Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 18 z 86 (záznamy 86 až 90 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Blanka Rolečková
    2013-10-14 22:47:46
    127.0.0.1

    Dobrý den, máme 13,5 roku starou kočičku, která je po trojnásobné operaci nádoru na mléčné žláze (první absolvovala před 7 lety). Zhruba před rokem se jí znovu objevila jedna, posléze druhá bulka na hrudníku, přičemž každá má v průběhu času jiný vývoj - jedna zastavila (zatím) růst ve velikosti cca 0,5 - 1 cm, druhá naopak z drobného zrníčka po téměř roce letos v létě velmi rychle "vypučela" do plastického útvaru cca 1,5 x 2 cm houbovité živé hmoty. Kočka poslední chirurgický zákrok špatně snášela, jizva se jí ani při předchozích operacích nechtěla hojit, proto veterinář, který kočičku operoval, již další zákroky nedoporučil a navrhl pouze oplachování slabým roztokem hypermanganu a odvarem z dubové kůry. Kočičce tento útvar zjevně vadí, zatím předpokládám pouze pocitově, nemá nijak vliv na kvalitu jejího pohybu či ležení v oblíbené poloze. Neustále si ho olizuje, čímž neustále dráždí svrchní vrstvu pokožky, kterou si de facto slízala. Nádor má v podstatě otevřený a čas od času jí ukápne krev. Jsem si vědoma nepříznivé prognózy jejího stavu, přesto bych jí chtěla (alespoň co to půjde) ulevit. Kočka je jinak zatím čilá adekvátně svému věku, má zájem o věci kolem sebe, dodržuje všechny své zvyky včetně mazlení, nijak výrazně nepohubla, jí a pije, jak má, což potvrdil i veterinář. Chtěla jsem znát názor ještě jiného lékaře, zda by s její ránou nešlo povrchově něco udělat. Paní doktorka nám kromě antibiotik na anaerobní infekci (již jsme tuto zkušenost měli právě z pooperčních stavů) doporučila límec - 10 cm - proti dráždění olizováním, který si kočka nechala u ní překvapivě dobrovolně a v klidu nainstalovat. Kočička je však již odmala divoch a velký nervák, takže po příjezdu domů do vlastního prostředí začala podle předpokladu slinit a lítat jako blázen, aby se nevítané pomůcky zbavila, přitom bezhlavě narážela do všech možných předmětů či do kolmých ploch. Pokud na chvíli ve své snaze ustala, bylo vidět, jak je hodně vynervovaná a sklíčená. Tato návštěva paní doktorky byla domluvena narychlo ze známosti 3. osobou, bohužel jsem musela na víkend odjet a kočičku hlídal člověk, který jí nerozumí úplně "po kočičím" (můj otec), proto jsem v zájmu její bezpečnosti límec sundala s tím, že jeho eventuální novou aplikaci provedeme až po mém návratu, kdy se budu moci další dny kočce plně věnovat. Chci se Vás zeptat, jestli je nějaká možnost, jak kočku na tento aparát přivyknout, aniž by evidentně strádala (psychicky i fyzicky) a možná si i ublížila v důsledku srážky s něčím ve snaze se límce zbavit, popř. je-li nějaká jiná možnost, jak ji donutit ránu si nelízat, aby měla aspoň trochu malinko příležitost obrůst vrstvičkou kůže a zatáhnout se. I když pochopitelně očekáváme budoucí vývoj velmi smutný, zatím se její problém jeví více jako dermatologický. Moc Vám děkuji za odpověď, krásný den. Blanka Rolečková


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Rolečková,

    začnu odzadu - dávat kočce v této situaci límec je jako uvazovat levákovi ruku za záda, aby s ní nepsal. I když to nepíšou v každé knížce, osobně dnes preferuji v těchto případech chirurgické řešení. I když je známo, že nádory mléčné žlázy u koček jsou z 95 % zhoubné, metastazující a agresivní, přesto se je snažím co nejčistěji a v největším rozsahu odstranit, aby kočka alespoň po zbytek života, než se budou moci projevit metastáze, mohla dožít klidný život . Samozřejmostí je podávání analgetik.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Ivana
    2013-10-06 23:54:04
    127.0.0.1

    Dobrý večer. Chovám kočičky už mnoho let, v současné době jich mám pět, a s problémem, který mám s jednou z nich, nemám zkušenost. Jinak naprosto zdravá kočička (čiperná, vrnící, spokojená kastrátka, 2,5 roku, možná trošku "při těle") má nesmírně zapáchající trus, jehož vyšetření nic neprokázalo. Než budu situaci řešit dále, ráda bych věděla, s jakými chorobami je extrémně zapáchající trus spojován, co prostě mohu v tomto směru čekat za diagnózu. Kočinky krmíme, myslím, dobře - Hill's granule, syrové maso, konzervy např. Cosma. Problém má jen ta jedna, u ostatních vůbec nevíme, že toaletku navštívily. Děkuji za případnou odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Pravcová,

    enormně zapáchající trus bych asi začal řešit přes parazitologické a bakteriologické vyšetření. Prakticky všechna další interní onemocnění se někdy mohou projevit zapáchajícím průjmem - selhávání jater, ledvin, slinivky břišní, špatná funkce samotného střeva. Po lokaci problému je potřeba stanovit původ postižení a přes přesnou diagnózu zahájit adekvátní léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Irena
    2013-10-05 12:22:40
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám prosbu. Dostala jsem asi 3-měsíční koťátko, nalezenečka - kočičku. Máme ji pouze venku, je veselá, hravá a mazlivá. Sama vyžaduje mazlení a chování, ale jakmile ji vemu do náruče, za chvilku si začne sát vlastní cecík, cvičí u toho nožkama, jako by pila. Je to normální, nebo ji něco chybí, mám ji nechat, nebo spíše tento její rituál vždy přerušit? Děkuji za radu, Irena


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Kroupová,

    spokojenost každého mladého savce je dána několika ději, které při kojení probíhají. Mládě ke spokojenosti potřebuje naplnit bříško, pak potřebuje vykonat jistý počet cuců a v neposlední řadě nasát  feromony štěstí, které jsou produkovány v okolí bradavek. Také se musí samozřejmě řádně vyprázdnit. Takže vaše kotě nedělá nic jiného než že hledá dudlík. Snažte se ho od této činnosti jemně odlákat a nabízet mu jinou, atraktivnější nabídku her. Nejedná se o zásadní problém, ale časem by se z toho mohl stát zlozvyk, který by mohl přinést v budoucnu  komplikace.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Kristýna
    2013-10-03 11:39:31
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám asi 4-5 měsíční kotě pouliční rasy, je řádně odčervena a očkována. Od té doby co jsem si ji pořídila (cca 3 týdny) trpí nafouknutým bříškem, silnou plynatostí (zápach se dá srovnat se zkaženými vejci), snažila jsem ji nasadit dietu, vysadila kapsičky a dávala lepší granule, ale moc to nepomáhá. Do toho mi strašně kašle, nebo se dusí těžko říct (nejdříve jsem si myslela, že se snaží vykašlat chlupy po hygieně, ale v součastné době kašle tak 5x denně, což už mi přijde hodně divné, občas vyzvrátí i nějaké žaludeční šťávy, ale velmi zřídka), a docela dost líná. Děkuji za odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Kubásková,

    vaše kočička vyžaduje důkladné vyšetření, zda vámi popisované příznaky jsou lokalizovány pouze na zažívací trakt nebo zda se nejedná o celkové onemocnění, např. coronaviry. Počítejte s vyšetřením krve, sonografickým, případně RTG vyšetřením. Teprve pak lze nasadit adekvátní léčbu, případně vyslovit prognózu vývoje nemoci.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Yveta Sýkorová
    2013-10-02 10:56:10
    127.0.0.1

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda některá z barevných variet britské kočky je náchylnější na onemocnění HCM. Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Sýkorová,

    plemenná dispozice k HCM bývá popisována hlavně v souvislosti s plemeny mainská mývalí a ragdoll, kde je popisovaná mutace na C proteinu a u homozygotů dojde k fenotypovým projevům nemoci. U ostatních koček se mimi nepodařilo najít výraznější zátěž, taktéž ani v souvislosti s různými barevnými varietami.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky