informacích se však cítím jako špatný páníček. Je to opravdu tak hrozný prohřešek ? Omlouvám se tím, že bígl je smečkový pes a smečka přece má být pohromadě. A co pejsci terapeuti, ti přece do postele také můžou.Tak jak to vlastně má správně být? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pokud sama chcete mít fenku v posteli a fence se to také nepochybně líbí, mějte ji v posteli . Fenku tím rozhodně netrápíte a sama máte z její přítomnosti v posteli také radost. Fenku přece máte, aby vám přinášela radost. A Vy ji také. To je správné. Nikomu tím neškodíte a "výchovné informace" klidně a beze studu oslyšte.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Aleš Miláček
    2010-01-11 14:42:32
    88.102.173.227
    Chtěl bych se zeptat na občasný prasklý čenich u pudla královského. Je hodně velký/65 v koh./ bílý a nejeví žádné známky nemoci je veselý a zdravý, 6 let starý. Už několik let mu občas praskne čenich, někdy do krve. Je to vždy jedna prasklina a čenich není suchý. Zajímalo by mě co to může být a je li to závažné. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    jako obvykle, může mít praskání čenichu více příčin a mohou se i kombinovat. Z dotazu není patrné zda "občas" je náhodné, či má sezónní charakter. Např. nyní, v zimě. Pokud ano, mohlo by se jednat o vaskulitidu. V takové souvislosti by bylo vhodné prohlédnout pečlivě i ušní boltce. Prasknutí čenichu - předpokládám máte na mysli prasknutí nosní houby - může způsobovat např chronická mykóza. Samozřejmě je třeba vyloučit i opakovaná zranění. Je možné, že pes často ryje na stále stejném místě a může si samozřejmě přivodit opakovaně i stejné zranění. Závažné, ve smyslu života ohrožující stav, to pravděpodobně není, avšak návštěvu veterinárního lékaře, nejlépe specialisty - dermatologa, Vám velmi doporučuji.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Michala Jirousková
    2010-01-10 10:59:01
    188.95.127.231
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné psům podávat nosní kapky, pokud mají rýmu? Nepůsobí to negativně na jejich čich? Pokud se psovi již potřetí během této zimy vrátila rýma, může se jednat o nějakou alergii? Předem Vám děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nevím jaké kapky máte na mysli. Některé by jistě čich poškodit mohly. Používání nosních kapek u psů je opravdu neobvyklé, o smysluplné účinnosti nosních kapek velmi pochybuji a ani si moc neumím představit aplikaci kapek, aniž byste použila násilí, či pes kapky okamžitě vyfrknul. Momentálně mě ani nenapadá žádné registrované veterinární léčivo, které by bylo ve formě nosních kapek. Bez předchozího vyšetření není možné zcela vyloučit nic, ani alergii, byť tato diferenciální diagnóza asi nebude na prvních místech při vylučování příčin. Velmi důležité je znát kvalitu sekretu, který z nosu teče a průběh jak se v čase mění. V každém případě Vám doporučuji nejdříve navštívit veterinárního lékaře.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky