Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 19 z 46 (záznamy 91 až 95 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • K.Šťastná
    2012-02-05 11:48:39
    127.0.0.1
    Dobrý den, přivezli jsme si koně a zjistili, že má už přes rok propadlé očkování proti chřipce. Nechali jsme ji naočkovat, po jaké době se dává druhá a třetí vakcinace? Děkuji za odpověď Šťastná

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Vakcinační schémata doporučovaná jednotlivými výrobci vakcín proti chřipce koní bývají předmětem příbalové informace dodávané s vakcínou a mohou se lišit.

    Jen velmi všeobecné doporučení je: první vakcinace od věku cca 5 měs., revakcinace za 4-6 týdnů, další revakcinace za 5-6 měsíců a poté pravidelné revakcinace po cca 1 roce.

    MVDr. K. Daniel
  • Martin Zeman
    2012-01-31 10:12:07
    127.0.0.1
    Dobrý den. Prosím o radu. Přes noc mi z neznámých důvodů uhynul teprve 3,5 letý hřebec ČT. MVDr. mají několik možností úhynu (otrava, kolika, vnitřní krvácení, poranění míchy), ale vždy něco nesedí. Tři dny před úhynem měl hřebeček průjem, který jsem přisuzoval většímu spásání namrzlé trávy. Může mít průjem něco společného s úhynem? Příznaky koliky (válení, kopání po břiše, vyšší puls, apod.) jsem nezaznamenal. V předvečer úhynu hřebeček normálně přijímal pastvu i seno. Na těle jsem též nezaznamenal žádné poranění od nějakého úderu od jiného koně nebo od zdi stáje. Ráno, když jsem hřebečka nalezl, ležel ve stáji a občas se pokoušel vstát. Dokázal zvednout jen hlavu a krk a hrabal všemi končetinami. Lopatky už zvednou nedokázal. Pohyby ocasu jsem nezaznamenal. Z počátku přijímal seno a vylučoval řídký trus. Asi po 5ti hodinách nepřijímal řádnou potravu, jazyk vysel volně z úst a hřebeček jakoby dýchal částečně ústy. Při marných pokusech o vstání se vždy značně rozklepal a zvýšil se puls. Za asi 2 hodiny uhynul. Jaké jsou možné příčiny úhynu? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Možné příčiny úhynu hřebečka není možné specifikovat jednoduchou odpovědí na webové poradně.

    Racionální přístup při hledání odpovědi na položené otázky spočívá v ohledání zvířete veterinárním lékařem bezprostředně po úhynu, pitvě, odběru vzorků na základě výsledků pitvy, laboratorního vyšetření odebraných vzorků a porovnání výsledků laboratorního vyšetření s referenčními hodnotami - to v případě, že samotný výsledek pitvy či laboratorního vyšetření není vysvětlující.

    Snaha o vysvětlení příčiny úhynu mimo tento postup může empiricky spočívat ve statistické pravděpodobnosti jednotlivých hypotéz, vždy však takto zůstává pouhou hypotézou.

    MVDr. K. Daniel
  • Jana
    2012-01-09 18:46:31
    127.0.0.1
    Dobrý den, moje 16tiletá kobyla má astma již nejméně 8 let. Stále se držela v normě. Před dvěma lety jsem ji připustila, zabřezla, pak přišel velký astmatický záchvat a bohužel zmetala. Od té doby se zhoršila. Nepomohl příliš ani veterinářem předepsaný Ventipulmin. Nyní přibližně rok užíváme inj. Diprophos, který jí pomáhá, ale zkracuje se jeho účinnost. Dříve byla úplně bez potíží cca 2 měs., nyní již po měsíci se náhle zhorší, sípe, dýchá břichem. Po aplikaci léku opět téměř bez potíží (během 12 hodin). Prosím o prognózu a výhled, co dál. Jak jí lze pomoci a jestli lék aplikovat i nadále. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Diprophos s účinnou látkou betamethason patří do skupiny kortikosteroidů - léčiv, která se zejména při dlouhodobějším podávání, vyznačují významnými vedlejšími účinky. Jako takový není registrován Ústavem pro kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. Z tohoto důvodu nelze podávat k jeho používání žádná všeobecná doporučení a pokud jej ošetřující veterinární lékař předepíše či aplikuje, je toto mimoregistrační použití zcela na jeho odborné úvaze a odpovědnosti.

    MVDr. K. Daniel
  • Martin Zeman
    2012-01-05 19:00:14
    127.0.0.1
    Dobrý den. Jak je to s očkováním? Pravidelně a povinně se koně očkují proti chřipce a s tím i proti tetanu. Poslední dobou ale často slýchávám, že by se koně měly pravidelně očkovat proti Herpesviru. Jaká očkování jsou tedy v současné době povinná, jaká doporučená a co si myslíte o očkování koně proti borelióze případně vzteklině?

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Nejčastější je samozřejmě očkování koní proti chřipce a tetanu. Koňský herpesvirus způsobuje jedna respirační, jedna reprodukční onemocnění. Běžné je očkování březích klisen proti herpesviru a podle možnosti přenesení či vylučování viru případně rovněž ostatní koně ve styku s březími klisnami. Ostatní vakcinace jsou vesměs v jednotlivých případech na doporučení praktického veterinárního lékaře, který by měl zvážit reálné okolnosti a jejich potřebu.

    Česká republika je poslední léta zemí vztekliny prostou. Doporučení vakcinace proti borelióze, je stejně jako u ostatních živočišných druhů, doposud velmi komplikovanou záležitostí. A to vzhledem k existenci více kmenů borelií, reálné chráněnosti po vakcinaci, možnosti vakcinace v inkubační době či latentním stadiu onemocnění, atd.

    MVDr. K. Daniel
  • Nella
    2012-01-02 17:58:50
    127.0.0.1
    Dobrý den. Přestěhovali jsem koně do nové stáje. Jedna byla zvyklá být celoročně venku (Hafling, 7let, 10měs. březosti) a druhá boxově ustájená (ČT, 16let). Obě začali hned po prvním týdnu kašlat. Veterinář to řešil ATB (3dny podávání). Koně to trochu přešlo, ale za týden začali znova. Ted znova podáváme ATB. Je možné, že by příčinou kašle byla nedostatečně vyschlá stáj (větráme co to jde)? Bojím se, aby to neměli chronické a aby ATB neuškodilo hříběti.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Většina registrovaných ATB - byť ne všechny - je registrována pro použití i u březích klisen. Příčiny kašle mohou být mechanické (prach, vlhkost), infekční (některé viry i bakterie), alergické nebo parazitární. Léčba klinických příznaků zánětu dýchacích cest - kašle - musí být prováděna v závislosti na jeho příčině. Přechod z akutního do chronického stadia znamená, z hlediska vyléčení, vždy horší prognózu.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky