Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 17 z 46 (záznamy 81 až 85 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Katka
    2012-09-17 12:37:18
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat do kterého měsíce se dá u klisny udělat ultrazvuk.Teď je v pátém měsíci. Díky K.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ultrazvukové vyšetření plodu se dá u klisny teoreticky dělat do konce březosti. Otázkou zůstává účel (či nutnost) takového vyšetření v pozdějších fázích březosti.

    MVDr. K. Daniel
  • Martina Lukešová
    2012-09-03 16:07:58
    127.0.0.1
    Dobrý den, dostal se k nám asi 20ti letý hřebec, minimálně 4 roky neodčervovaný (minulý majitel ho neodčervoval a předtím pracoval v lese, takže těžko říct, jestli odčervovaný byl). Bojím se, že při masivním vymření parazitů se uvolní příliš mnoho toxinů. Koník má pohublá záda a má dost viditelné kyčle, ale břicho má tvrdé a velké jako balon. Jak tedy postupovat? Napadlo mě rozdělit odčervovací pastu na polovinu a zbylou dávku aplikovat např. po týdnu. Jaký máte názor Vy? Předem děkuji za reakci. S pozdravem Martina Lukešová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Nejlépe je postupovat podle příbalové informace k jednotlivým odčervovacím preparátům. Informace v ní obsažené jsou schvalovány při registraci léčiva a registrace se provádí na základě klinických zkoušek týkajících se jednak účinnosti léčiva a jednak jeho bezpečnosti. Postupy jako dělení dávek atd. mohou, ale také nemusí, vycházet ze zkušeností jednotlivých chovatelů nebo veterinárních lékařů, každopádně však takováto sdělení nemají platnost doporučení, založeného na základě výsledků klinických zkoušek prováděných před registrací.

    MVDr. K. Daniel
  • Tamara Furmaňská
    2012-08-30 09:36:50
    127.0.0.1
    Dobrý den, ráda bych se jen zeptala na optimální termín přeočkování tetanovky. Kobylka byla před rokem očkována proti chřipce a tetanu. měla by být přeočkována v říjnu. Kobylka je ale březí a termín porodu má právě v říjnu. Mohu se zeptat, kdy ideálně přeočkovat? Děkuji za odpověď. Tamara Furmaňská

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Průměrná délka březosti klisny je 333 dní. Období porodu není pro vakcinace ideální a při revakcinaci tetanu nehraje významnou roli posunutí předpokládané doby revakcinace o několik týdnů dopředu nebo naopak 3-4 týdny po porodu. Při aplikaci vakcíny je nutno dbát pokynů příbalové informace, která je součástí registračních materiálů.

    MVDr. K. Daniel
  • Viky
    2012-08-01 14:32:45
    127.0.0.1
    Dobrý den. Mám 15 letého poníka, který kašle, když začneme pracovat. Zakašle při prvním klusu, nebo až při cvalu, ale pak je v pohodě. Jindy nezakašle. Z nosu mu neteče. Má citlivý hrtan - s tím jsem ho už koupila. Veterinář mi poradil týden inhalování s čajem. To se zlepšilo, ale teď se to vrátilo. Mám ho ustájeného doma, jen přes noc je v boxe a jinak celý den na pastvě. Nevíte, čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Na tuto otázku nelze odpovědět bez klinického vyšetření zvířete, a to nejspíše ve stavu klidu i při námaze. Doporučuji kontaktovat ošetřujícího praktického veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
  • M.Dufková
    2012-07-14 12:04:20
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme ve stáji koníka s častými výkyvy váhy. Poslední rok vždy po nějaké nehodě nebo úrazu (také po kastraci) zhubne a začne být slabý tak, že když ve stoje usíná-klimbá, neudrží se na nohách a spadne na spěnkové klouby, které má potom pořád poraněné. Dlouho ho nikdo neviděl ležet a spát ve výběhu, což samozřejmě hned neznamená, že by opravdu nespal, ale stále jsou tu nějaké pochybnosti a strach, jestli opravdu pořádně spí..? Chci se proto zeptat, zda může mít narušený aparát, který ho ve spánku drží na nohou nebo je to celkovou slabostí? Momentálně je vyhublý, neboť zhruba měsíc stál kvůli flegmóně v PZ noze. Pomalu začínáme pracovat - na lonži i krokovky pod sedlem a měníme krmení. Děkuji za odpověď. Dufková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Vyhublost stejně jako únavový syndrom mohou mít celou řadu příčin, které není možné zjistit bez klinického a nejspíš i biochemického (laboratorního) vyšetření zvířete. Pokud by navíc existovaly příčiny psychické (stress z bolesti po nehodě či úrazu, psychická labilita, fixace paměti na celkovou anestezii spojenou s kastrací atd. atd., je doporučení účinného léčebného postupu velmi obtížné. Vyhublost a "vyčerpanost" je samozřejmě zapotřebí řešit jako primární záležitost určitě i s paralelním doléčením flegmóny končetiny, a to podle pokynů praktického veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky