Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 203 z 220 (záznamy 1011 až 1015 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Zdenka Nováková
    2009-04-27 22:32:15
    89.176.11.95
    Dobrý den, řeším dilema, jak ochránit pejska proti klíšťatům. Když si vynajdu účinné látky přípravků typu Frontline, Advantix apod., narazím na permethrin a jeho deriváty, případně další vypadající ve vzorci velmi jedovatě. Vzhledem k tomu, že se jedná o potenciálně karcinogenní látky, nechci nic z toho aplikovat. Existuje snad jiná, bezpečnější, alternativa ochrany? Nebo je lepší po každém venčení pejska prohlížet? Naočkovaný proti borelióze je. Děkuji za názor. Zdenka

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Váš dotaz v sobě obsahuje i jistý životní postoj s obavou spojený. Nebudu Vám vymlouvat potenciální karcinogenitu permetrinu, ale trošku cynicky podotknu, že "potenciálně" karcinogenní může být téměř cokoliv. Není mně však známo, že by dosud byla exaktně prokázána karcinogenita permetrinu u psů. Ale k věci: Je pravdou, že u naprosté většiny moderních preparátů proti klíšťatům jsou hlavní účinnou látko pyretroidy a z nich nejčastěji permetrin. Permetrin je syntetická odvozenina od pyrethrinu, který je přírodním produktem Kopretiny starčkolisté a některých dalších chrysantém. Dříve hojně používané preparáty byly zpravidla na bázi hexachlorcyklohexanu, respektive jeho pravotočivé formy lindanu a o něm jsme se už na základní škole učili, že je používán jako chemická bojová látka. Tím chci vyjádřit své přesvědčení, že z hlediska bezpečnosti je používání pyretroidů u psů!!! velkým krokem kupředu. Samozřejmě je dobré po každém venčení pejska prohlédnout a případná klíšťata odstranit.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík

  • Petra Koulová
    2009-04-20 12:17:12
    217.64.0.174
    Dobrý den. Ráda bych se informovala na odčervení psů. Mám už skoro 7 měsíční fenku labradora a na diskuzi majitelů tohoto plemena jsem se dočetla, že není nutné psa odčervovat pokud testy, které se dělají z výměšků psa, ukáží, že neobsahují parazity. Prý je odčervení velký zásah do organizmu psa, je to tak? Prosím o Váš názor na toto téma. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    v současné době jsou preparáty na odčervení na tak vysoké úrovni, že se nemusíte bát jejich opakovaného použití v preventivních dávkách. Pro detekci endoparazitů z trusu doporučuji odebrat nejméně tři vzorky z jednotlivých kálení, četnost odčervení závisí na prostředí, ve kterém pes žije a na jeho zlozvycích v pojídání cizích předmětů (např. zkažené potraviny, trus jiných zvířat apod.). Musíme si rovněž uvědomit, že odčervení působí pouze nárazově, nemá dlouhodobí účinek. Doporučuji odčervovat psa v průměru 4x ročně.
  • Lucka
    2009-04-18 19:09:00
    82.150.166.22
    Dobrý den. Stalo se nám, že náš pes v poslední době občas špatně chodí a někdy vůbec nemohl na zadní nohy. Prosím vás nevíte co to může být?

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    neuvedl jste plemeno ani věk Vašeho psa, proto mohu pouze obecně: může se jednat o problém s dysplazií kyčelních kloubů, neurologický deficid v důsledku syndromu cauda eqiuna, neurolog. problém mezi bederní a křížovou částí páteře, spondylóza bederní páteře, výhřez meziobratlové ploténky v bederní části páteře, polyneuropatie motorických nervů pánevních končetin apod.. Rovněž prudká akutní bolest v dutině břišní může imitovat ortopedický nebo neurologický problém pánevních končetin. Shrnuto a podtrženo - doporučuji navštívit spec. pracoviště, které se zabývá problematikou orthopedie a neurologie.
  • iva
    2009-04-18 08:34:25
    83.69.32.225
    Dobrý den, chci se zeptat jak probíhá odstranění přebytečné kůže u shitzuu nosánku a kolik stojí tento zákrok. Děkuji za odpověď. Iva

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nevím zda jsem Vašemu dotazu dobře porozuměl. Žádnou "přebytečnou" kůži psi nemají. Některá plemena jsou sice vyšlechtěna, že to to tak vypadá (šarpej), ale to byl šlechtitelský záměr. Ve Vašem případě se asi jedná o nějakou problematickou kožní řasu, která u brachycefalických (ty se sraženým čumákem) plemen bývá. Zpravidla u kořene nosu bývá kožní řasa, ve které dochází k zapaření kůže a následnému zánětu. Chirurgické řešení problému je jedním z možných. Ceny jsou smluvní, na výši ceny se musíte informovat vždy u příslušného veterinárního pracoviště. Doporučuji Vám, obrátit se na veterinárního dermatologa.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Eva
    2009-04-17 15:58:05
    89.24.64.217
    Dobrý den, prosím vás, chtěla bych se zeptat na kastraci feny. Mám 7 měsíční stěně jezevčíka, kdy je nejvhodnější doba na kastraci, kolik bych si měla připravit peněz. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    kastraci fenky je možno provést ještě před prvním háráním (100% prevence proti nádorům mléčné žlázy) nebo po prvním hárání (cca 80% prevence proti nádorům ml. žlázy). Tento zákrok je však možné provést v kterémkoli stáří feny vždy v klidovém stádiu pohlavního cyklu (mezi háráním).

    Cena zákroku je v ČR zcela smluvní, více než o cenu se doporučuji zajímat o odbornou kvalitu nabízeného zákroku.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky