Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 200 z 220 (záznamy 996 až 1000 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Luboš Michálek
    2009-05-16 18:53:13
    88.103.46.92
    Dobrý den. Nedávno mi uhynul starší NO. Z neznámého důvodu se přes noc nadmul a i když mu v nemocnici injekční jehlou vypustili z žaludku nashromážděný plyn, provedli výplach žaludku a dostal několik kapaček, po několika hodinách zemřel prý na srdeční zástavu. Torze žaludku na RTG nebyla příliš zřejmá. Zajímalo by mě, čím to nadmutí mohlo být způsobeno. 5 dní před touto událostí jsem mu podal Caniverm na odčervení, 3 dny před jsem mu dal jako pamlsek sušené vepřové ucho, dost velké a tvrdé, možná ho nedokázal pořádně rozkousat, a 1 den před nadmutím jsem mu začal dle rady mého veterináře podávat antibiotikum synulox kvůli lepšímu hojení nedávno odoperovaného nezhoubného nádoru na zádech. Stihl jsem mu podat jen 3 tablety. Granule stejné jako obvykle ještě večer bez problémů snědl, ale pak hodně okusoval trávu, celou noc byl neklidný a na několika místech na zahradě hrabal, což už běžně nedělal. Hodně pil. Ráno už měl velmi zvětšený objem břicha. Zbytek vody v nádobě měl červený nádech. Poslední 2 dny ani neměl žádný velký pohyb. Zácpu neměl. Mohlo to vše způsobit některá z okolností, které jsem výše jmenoval? Nebo to mohlo být něco jiného např.něčím způsobená otrava? Mohla to být torze žaludku, když se podařil výplach? Žádné problémy nebo neobvyklé projevy jsem u něj do té doby nepozoroval. Byl ve výborné kondici. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    chápu, že jste smutný z úhynu Vašeho psa. Jak píšete, byl Váš pes v péči veterinárního lékaře. On psa vyšetřoval a nejspíš bude vědět co bylo nejpravděpodobnější příčinou úhynu. Buď jak buď, pro exaktní stanovení příčiny úhynu bylo třeba provézt přinejmenším pitvu uhynulého zvířete. Dnes už jsou vše pouze spekulace. Osobně bych se - dle Vašeho popisu - nejspíš přiklonil k verzi torze žaludku. Podle popisu příznaků nejspíš nebyla v prvé fázi torze žaludku úplná, nejspíš byl žaludek pouze ve flexi. To, že se nakonec podařilo žaludek vysondovat, mohlo být způsobeno právě tím, že torze nebyla kompletní, anebo třeba tím, že byl žaludek před zaváděním sondy upuštěn. Předchozí odčervení, anebo nasazení antibiotik bych do přímé souvislosti nedával. Sušené vepřové ucho by se mohlo na vzniku potíží podílet, zejména, pokud jej pes nedostatečně rozžvýká. Ale opakuji: Dnes jsou to již jen pouhopouhé spekulace.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Pavlína Kroutilová
    2009-05-13 13:57:20
    193.85.23.1

    Dobrý den, máme dvouletou fenku irského setra s podezřením na SRMA, bohužel se o tomto onemocnění nemohu nikde nic dočíst, jaké jsou prognózy, případně léčba - myslím i finančně/, vše začalo v 11/2008 zápalem plic, v 2/2009 opět antibiotika, v 4/2009 opět antibiotika - navštívili jsme jiného veterináře, který vyslovil podezření na SRMA. Onemocnění začíná vždy tím že má fena teplotu, je apatická, špatně žere, jenom leží, pokud se jí šáhne na krk a má dát hlavu dolu tak ji to bolí. Je nějaký veterinář, který má s tímto onemocněním nějaké zkušenosti a mohl by poradit, případně říci co dál? Předem moc děkuji Kroutilová, Kutná Hora


    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    SRMA (meningitida - arteritida odpovídající na podávání kortikosteroidů) - mnohdy nediagnostikované onemocnění projevující se nekrotizující vaskulitidou míšních plen, nadvarlat, thymu a koronárních arterií. Onemocnění se dále projevuje horečkou, bolestí, hyperestezií, nechutenstvím, ztrátou hmotnosti,erozemi a vředy na sliznici dutiny ústní. Onemocnění neodpovídá na léčbu antibiotiky a nesteroidními antiflogistiky, odpovídá však na imunosupresivní terapii. Má neznámou etiologii. Je pro ně typická pleocytóza a zvýšené množství IgA v mozkomíšním moku.

    Podrobnější info o SRMA uvádí článek: http://www.tigis.cz/vetlek/documents/Sarson.pdf

  • Lucie
    2009-05-11 19:43:12
    62.40.82.166
    Dobrý den, mám čtyřletého amerického pitbulla, který v posledních dvou měsících ztrácí rovnováhu, zakopává, naráží do stromu, dokonce se i topil v řece, přestože miluje plavání. Byli jsme s ním na dvou klinikách. Na jedné nám řekli, že má zánět v uších a prasklý bubínek, na druhé, že uši má úplně v pořádku. Prodělal vyšetření srdce, jater, štítné žlázy, a to vše má v pořádku. V krvi mu bylo nalezeno větší množství mědi. Dozvěděli jsme se pouze to, že by mohl mít nějaký nález na mozku, ale další vyšetření neproběhla. Stavy malátnosti se při hodinové procházce objeví zhruba pětkrát, téměř každý den. Při tomto stavu je vidět, že pes nevidí. Stává se to, když skloní hlavu, nebo jí zatřese. Předem díky za odpověď. Lucie

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    u vašeho psa se může jednat o neurologický problém, proto doporučuji navštívit veterinární pracoviště, které se rutinně zabývá diagnostikou neurologických problémů u psů a disponuje patřičnými diagnostickými prostředky.

  • Michal
    2009-05-11 17:15:23
    90.176.221.221
    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat kdy se poprvé po narození očkuje štěně labradora a je možné oddělit od matky. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    zvíře je živý tvor a živý tvor je organismus velmi složitý. Proto jsou veškeré "přesné" údaje vždy relativní a je třeba je posuzovat v různých souvislostech. To platí i o odstavu štěňat. Záleží na tom, jak prosperují, jak kojení snáší matka atp. Zpravidla se štěňata odstavují cca v šestém týdnu a to bývá i doba první vakcinace. U ní však záleží na vakcinační historii matky, nákazové situaci atd. Byla-li matka opakovaně očkována, navíc ještě např. v době gravidity, či krátce před ní, je předpoklad, že předá štěňatům velké množství protilátek mlékem a je lépe první očkování posunout do pozdější doby, někam po osmém týdnu věku.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jiří K.
    2009-05-10 18:51:58
    82.150.166.28
    Mám půlročního jorkšíra. Veterinář zjistil nesestouplé varle. Je ještě nějaká šance, že samo sestoupí? Měli bychom ho dát operovat případně již nyní (myslím tím s ohledem na jeho věk i na červencovou dovolenou u moře, aby byl fit)? Myslíte, že je vhodné přitom provést rovnou kastraci? Velice Vám děkuji za Váš názor. Jiří

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    V tomto věku už se jedná odefinitivní stav (varlata mají být sestouplá do 6 týdnů věku, vyjímečně dojde k pohybu do 4.měsíce), vzhledem k vyššímu výskytu nádorových bujení u nesestouplých varlat (zvláště když jsou skutečně kryptorchidní, tj. zůstala v břišní dutině), je doporučitelné takové varle odstranit, není nutné spěchat, ale operace by měla proběhnout do 5. roku věku psa. Pokud má pes sestouplé aspoň 1 varle, je normálně plodný, někdy mívá větší sexuální apetit. Žádný pes s nesestouplým varletem by neměl být použit k další reprodukci, tato vada je dědičná.

    MVDr. Lubomír Hošek

 
Komora veterinárních lékařů České republiky