Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Domácí zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 23 z 34 (záznamy 111 až 115 z celkových 167)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Messanyová
    2011-10-19 08:23:04
    80.146.173.186
    Dobrý den, máme podezření na výskyt encefalitozoonozy v našem chovu králíků (určených na maso). 1 králík z vrhu starého 2 měsíce (8 ks) měl v cca ve 3 týdnech mírně nakloněnou hlavu na bok, to se po pár dnes ztratilo, nyní se to vrátilo a má ji vytočenou ještě víc. Na internetu jsem našla, že by se mohlo jednat o toto onemocnění. Prosím o radu, nemocného králíka utratíme, ostatní se dají konzumovat? Samici, od které nejspíš nemoc chytili doporučujete také utratit? Četla jsem, že až 80 % chovů je touto nemocí zamořených, je tedy šance, že koupíme-li králíka z výstavy, bude na 99% zdravý? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    promořenost králičí populace je poměrně značná. To je však odraz protilátkové odezvy, nikoliv klinických příznaků onemocnění. Je také důležité mít na paměti, že ne každé neurologické příznaky onemocnění králíků je encefalitozoonoza. Z hlediska konzumace není známo, že by encefalitozoonóza byla důvodem k nepoživatelnosti masa. Koupíte-li králíka na výstavě, rozhodně nemáte jistotu, že není nosičem parazita. Ale také to neznamená, že klinicky onemocní, ani že onemocnění přenese i kdyby nosičem byl.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petr Vaněk
    2011-09-21 10:21:23
    178.20.139.179
    Dobrý den, chtěl bych Vás touto cestou poprosit o konzultaci jistého případu, neboť v současné době si nevím rady. Tři dny po normálním otelení mi lehla kráva plemene jersey. Podle mého veterináře nešlo o klasické zlehnutí, ale o co šlo mi neřekl. Kravička dostala 3 kapačky a pak něco na posílení srdce a preventivně nějaké antibiotika. Pak jsem do ní dostával nějaké speciální nálevy na podporu trávení. Po kapačkách jsem se snažil krávičku postavit za pomoci motýlového zvedáku, ovšem bez úspěchu. Vzdal jsem to s tím, že když bude chtít, tak vstane sama. Zdravotní stav kravičky se zlepšil začala normálně žrát seno a pomalu jsme i oddojovali mléko pro telátko. Denně jsme ji po 2 hodinách převalovali a pak mazali nohy pro prokrvení. Po několika dnech ležení ovšem došlo k tomu, že jedna zadní noha krávě ztuhla a otekla. Mazali jsme ji speciálním mastí s kafrem. Všimli jme si, že i po vemeni jsou něco jako modřiny a tak jsme se snažili i vemeno mazat olejem. Pak však došlo k něčemu nečekanému a to k tomu, že kravičce se začaly odlupovat místa s modřinami a pak popraskala zadní noha. Práskance byly tak hluboké, že je to až nemožné. Z ran se jí řinul bílý hnis a tak jsme si sehnali od nějakého chovatele dezinfekci betadin a mast ichtivet 20 %. Denně jsme jí nohu 2 x převazovali, mazali a dezinfikovali. Pak došlo k tomu, že se velká část ztvrdlé tkáně(kůže) oddělila od končetiny. Pokračovali jsme dál. Dnes už tomu bude měsíc, co kráva leží. Rána sice ještě někde zahnisává a to hlavně pod ztvrdlou kůží, co se chce oddělit, ale jinak to vypadá pěkně růžově. Co mě však znepokojuje je bulka z vnitřní strany nohy, která mi připadá jako shluk svalstva a pak dírka do nohy o průměru cca 1 cm. Připadá mi to, jako utržený malý svazek svalu, ale nevím. Chtěl bych Vás poprosit o radu, zda jste se někdy s takovým případem setkali, jak jste postupovali při léčbě a zda léčba Ichtivetem a betadinem je dostatečná. Nevím co se stalo, ale nerad bych o ni přišel neboť má teprve 5 let a nějak mé rodině přirostla k srdci. Věřím, že mi dobře poradíte. Předem moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Vaněk Petr

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Postižení tohoto typu je bohužel prognosticky nepříznivé. Pro ošetření jednotlivých povrchových nebo hlubších ran či proleženin na končetinách lze použít celou řadu prostředků včetně zmíněných. Nicméně jestli použít mast typu Ichtyvetu, lokální či celkovou antibiotickou léčbu, či jen opakovanou dezinfekci nelze posoudit bez klinického vyšetření těchto lezí.

    Pokud kráva nemůže či nechce sama vstávat dobu delší než několik dní - ať již je vlastní příčina "ulehnutí" jakákoliv - naděje na návrat do původního stavu bývá minimální.

    MVDr. K. Daniel
  • Martina Marounková
    2011-09-05 21:51:00
    81.90.165.211
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké podmínky jsou v ČR pro chov minikoz. Je nutné je někde registrovat - případně kde? A jakým způsobem je možnost je označit pro registraci. Je povinné očkování? Velice děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Pro zájmový chov minikoz není nutné se registrovat. Zvířata je možno označit RFID prostředky (čipem). Po ukončení hromadné povinné vakcinace proti katarální horečce nejsou v současné době pro kozy ani minikozy zavedená Mimořádná veterinární opatření - tj. povinná vakcinace.

    Jedná-li se o zavedení komerčního chovu minikoz, je zapotřebí zjistit podmínky na místně příslušné Krajské veterinární správě podle místa bydliště a chov i chovná zvířata zaregistrovat v registru hospodářských zvířat, jehož provozovatelem je Českomoravská společnost chovatelů a.s.

    MVDr. K. Daniel
  • Kateřina Dvořáková
    2011-08-26 15:52:24
    85.160.1.193
    Dobrý den, chovám slepice (sasexky,vlašky aj.) a v poslední době jim vypadalo peří na zádech a ocásku (i kohoutům). Kůže v těchto místech má u některých normální zbarvení, ale u některých pozorujeme menší či větší zarudnutí. Různé slepice jsou postiženy v různé míře. Slepice jsou jen v mírně zhoršené kondici a méně nesou, potravu ale přijímají dobře. Dostávají i zelené krmení a vitaminové doplňky. Chápeme, že k přesné diagnóze by bylo potřeba laboratorní vyšetření, ale převoz je pro nás obtížný a proto by nás zajímalo orientačně o co by se mohlo jednat a zda by v případě ektoparazitů bylo možné použít některý z širokospektrálních přípravků (např.Diffusil aj.). Moc děkuji za jakoukoli odpověď a přeji pěkný den Kateřina Dvořáková

    Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

    Dobrý den,

    s největší pravděpodobností se jedná o stresové a naučené jednání.
    Zdravotní stav vašich slepic je třeba důkladně zkonzultovat, doplnit důležité údaje do anamnézy, aby se co nejdříve našla příčina problémů. Vyhledejte proto nejbližší veterinární pracoviště, rádi vám pomohou.

    S pozdravem MVDr. Renáta Hlavová
  • Lucie Kupčíková
    2011-08-20 17:12:24
    213.19.24.197
    Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o odbornou radu. Jaký vliv má vzájemné vysávání skotu na vemeno, ať již z pohledu anatomie nebo fyziologie. Jak závažné poškození mohou způsobit "cucalky" nebo i telata na vemeno nebo struky. Také by mě zajímalo zda-li existuje nějaká odborná literatura na toto téma. Děkuji Kupčíková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Vzájemné vysávání je zcela negativním jevem u jalovic a zaprahlých krav, u produkčních dojnic se jedná spíše o ztrátu mléka a zároveň o zvýšenou možnost průniku mikrobů do mléčné žlázy. Problematiku "cucalek" pojednává většina seriozních publikací zootechnické literatury.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky