Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 24 z 46 (záznamy 116 až 120 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Dana
    2011-07-27 13:24:34
    89.24.217.229
    Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Kobylka (25 let) začala z ničeho nic špatně chodit a to jako by zadkem do strany. Ulevuje si na zadní pravou nohu a po prohmatání v oblasti kohoutku se prohýbá. Tento stav se vždy tak na 3 dny zlepší, ale poté se vše opakuje. Kobylka je po celý den ve výběhu bez zátěže. Bez teplot, žere a pije normálně. Předem velice děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Samozřejmě, že jakákoliv rada nebo doporučení vyžaduje klinické vyšetření klisny veterinárním lékařem. Jen zcela obecně lze podotknout, že popsané příznaky mohou, ale nutně nemusí, signalizovat změny na obratlech páteře či na meziobratlových ploténkách; související jednak s věkem a jednak se způsobem využití a intenzitou zátěží tohoto koně v minulých dobách.

    MVDr. K. Daniel
  • Liba
    2011-07-25 12:37:07
    88.100.171.2
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnou příčinu otoku očních víček u ročního hříběte, předcházel mu výtok z očí, žluté barvy, pudinkové konzistence, nejprve přeléčeno Opthalmoframykoinem, po týdnu opět ale ve zhoršené formě, vet. léčil Maxawertem, mast do oka, ale neustále se to zhoršuje a koník skoro nevidí. Mysleli jsme, že se jedná o pylovou alergii, ale teď je hříbě týden ve stáji a stav se zhoršuje, napadá Vás co by to mohlo být? Otok je v oblasti horních víček, velikost cca poloviny golfového míčku. Díky za odpověď a přeji hezký den, L.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Výtok žluté barvy, hustší konzistence znamená s největší pravděpodobností hnisavý (bakteriální) zánět očních struktur. Bakteriální zánět zpravidla vyžaduje antibiotickou léčbu - optimálně po kultivaci původce a určení jeho citlivosti vůči určitým antibiotikům. Sekundární bakteriální zánět může ovšem mít celou řadu primárních příčin; od alergií po autoimunitní procesy. Definitivní léčbu lze doporučit pouze na základě podrobného vyšetření veterinárním lékařem, případně po doplňujícím vyšetření laboratorním.

    MVDr. K. Daniel
  • Scarllet
    2011-06-29 23:40:08
    88.100.225.170
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli když u měsíčního hříběte dojde k přehození střev při válení, má šanci na přežití, a jak ho zachránit? Předem děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Takový stav vyžaduje velmi rychlý operativní zásah. Koně a zvířata jsou velmi citliví na infekce v dutině břišní. Proto je lépe provádět operaci pokud možno v aseptickém prostředí.

    MVDr. K. Daniel
  • Petra
    2011-06-23 21:55:44
    109.80.56.171
    Dobrý den. Koupila jsem roční hříbátko, které nebylo nikdy odčervené. Koupila jsem odčervovací pastu, která byla zaměřena mimo jiné i na hubení tasemnic. Poprvé jsem podala dávku na 300kg, z kobylky vyšlo zhruba 5 škrkavek během 3 týdnů. Po druhé dávce (na 300kg) se to opakovalo, ovšem škrkavky z ní šly ještě zhruba měsíc po druhém odčervení. Podala jsem jí tedy noromectin, po kterém z koníků vyšly škrkavky vždy najednou a byl klid, ovšem u této kobylky se tak nestalo a škrkavky z ní jdou postupně už 2 měsíce od prvního podání odčervovací pasty i po první dávce noromectinu, (již dávkováno na 400kg) jak je to možné? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Považoval bych za účelné, obrátit se na ošetřujícího veterinárního lékaře, pokusit se o identifikaci parazitů - nemusí jít nutně jmenovitě o škrkavky, ale o parazity s komplikovanějším životním cyklem - a na základě jejich identifikace nasadit cílenou léčbu. Identifikace parazitů může být provedena i laboratorním vyšetřením vajíček parazitů v trusu.

    MVDr. K. Daniel
  • Monika
    2011-06-13 08:28:04
    87.197.2.113
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aká je pravdepodobnosť, aby ročná kobyla ostala žrebná. Ďakujem

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Za normálních okolností je chovný věk zhruba od 4 do 15 let. Pravděpodobnost, že došlo k plnohodnotné říji, ovulaci a oplodnění není vysoká, nejednalo by se nicméně o příznivý stav z hlediska neukončeného tělesného vývoje klisničky.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky