Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 204 z 220 (záznamy 1016 až 1020 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Martina
    2009-04-16 18:17:18
    78.136.166.64
    Dobrý den, mám 9 měsíčního pejska, před měsícem kastrovanýho. Mám takový problém, když se s ním chce někdo přivítat nebo si k němu klekne a chce si ho hladit, hrát si s ním, tak učůrává. Doma se jinak nepočůrává nic, vydrží. Nejspíš je to asi z radosti. Když je to venku, tak dobře, ale když mi to dělá doma na parketách, není to příjemné. Zůstane mu to nebo to časem vymizí?

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    z dotazu není jasné, zda nějak časově chování Vašeho pejska souvisí s kastrací, nebo ne. Obecně je tento jev u štěňat poměrně častý a zpravidla se patřičným vedením a výchovou problém vyřeší. Nelze však dopředu vyloučit i jiné příčiny a proto se bez vyšetření neobejdete. Doporučuji Vám však začít nejprve výchovou.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Denisa
    2009-04-14 11:14:36
    89.176.128.187
    Dobrý den, máme doma ročního yorkšíra, asi před 3 měsíci začal mít podrážděné očka, samozřejmě jsme hned navštívili veterinu. Tam nám řekli, že podráždění způsobují řasy, které jakoby podrůstají a tím je oko drážděno. Řasy byly teda pod narkózou vytrhány, chvilku to bylo v pořádku, ale nyní máme úplně stejný problém. Očka začínají opět trošku červenat a vytéká z nich takový bílý hnis, ale jen někdy. Veterinář nám řekl, že to vyřešíme jen operací víček, opravdu neexistuje jiná cesta k vyléčení? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o tzv. entropium. Jedná se o anatomickou vadu, kdy oční víčka se stáčejí směrem k oční rohovce a řasy z nich vyrůstající rohovku dráždí. S Vaším veterinářem plně souhlasím. Jiné smysluplné řešení, než operaci, nevidím.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Hanka
    2009-04-14 08:13:24
    92.62.224.8
    Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je při přeočkování nutné dodržovat stejnou značku očkovací vakcíny jako u předchozího očkování. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    z Vašeho dotazu nevyplývá jestli míníte přeočkování po 1 roce nebo přeočkování zvl. u štěňat mladších 3 měsíců vždy po cca 3 až 4 týdnech.

    V druhém případě doporučuji přeočkování provést stejnou vakcínou.
  • Jana Kočařová
    2009-04-11 15:17:57
    77.48.218.237
    Dobrý den, jak jste psal tak ty kapky pomáhaly, hnis mu z očí netekl, jenom zůstávaly někdy jemně zarudlé spojivky a někdy více (hlavně pokud byl třeba venku celý den na zahradě). Jenomže těmito léky asi nemůžu celé léto tuto alergii potlačovat, že? Matrixol velmi pomáhal, ale bohužel nevyléčil oči zcela, ale to může být i drážděním těmi alergeny, ne? A chtěla jsem se zeptat, že existují oční specialisti pro psy? Jak a kde je případně můžu najít. V životě jsem o nich neslyšela. Děkuji, s přáním hezkého dne Jana Kočařová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    očních specialistů je celá řada. Nevím odkud jste a jak si přečtete v záhlaví této poradny, nemohu Vám doporučit konkrétního veterinárního lékaře. Existuje např. klub posuzovatelů dědičných očních vad, viz: https://old.vetkom.cz/ordinations/dvo

    Prohlédnout můžete i různé databáze veterinárních ordinací, např. http://www.veterina-info.cz/script/surgerysearch.asp?mid=3

    Nejpřímější cesta je dotázat se veterinárního lékaře ke kterému běžně chodíte a požádat jej, aby Vás referoval na příslušné pracoviště.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Alena Kiliánová
    2009-04-09 15:43:30
    62.209.225.130
    Dobrý den, pane doktore Rychlíku děkuji moc za odpověď, přesně jak říkáte, odpovědi na tento dotaz dostavám z různých stran různé. Nejsem si ještě jista, jestli jsem správně pochopila konec Vaší odpovědi. Upřesňuji tedy, že má fenka byla proti vzteklině očkována poprvé ve věku 4,5 měsíce dne 21.6.2008. Předpokládám tedy, že pro její případ platí, že už po této 1. vakcíně (Nobivac Rabies) má vytvořenou imunitu na 3 roky. Chápu to dobře? Co se tyče ostatních onemocnění, je mi jasné, že tam nás každoroční revakcinace nemine (škoda, že i u nás - z pohledu výstav a výcvikových akcí - už nestačí jen test na protilátky, jak jsem o tom slyšela ze zámoří ...) Dekuji předem za upřesnění a přeji pěkný den.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pořád se přesně neorientuji o co Vám vlastně jde. Já s Vámi souhlasím, že de iure by mělo stačit Vaše stávající očkování. Ale, jak jsem již napsal minule, je to otázka právního výkladu a tu je třeba položit právníkům. Tak to by bylo k problému splnění, či nesplnění právní povinnosti mít psa očkovaného. Druhá věc je imunita.

    Výrobce v příbalové informaci píše, že délka imunity je 3 roky, 2 roky, 1 rok a to základě čelenžních studií a také v závislosti na platné legislativě dané země. Avšak délka imunity po revakcinaci (po druhé vakcinaci). A Váš pes byl, jak píšete, vakcinován poprvé. Po primovakcinaci (očkování poprvé) si štěně zpravidla nevytvoří tolik protilátek, že jejich hladina vystačí k ochraně nejméně 3 roky. Z praxe, ve které se vakcinaci a nástupům imunity věnuji již dost dlouhou dobu, doporučuji pro vysokou pravděpodobnost úspěšné vakcinace vždy provádět revakcinaci, tzv. booster. I v případě použití jiné vakcíny, kde se výrobce v příbalové informaci o nutnosti revakcinace nezmiňuje. To znamená, že bych se na tříletou a vyšší imunitu nespoléhal dřív než po druhém očkování. Máte-li však důvod, očkovat minimálně, nic Vám nebrání požádat veterinárního lékaře o odběr krve a následného vyšetření hladiny titru protilátek. Výše titru bývá přímo úměrná době chráněnosti.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky