Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Prasata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 2 z 2 (záznamy 6 až 6 z celkových 6)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Petra H.
    2014-12-09 14:30:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká možnost krácení klů bez přispání zvířete? A zda je možnost v pokročilém věku stále dorůstající kly např. úplně odstranit? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

    Krácení klů bez alespoň dílčího obluzení (sedace či trankvanalgezie) si z vlastní zkušenosti nedovedu představit, i když u plně zvládnutého zvířete je jistě možné (podobně jako u člověka) provést zákroky na zubu, resp. na jeho části, která není inervována. Špičák prasete patří mezi tzv. hypselodontní typ zubu, který stále dorůstá a inervován je pouze ve spodní části, v dřeňové dutině zubu (cavum dentis). Ta dosahuje zhruba 1/3 délky běžného špičáku.

    Přesto bych se při volbě sedace či analgezie vždy orientoval prospěchem zvířete, tj. u klidného zvířete bych zavedl lehčí formu sedace, u lehce vzrušivého jedince by se jednalo o celkové znecitlivění, aby bylo možno zákrok provést lege artis.

    MVDr. Jan Bernardy, Ph.D 

 
Komora veterinárních lékařů České republiky