Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 26 z 46 (záznamy 126 až 130 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Aneta Klusáčková
    2011-04-03 09:41:52
    89.190.94.206
    Moje kobylka posledního dubna dvouletá kulhala na levou zadní nohu. Zavolala jsem tedy Mvdr. Jirmanovou aby se na ní koukla je z blízka, ale není specialista přímo na koně, ale také na krávy, ovce apod. Tak jí píchla injekci, ale zřejmě si nebyla jistá jestli do svalu nebo do žíly píchla to tedy do svalu a kobylka mě po cca třech dnech natekla. Otok se jí neustále zvětšoval. Zavolala jsem Mvdr. Pokorného který jí zavedl léčbu antibiotikama. Paní Jiranová ji je tedy píchala a zhruba po třech dnech co kobylce teplota mírně klesla antibiotika vysadila za dva dny na to se kobylce opět přitížilo opět přestala žrát a pít. Otok jí spadl až na prsa, přední nohy a břicho. Včera večer kolem sedmé hodiny jí otok opravdu už hodně tlačil na srdce. Nemohla dýchat a močila krev. Zhruba po půl hodině zemřela. V pondělí přijede kafilérka a odvezou jí na pitvu aby prokázali že to byla chyba veterinářky a ona nám zaplatila 30 tis. za koně, odškodné, veškerou léčbu, pitvu, atd. Ptám se jak by jste to řešili vy... Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Komora veterinárních lékařů řeší stížnosti na odborná pochybení veterinárních lékařů podle Zák. 381/91 Sb a vnitřních řádů Komory. Další podrobnosti lze nalézt na https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58.
    Stížnosti pro šetření Revizní komisí a případné řešení Čestnou radou shromažďuje sekretariát Komory veterinárních lékařů, Palackého 1-3, 612 42 Brno.

    MVDr. K. Daniel
  • Petra Bajerová
    2011-04-02 21:48:07
    78.136.183.218
    Dobrý den, mám takový dotaz. Kobyla přibližně ve věku 16 let, trpí dlouhodobě ERU. Její majitel, o její problém nejeví přílišný zájem, takže je min. 3 roky bez jakéhokoliv ošetření. Oko má zakalené, přivřené a v něm hnisavý výtok. Myslím, že by se přinejmenším mohla používat borová voda (tím nic nezkazím), ale chtěla jsem se zeptat, jestli by nebyla vhodnější, účinnější nějaká mast nebo jiný prostředek... Děkuji za odpověď Bajerová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Borová voda je všeobecně rozšířené mírné antiseptikum, používané především v oftalmologii. Na zmírnění popsaných příznaků lze však použít velmi širokou škálu podstatně účinnějších oftalmologik. Většina z nich je ovšem zařazena do kategorie "na předpis". Z odborného hlediska je nutno doporučit podrobné vyšetření oka veterinárním lékařem, který použije či předepíše prostředek s ohledem na momentální klinický stav oka podle jeho názoru nejvhodnější.

    MVDr. K. Daniel
  • Klára Stančíková
    2011-03-24 17:56:46
    188.175.41.148
    Dobrý den, moje 10ti měsíční kobylka mě úraz a pohnula si s krčním obratlem. Chci se zeptat jestli by to šlo nějak nahodit zpátky? Od té doby otáčí divě s hlavou a křupe ji v krku při pohybu hlavy. Začala i divně chodit a má problém s rovnováhou. Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Popsaný stav může zahrnovat celou škálu morfologických změn krčních obratlů a následně krční míchy. K přesné diagnóze je zapotřebí přinejmenším podrobné neurologické vyšetření a rtg vyšetření krční páteře, případně myelografii apod. Na základě těchto vyšetření je teprve možno doporučit léčebný postup - medikamentózní léčbu nebo chirurgický zákrok, a pokusit se vyslovit prognózu.

    Velké množství podrobných informací lze v tomto směru nalézt (v angličtině) na http://www.equinewobblers.com/index.htm

    MVDr. K. Daniel
  • Monika
    2011-03-19 23:28:39
    81.25.21.1
    Dobrý den. Vlastním 13 letého hřebce ČMB. V posledních 2 měsících se léčil se zánětem spěnkového kloubu. Už je v pořádku, chodí pouze v kroku v lehkém tahu (brička), ale v posledních 2 týdnech má problémy s průchodností střev. Odčerven byl 7.1.2011, každý den chodí min. 7 hodin, ve stáji je na vazáku, ne v boxe, ale přesto jeho trus divně zapáchá, jakoby byl starý, a kůň má problém vykonat potřebu. Chtěla bych se zeptat, jak lze tento problém řešit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Monika

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Existuje vzdálená možnost souvislosti zažívacích problémů s déle trvající medikamentózní léčbou zánětu spěnkového kloubu.

    Příčin příznaků zácpy či změny konzistence výkalů může nicméně být celá řada. Od druhu krmiva a způsobu krmení, přes pitný režim, možné problémy s chrupem, parazity, jaterní onemocnění či morfologické změny. Jediným doporučením je pečlivé klinické vyšetření praktickým veterinárním lékařem s kompletní anamnézou. Pro případné upřesnění lze předpokládat i doporučení doplňkového laboratorního vyšetření.

    MVDr. K. Daniel

  • Radka Hájková
    2011-03-17 14:22:56
    90.180.1.70
    Dobrý den, mám 6 letou klisnu araba. Již podruhé za několik měsíců kulhá na levou přední a podle diagnostiky jde o spěnkový kloub. V prosinci 2010 měla 6 týdnů klid a dostala dávku "equipalasolu". Kloub se zklidnil a kobylka mohla normálně pracovat. Na rentgenových snímcích je ale vidět, že má vykouslý kousek chrupavky a ten jakoby přirostl zepředu na kloubní pouzdro a podle veterináře, který diagnostiku provedl, jde o dráždivý "čip". V únoru jsem kobylku více zatížila, chystaly jsme se na distanční dostih a ona začala znovu kulhat. Na ohybové zkoušky reaguje velmi citlivě, zprvu na nohu vůbec nechce došlápnout, čím déle kluše, tím méně kulhá. Kulhala cekem tři týdny, opatrně jsme pracovaly v klusu na měkkém podkladu. Nyní jsme jí dali pár dní klid, kloub nehřeje, je nateklý jenom velmi mírně, ale celý ztuhl a kobylka chodí čím dál hůř. Veterinářka mi doporučuje artroskopické vyjmutí úlomku chrupavky. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe tuto situaci řešit? Děkuji Radka Hájková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Artroskopické vyjmutí čipového fragmentu je rozumnou alternativou. Provedení této operace je možné i na stojícím sedovaném koni. Statistická pravděpodobnost úspěšnosti operace je více než 90%. 75% z takto ošetřených koní se úspěšně vrací do závodní kondice na stejné úrovni výkonnosti.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky