Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 195 z 220 (záznamy 971 až 975 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eva Havlíčková
    2009-06-22 19:44:49
    213.192.2.142
    Dobrý den, prosím o vysvětlení pojmu Panostitis, jaká je léčba, jaká je prevence a zda-li onemocnění je dědičné. Děkuji Havlíčková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Panostitis je termín označující zánět kosti. Poměrně častá diagnóza - panostitis iuvenilis - je onemocnění dlouhých kostí. Onemocnění není prokazatelně dědičné, pravděpodobně je však dědičně podmíněné a jistě je podmíněné plemennou příslušností. Nejčastěji se vyskytuje u psů velkých plemen ve věku od 2, 3 měsíců stáří až do prvního roku věku, u kterých probíhá rychlý nástup vývoje svalové hmoty. Vyskytnout se však výjímečně může i u pacientů starších. Nápadná je souvislost vzniku onemocnění a krmení, zejména v době výměny mléčného chrupu za trvalý. Léčba bývá vedena symtomaticky, tj. léčí se hlavní příznaky, jako je bolestivost, zpravidla spojená s kulháním. Preventivně je dobré zaměřit se na optimální krmnou dávku, zejména s ohledem na nepřekrmování bílkovinami a fosforem. Konkrétní doporučení Vám dá Váš veterinární lékař.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Nada
    2009-06-22 16:51:42
    77.95.46.22
    Prosím o radu. Mám zlatého retrívra osmnáct měsíců starého. Poslední měsíc ztrácí v oblasti stehen srst a často se otírá o plot a drbe se. Prohlédla jsem nu celý kožich, ale nenašla jsem nic. Kůži má čistou a neloupe se. Koupila jsem kvalitnější krmivo. Stačí to ,nebo musím koupit i nějaké tablety na srst. V případě že ano, doporučte mi, prosím, jaké. Předem děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nedoporučuji zkoušet podávat různé preparáty a čekat zda se problém zlepší, či nikoliv a pokud se nezlepší zkoušet jiné preparáty atd. Tento postup buď ke kýženému cíli nevede vůbec, anebo se jedná o cestu nejdelší a téměř vždy nejdražší! Doporučuji navštívit veterinárního dermatologa, který provede odborné klinické vyšetření, zpravidla doplněné laboratorními vyšetřeními a pokusí se nalézt optimální léčbu. Může se jednat o banalitu, ale také o závažné parazitární onemocnění, alergii, či něco jiného.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Stanislava Jiráková
    2009-06-17 09:11:56
    82.142.121.81

    Dobrý den, včera jsem byla na pravidelném očkování se svojí fenkou trpasličího pudlíka, které je 10 let. Zdálo se mi, že má trochu zakalené oči, i když mám pocit, že vidí dobře. Ptala jsem se doktora a on mi řekl, že má začínající šedý zákal a že je to v tomto věku normální. Jinak se chová stále jako štěně, má spoustu elánu. Dá se s tím něco dělat? Operovat? Děkuji za odpověď. S. Jiráková


    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    z Vašeho dotazu usuzuji, že jste se opomněla zeptat veterinárního lékaře u kterého jste byla, anebo, že Vás případná odpověď neuspokojila. Doporučuji Vám obrátit se na specialistu veterinárního oftalmologa. Ten nejprve oči vyšetří a až potom Vám sdělí zda a co se dá s pacientem dělat. Zpravidla se vždy něco dělat dá, avšak bez předchozího vyšetření to není možné.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lucie
    2009-06-14 19:09:23
    212.80.76.38
    Dobrý den, mám dvou a půl letou fenu hovawarta bez PP a ráda bych jí nechala udělat rentgen kyčelních kloubů. Po velké zátěži se večer špatně zvedá a veterinář nám řekl, že je to jistá dysplazie, že ani nemusíme dělat RTG, ale já bych ráda věděla jak na tom je a jak ji mohu zatěžovat. Mohli by jste mi prosím poradit, kde se tento rentgen dá udělat? Jsme z okolí Znojma a ráda bych, aby to bylo někde poblíž, aby jsme nemuseli daleko dojíždět. Předem děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji vám provést preventivní ortopedické vyšetření s možností nálezu postižení kyčelních kloubů. Seznam veterinárních lékařů vaší oblasti naleznete na www.vetkom.cz nebo na www.veterina-info.cz.

  • Veronika
    2009-06-13 02:38:41
    86.49.45.108
    Dobrý den, asi problém není na jasnou odpověď, ale zkouším, kdyby náhodou - jakákoli rada:))) Mám boxera (11 let), kastrovaný cca ve 1,5 roce. Bral dlouho prednison - kožní onemocnění. Před 4 lety začal "ukapávat" moč, přesto, že byl vyvenčený. Dnes už nejen ukapává, ale trousí doma menší loužičky, neustále, při chůzi, v pelechu pod sebe močí, někdy mu měníme deku xkrát denně. Kupuji mu plenkové kalhotky, které nejen, že špatně drží, navíc je často promočí a když je má často, dostane zánět moč. měchýře. Takže dávám jen pokud je to neúnosné. Před 2 roky jsme byli na sonu, odběry krve a na nic lékaři nepřišli. Doporučili Pupalku, ale bez výsledku. Moc děkuj, pokud by jste cokoli poradili. Veronika

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Bohužel v otázce mi chybí dva údaje - zda s jedná o fenu či psa,a jednoznačné vymezení, zda se pomočuje jenom ve pánku do pelíšku (což je typické pro čistou inkotinenci ), nebo i venku v bytě při plném vědomí. Zde se mohou negativně kombinovat minimálně 4 vlivy - kastrace, podávání prednisonu, věk, chronické záněty močového měchýře. Nedá se vyloučit ani neurologický deficit ovládání svěračů či jednoduchá nevychovanost stárnoucích psů (srovnatelná s lidskými důchodci - kam bych spěchal...). Přesto si myslím, že je věc řešitelná, pouze je nutné psa nechat bedlivě vyšetřit a stanovit přesnou diagnózu, po vyloučení zánětlivých či neoplastických změn lze u psů (i samců) podávat preparáty se sympatomimetickým účinkem (tj. preparáty zlepšující kontraktilitu svěračů). Obraťte na svého veterinárního lékaře (pes s těmito problémy a tohoto věku by měl být pravidelně minimálně 1x za půl roku důkladně vyšetřen), případně ať vás odešle ke specialistovi - urologovi, reakce na léčbu jsou velmi rychlé a prakticky bez nežádoucích efektů.

    Pupalka dvouletá, eventuálně doplněná o Omega 3 nenasycené mastné kyseliny, perfektně doplňuje léčbu kožních problémů, tyto preparáty mají vliv i na kvalitu pojiv v močovém měchýři. Jsou to doporučitelné krmivové doplňky, ale přímý vliv na řešení inkontinence nemají.

    MVDr. Lubomír Hošek

 
Komora veterinárních lékařů České republiky