Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 190 z 220 (záznamy 946 až 950 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eva Mikulitková
    2009-07-27 10:25:29
    88.103.219.150

    Dobrý den, tento týden si přivezu domů štěně kokršpaněla, chtěla jsem se zeptat, jak správně krmit, abych nic nezanedbala. Kolik, čeho a jak často. Děkuji za odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    většinu rad při předání štěněte poskytne chovatel, jehož fena štěně porodila. Zpravidla to bývají rady dobré, ale bohužel ne vždy. Aby informace měla pro Vás cenu, musí být poměrně široká a to je opravdu nad rámec této poradny. Záleží na mnoha okolnostech a nejpodstatnější rady si odnesete s diskuse s veterinárním lékařem. A samozřejmě, tyto rady, mají-li být dobré, nejsou zadarmo. Přesto se vyplatí!. Budete-li postupovat nesprávně, náklady na řešení z nesprávného postupu vyplývajících obtíží, budou mnohonásobně dražší.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jitka Stasinka Slivoňová
    2009-07-27 09:36:56
    92.243.197.215

    Dobrý den, před pěti dny jsme nechaly naší dvouletou fenku vykastrovat. Od operace má problémy s udržením moči. Nejprve potřebovala močit každých 20minut, do dneška se močení ustálilo zhruba na každou hodinu a půl. Občas se počůrá, někdy stihne moč zadržet než dojdeme ven. Venku poté čůrá třeba deset minut, pořád jí něco nutí , i když už moč nemá. Během dne často pije, ale jídla moc nesní. Prosím poradíte nám? Je to normální pooperační průběh, nebo je něco v nepořádku? Děkuji moc, nashledanou.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Po operaci by fena neměla mít problémy s močením. Z dotazu není zřejmé plemeno psa, u fen větších plemen, starších, eventuálně kastrovaných v období kolem říje by se tento problém vzácně mohl objevit. Samozřejmě je nutné vyloučit zánět dolních močových cest, ledvinné selhávání, případně močové kameny. Zásadní je samozřejmě opakovaná kontrola operatérem, který jediný ví, jaká technika operace byla použita a jak dalece může tento problém souviset přímo s operačním zákrokem.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Sikora Vojtěch
    2009-07-24 19:49:06
    89.103.3.61
    Dobrý den, chtěl jsem poprosit o radu, informaci. Mám ročního pejska (čivava). Před 10 dny prodělal kastraci. Rána je dle lékařky v pořádku, ale pejsek přestal chodit. Má snahu se zvednout a udělat pár kroků, ale po té ihned sedne s pískotem. Byl jsem tedy na vyšetření a podle veterinářky se jedná o vadu na čéškách - prý jsou pohyblivé. Doporučila mi operaci. Chci se zeptat, zdali je to běžné, zdali to nemůže souviset s operací kastrace. Před ní byl naprosto v pořádku. Běhal, skákal a nebylo na něm vidět, že by jej něco bolelo. Děkuji za informace.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    bohužel vám asi mnoho nepomohu, protože pouze ten, kdo vašeho psa vyšetří klinicky, může vyslovit svůj názor na akutní zdravotní stav. Kastrace psa-samce není náročná, ale u citlivějších jedinců v postoperačním období může psa ještě bolet hojící se operační rána. Doporučuji proto navštívit veterinárního lékaře ortopeda, který vyloučí nebo potvrdí podezření na ortopedické onemocnění kolenních kloubů.

  • Robert Dvořák
    2009-07-21 22:46:14
    213.129.140.178
    Dobrý den, máme dva psy, šestiletou fenku zlatého retrívra a půlroční fenku německého ovčáka. Zhruba před 4 dny zničeho nic jakoby ochrnuly na zadní končetiny. U starší fenky se ochrnutí přesunulo i do předních končetin a to trvá dodnes. Jezdíme po doktorech a ti jim dávají nějaké vitaminové injekce, že se jedná o nastydnutí. Ani jedna se nepostaví na tlapky, jen celý den leží. Mladá fenka jí stejně jako před ochrnutím, starší ale stravu převážně odmítá. Ani jedna neudrží moč. Včera mladší fena dostala trochu cit do nohou a snaží se aspoň ,,plazit´´. Máme podezření na psinku i když jsou obě proti ní očkované. Můžete mi říct Váš názor. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    popisovaný případ je opravdu zvláštní. Vzhledem k časovému souběhu by se mohlo jednat o nějaké sdělné onemocnění. Zcela vyloučit nelze ani Vámi zmiňovanou psinku, byť se v současné době s psinkou u psů téměř nesetkáváme a u starších psů, nota bene, vakcinovaných, už vůbec ne.
    Mohlo by se jednat i o problém výživy, anebo intoxikaci. Také může jít pouze o časovou shodu a ochrnutí u každé z fenek může mít zcela jiný důvod, např. panostitis iuvenilis (viz předchozí dotazy v poradně) u mladší feny a třeba výhřez meziobratlové ploténky u starší. V každém případě uděláte dobře, když navštívíte veterinární pracoviště, které se specializuje na ortopedické problémy malých zvířat, které zahájí důkladné diagnostické šetření. Nemá cenu jezdit po doktorech a nechávat zvířatům píchat nějaké vitamíny bez předchozí diagnostiky.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka Hnilicová
    2009-07-20 22:15:51
    82.114.223.48
    Dobrý den, máme 6 měsíční štěně jorkšíra. Dnes se mu na tělíčku objevily dvě skvrnky o průměru asi 1 cm. Jsou tmavě červené, uprostřed světlejší, vypadají jako vyrážka. Jeden flek má na bříšku, druhý zdola na krku. Minulý týden jsme s ním byli na dovolené v přírodě, ale vždy jsme zkontrolovali, zda nemá klíště. Když už jsme nějaké našli, než jsme došli domů, pustilo se. Obojek proti klíšťatům nemá, jednou (v dubnu) jsme mu aplikovali ampulku s roztokem proti klíšťatům. Nezaregistrovali jsme, že by ho něco pokousalo, ani se na postižených místech neškrábe. Náš veterinář má nyní dovolenou, proto se obracím na Vás s prosbou, zda byste mi mohli poradit, co by ty skvrnky mohly být. Měla bych ještě jeden dotaz. Vypozorovala jsem, že mu nepravidelně tluče srdíčko (i když je úplně v klidu) - měla bych se něčeho obávat? Velmi děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    začnu od konce: Tlouct srdíčko musí! Máte asi na mysli výrazné bušení, které pozorujete, když pes leží na pravém boku. Zpravidla to nic neznamená. Bývá to často pozorovánu při velmi zrychleném dýchání, když se pes "chladí", po zátěži, atp. Píšete však, že srdíčko tluče nepravidelně a tak rozhodně uděláte dobře, požádáte-li Vašeho veterináře, aby provedl, či Vás referoval na pracoviště, kde provedou kardiologické vyšetření. Vyrážka může být způsobena různými faktory. Popisované změny na kůži nemusí být způsobeny klíšťaty. Může se jednat o alergickou reakci, bakteriální zánět, problémy způsobené sinicemi, nebo parazity. Rozhodně je potřeba nejprve pacienta vyšetřit a pak případně podávat nějaké léky. Pokud se "fleky" zvětšují, či jinak mění, doporučuji navštívit jiného veterináře, nejlépe veterinárního dermatologa a konzultovat problém s ním.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky