Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 18 z 46 (záznamy 86 až 90 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Agata
    2012-07-05 17:10:37
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám koníka očkovaného proti EHV 1,4 nějakou vakcínou, a nyní chci revakcinovat vakcínou Equip EHV 1,4. Nevadí, že revakcinace proběhne jinou vakcínou než první vakcinace? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    K vyvolání dostatečné protilátkové odezvy proti koňskému herpesviru typu 1 a 4 je zapotřebí vakcinace a revakcinace totožným typem virového antigenu. Bez ohledu na to, jaký je komerční název vakcín.

    Jednotliví výrobci ovšem zpravidla neprovádí klinické studie k ověřování účinnosti vakcinace při následném použití vakcín různého původu či komerčního názvu. Proto nemohou nést odpovědnost za eventuální selhání při použití jiné vakcíny při vakcinaci a jiné při revakcinaci.

    MVDr. K. Daniel
  • Blaha - Ronca 9
    2012-06-13 17:23:11
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik můžu dávat 5leté klisně Starokladrubského vraníka mletého ovsa a ječmene . V týdnu je venku od rána do večera a večer pracujeme . O víkendu je také od rána do večera venku a práce 2 a 3 krát denně. Děkuji za odpověď  Tomáš Blaha

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Odpovědi týkající se základních zásad výživy a krmení koní jsou k dispozici v řadě tištěných chovatelských příruček i na některých webových stránkách nejen chovatelů koní. Mezi jinými lze doporučit: www.vyzivakoni.wbs.cz/Seminar-Vyziva-koni-VFU-2009.html

    MVDr. K. Daniel
  • Anča
    2012-06-04 20:58:03
    127.0.0.1
    Dobrý den, moje dvouletá kobylka fríse si v loňském roce koncem jara vydrbala hřívu na cca 10cm. krku, kdy jí přibližně po měsíci začal dorůstat nový ježek. kobylka byla začátkem jara loňského roku zbavená veškerých kožních parazitů. Letos jsme proces zbavování parazitů opakovali, ovšem kobylka se začíná opět drbat. Prosím Vás o radu, jaké by mohly být příčiny svědění ve hřívě a jak tomu preventivně předcházet. Pomohly by nějaké bylinné olejíčky vtírané do hřívy, či nějaká probiotika? Předem děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Doporučuji prohlédnutí a vyšetření svědivých míst ve hřívě veterinárním lékařem. Na základě klinického vyšetření a případně laboratorního vyšetření seškrabu či vzorku kůže může být určena příčina, a tedy způsob efektivní léčby.

    Ošetření rostlinnými oleji nebo probiotiky nebude mít trvalý účinek, jedná-li se o příčinu parazitární, plísňovou, alergického původu, apod.

    MVDr. K. Daniel
  • Petra Ševelová
    2012-03-14 09:47:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o radu. Před šesti týdny jsem si koupila hříbátko, kterému bylo osm měsíců. Bývalá chovatelka ale bohužel neměla potvrzení o jakékoli vakcinaci tohoto hříběte ani v PP, tudíž jsme se rozhodli ho znovu naočkovat. Očkování proběhlo vakcinací Tluequint. V této době bylo hříbě bez zdravotních problémů. Po třech týdnech nám bylo doporučeno přeočkování, které taky proběhlo. Ale po třech dnech po druhém očkování nám koník přestal příjmat potravu, požírá jen občas seno a pije vodu. Chová se flegmaticky a pohybuje se pouze pokud musí. Ve výběhu dost polehává a celkově působí nezdravým dojmem. Chtěla sem se zeptat jestli by mu mohlo být po tom očkování nějak zle. Když bychom vzali v úvahu že ho předchozí majitelka taky naočkovala, byl by v jeho nyní devíti měsících očkovaný už čtyřikrát. Mohlo by mu to způsobit nějaké zdravotní komplikace? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Každá vakcinace i revakcinace představuje zátěž imunitního systému zvířete. Množství antigenu ve vakcíně a jeho kvalita je definována. V rámci registrace vakcíny se požaduje provedení klinických zkoušek, které ověřují účinnost, kvalitu a bezpečnost registrované vakcíny. Použití vakcíny mimo registrační doporučení může mechanismem senzibilizace apod., ale také nemusí, navodit příznaky změny zdravotního stavu hříběte.

    MVDr. K. Daniel
  • Martin Zeman
    2012-02-08 18:35:48
    127.0.0.1
    Dobrý den. Prosím o radu. Jaké jsou všechna možná preventivní vyšetření koně? Postačí vyšetření z trusu, moči apod. a kde tyto rozbory vykonávají? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Preventivní vyšetření koně může zahrnovat desítky možných klinických či laboratorních vyšetření, podle toho, co je cílem nebo důvodem takového vyšetření. Laboratorní vyšetření vzorků krve, moči, trusu, tkání, atd. provádějí buď státní nebo soukromé vyšetřovací ústavy v Čechách nebo v zahraničí a to většinou podle své specializace.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky