Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 26 z 220 (záznamy 126 až 130 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Kristýna
    2014-08-01 11:30:26
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám tříměsíční fenku RTW s PP, která byla špatně otetovaná (číslem sourozence), po přetetování do levého ucha je tetování nečitelné. Chci ji nechat očipovat (nahradit čipem tetování) - může očipování provést jakýkoliv veterinární lékař, nebo jsou k tomu určená pracoviště? Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Kristýno,

    čipování je drobný veterinární úkon, který vám může provést kterýkoli veterinární lékař. Důležité je, že také nese zodpovědnost, že souhlasí předvedený jedinec nečitelného tetovacího čísla s jedincem, na něhož byl vystaven průkaz původu. Proto bývá někdy při tomto čipování požadována přítomnost poradce chovu, který tuto skutečnost ověří. Informujte se proto u svého klubu, za jakých podmínek může být čipování provedeno.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Sára Matternová
    2014-07-27 20:41:14
    127.0.0.1

    Dobrý den, bohužel nevím, na jakou instituci bych se měla s mým dotazem obrátit, a proto budu velmi vděčná za jakoukoli informaci či snahu mi pomoci. Velice by mě zajímalo, jestli jsou k dispozici (či vůbec existují) záznamy o počtu vakcinovaných a nevakcinovaných psů, popřípadě proti kterým nemocem byli psi vakcinovaní a také o prodělaných nemocech proti kterým se běžně psi vakcinují (viz. níže) a jejich následná úspěšnost ve vyléčení. Jedná se především o nemoci: - Psinka (D) - Parvoviróza (P) - Hepatitida (H) - Leptospiróza (L) - Parainfluenza (Pi) - Borelióza (B) - Bordetella (Bb) - Tetanus (T) Dále by bylo zajímavé, pokud jsou v ČR zmapovány nákazové situace v určitých oblastech. A poslední dotaz: Jaké jsou nejčastěji používané (nebo jaké vy doporučujete) vakcinační schéma u psů v domácnostech a v útulcích či jiných podobných zařízení s větší koncentrací psů. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Sára Matternová


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážná paní Matternová,

    Váš dotaz svým rozsahem přesahuje rozsah a smysl poradny, ale pokusím se alespoň o bazální informace. Z hlediska vakcinací se evidují na SVS pouze počty psů vakcinovaných proti vzteklině, ostatní vakcinace jsou nepovinné a centrálně se neevidují. Při hodnocení účinnosti vakcinací se vychází z nepřímých údajů, tj. z klinických studií účinnosti vakcín při jejich zavádění do praxe, odhadu počtu psů v republice a počtu prodaných vakcín na daném území. Z těchto údajů jsou stanoveny předpoklady, jaká je nutnost provakcinování daného území, aby došlo k eradikaci nemoci . Např. u vztekliny je požadovaná provakcinovanost 88 -95%, realita je kolem 85%, u základních, běžně vakcinovaných onemocnění je provakcinovnost populace 55-60% , přičemž u psinky je dostačující ke kontrole nemoci 60% provakcinovanost, u parvovirozy by byla žádoucí 83% atd. Vakcinační schémata se liší dle použitých vakcín a lokální nákazové situace, nelze jen tak obecně popsat jedno univerzální schéma, existují jen základní epizootologické a imunologické principy, které musí lékař provádějící vakcinaci dodržovat.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Magda
    2014-07-25 15:46:12
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám 2 měsíční štěně čivavy a chci se zeptat zda potřebuje malá pas do Německa do Aue. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Hodulová,

    dvouměsíční čivava může cestovat pouze s matkou nebo ve skupině v režimu obchodování se zvířaty se zvláštním veterinárním potvrzením. Samotná čivava v rodině může v rámci turistického ruchu cestovat až od 3 měsíců věku , od kdy může být i vakcinovaná proti vzteklině Do Německa potřebuje platný pas s potvrzením o čipování a provedené vakcinaci proti vzteklině.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Pavlína Jelínková
    2014-07-17 20:53:21
    127.0.0.1

    Dobrý den, měla bych na Vás prosbu. Dnes jsem se vrátila s pejskem z vyndávání stehů. Je po operaci perianální kýly + kastrace. Je to maltézký psík a je mu 11 let. Při operaci kýly mu byla odstraněna tkáň, kterou jsme nechali poslat na rozbor. Paní doktorka mi sdělila že se jedná o mastocytom I a II gradua. Pejsek byl před pěti lety operován, měl tenkrát u zadku jakoby větší bradavici cca jako dvoukoruna, tenkrát jsme to nedali na rozbor. Mohl to být už tenkrát mastocytom? V únoru letošního roku byl na zubech, a čištění + nějaké na vytržení. V krvi se zjistilo, že má nález na játrech, takže jsme léčili Legaphytoem a dietou. Když byl v narkóze pí. doktorka mu udělala UZ jater a říkala, že tam má jakoby uzlíky... může se jednat o metastázy? Dnes mi pí. doktorka řekla, že spíše ne, že to nemusí spolu souviset. Teď měl před operací mírně zvýšený jeden enzym, ale nevím jaký a bylo mi řečeno, že se játra zlepšila. Že máme dál pokračovat s dietou. Jaká si myslíte že je pravděpodobnost že se nádor znovu objeví... prý je to 50:50. Dostali jsme pro pejska Ranisan. Stačí to? Nebo je ještě jiná léčba nutná? Ozařovaní atd.? Nechceme o něj přijít, uděláme vše pro to, aby tady s námi byl co nejdéle. Děkuji za informaci a radu.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Jelínková,

    Váš dotaz je bohužel velmi komplexní, leč informací pro kvalifikovanou odpověď málo. Obecně musím s dosavadní léčbou souhlasit, pokud by jste chtěla další odpovědi, asi budete muset s vaší pí. doktorkou zorganizovat ještě CT vyšetření břicha a cílená histologická, případně biochemická, vyšetření. Při potvrzení mastocytomu, případně jiné neoplazie, lze opět nasadit i cílenou chemoterapii, která právě ve stupních I až II je velmi účinná. Okamžitě samozřejmě můžete dávat játra šetřící dietu spolu s tzv. hepatoprotektivními léky.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Olga Křivková
    2014-07-15 17:58:38
    127.0.0.1

    Dobrý den, prosím vás poradí mi někdo od Vás? Máme německého ovčáka stáří 7 let a má písek v moči. Chtěla bych vědět jestli by mu pomohla kromě diety pasta Uropet. Děkuji Olga


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Křivková,

    písek v moči je velmi vágní označení dehonestující odborné úsilí mnoha urologů. Může mít původ jak celkovém metabolismu, tak v ledvinách nebo v močovém měchýři, urolyty mohou mít rozličné složení , mohou vznikat v kyselém i zásaditém prostředí. Bezpodmínečně je nutná pečlivá analýza jejich složení, poté vypátrání místa a příčin vzniku. Teprve poté může být nasazena adekvátní léčba, která nemusí mít vůbec základ v ovlivňování pH moči. Vedle příčinné léčby je vždy důležitým doplňkem ( a někdy i jediným lékem ) správná dieta. Pasta Uropet je pouze doplňkovým lékem s velmi specifickými indikacemi.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky