Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 26 z 86 (záznamy 126 až 130 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Anna B.
    2013-01-10 11:59:11
    127.0.0.1
    Dobrý den, je pro kočky vhodný mucosolvan proti kašli? Kočka, tři roky žije v bytě i venku má vlhký kašel, jiné problémy nemá, žere, pije je aktivní. Je dobré jí dát něco na podporu vykašlávání, např. ten mucosolvan? Popřípadě, že ano, jaké by bylo dávkování pro 4 kg kočku a zde dát variantu mucosolvan junior. Děkuji předem za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    vážená paní B.,

    bohužel vám nemohu konkrétně odpovědět, protož vůbec nevím, zda vaše kočička má skutečně kašel, pokud je to kašel, jakého je původu (kardiální, zánětlivý, nezánětlivý ), zda nemá nějakou anatomickou odchylku ve stavbě dýchacích cest a tak dále. Takže při vědomí, že může mít onemocnění srdce a já bych s vámi diskutoval o dávce Mucosolvanu, vás bohužel musím poslat k nejbližšímu veterinárnímu lékaři, aby mohl provést solidní diagnostiku a nasadit adekvátní léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Barbora
    2013-01-09 12:54:07
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla sem se zeptat, mám čtyřletého kastrovaného kocourka. Před týdnem sem chodila tři dny na injekce, zřejmě antibiotikum, jelikož kocourek začal velmi často chodit na toaletu a vždy jen pár kapiček, zakoupila sem i pastu Uro-Pet a tu mu podávám dvakrát denně, pán veterinář řekl, že už by to mělo být v pořádku, ale po týdnu se zase kocourek nemůže vyčurat a na toaletě je často a docela i dlouho. Jaké mám žádat vyšetření, aby byl opravdu léčen na příčinu? Již v minulosti sem podobným způsobem o jednoho kocourka takhle přišla a nechci, aby se to opakovalo! Moc děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Zárubová,

    Mladý 4 letý kocour může být postižený častěji zánětem močového měchýře než starší kocour. Pokud se problém vrací, asi je vhodné zopakovat kompletní vyšetření, tj. kompletní klinické vyšetření včetně USG, vyšetření moči včetně sedimentu a bakteriologie, biochemické vyšetření krve . Po stanovení diagnózy lze stanovit, zda se jedná o vrozené či získané, případně zánětlivé onemocnění a na základě tohoto vést adekvátní léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Alena Koutná
    2013-01-08 09:47:22
    127.0.0.1
    Prosím o radu, dobrý den. Mám kočku z útulku, zvyká si na běžnou stravu (konzervy pro kočky). V noci a ráno zvracela, večer ohlodala dracenu. Může s tím zvracení souviset? Je nutno urychleně navštívit veterináře, jinak kočka je zcela v pořádku. Děkuji A. Koutná

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Koutná,

    i když je dracena řazena mezi jedovaté rostliny, pro její ostré, tenké řezavé listy jí nikdy domácí masožravci nesežerou tolik, aby se reálně otrávili. Vyšší obsah saponinů může vyvolat nevolnosti, někdy i zvracení s krví, v závažnějších případech dochází k nechutenství, depresím, slinění, kočka má rozšířené zorničky. Pokud se objeví výše jmenované celkové příznaky, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Katka
    2013-01-02 12:03:43
    127.0.0.1
    Dobry den, chci vás poprosit jestli by jste mi mohli říct něco o chemické kastraci. Mám 8-mi měsíčního kocourka a tak se na toto zaměřuji. Slyšela jsem ze operativně je to velký zásah pro kocoura a špatně to v budoucnu snáší, dále má různě zdravotní problémy s močením atd. Proto uvažuji o chemické kastraci ale chci se něco dozvědět. S pozdravem Katka

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Katko,

    tzv. chemická kastrace se provádí preparáty, které navodí přehnání pozitivní zpětné vazby v oblasti regulace hormonů a výsledkem je dočasné vyčerpání hypotalamu a zastavení produkce tzv. realising hormonů. Preparát se podává pomocí zavedeního podkožního implantátu, ze kterého se uvolňuje účinná látka po dobu asi 1/2 roku, celkový efekt je většinou asi 1 rok. Tento stav je dočasný, po roce je nutno buď aplikaci opakovat nebo se vrací kocour k normální potenci. Cena ročního ošetření se pohybuje kolem 2 000 Kč.

    Z hlediska potenciálních negativních vlivů je jedno, zda je v 8 měsících kastrován chemicky či chirurgicky - efektem je vždy nedokončení somatického vývoje do samčího habitu. Informace o škodlivosti kastrace jsou obsolentní , pramení z toho, že většina nemocných kocourů v ordinacích jsou kastráti, nikoli z reálné možnosti škodlivosti kastrace.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Lucka
    2012-12-27 10:54:54
    127.0.0.1
    Dobrý den pane doktore! Asi před 3 měsíci měl náš čtyřletý vykastrovaný kocourek první akutní plicní edém. Od rána měl dušnost, skoro nejedl, nepil, byl unavený... Odjeli jsme s ním k veterináři, diagnostikoval plicní edém. Dostal dávku diuretik inj., na doma tbl. Po příjezdu se jeho stav zhoršil, začal se dusit, měl cyanotický jazyk i sliznici v tlamičce a u ní narůžovělou pěnu. Ihned jsme odjeli po telefonické konzultaci k veterináři. Okamžitě mu aplikoval adrenalin ve vysoké dávce a další dávku diuretik a řekl, že víc udělat nemůže, máme počkat do rána, jestli to přežije....Naštěstí přežil... Včera, tj. 26.12.2012 jsme opět sledovali dušnost, unavenost... Jeho stav se zhoršoval, jeli jsme opět k veterináři ve večerních hodinách, dg. plicní edém. Chtěla jsem se zeptat, proč a jak vzniká a je-li možná nějaká trvalá léčba nebo se léčí jen tyto akutní stavy, možná prognóza? Kocour s námi žije v domě, pouštíme ho ven, chodí na pravidelné kontroly a očkování, je hodně lekavý (šok?). Moc děkuji za odpověď. Přeji krásné prožití svátků a vše nejlepší do nového roku. Lucie L.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Procesy v dutině hrudní jsou u koček diagnostickým oříškem a velmi často jsou spojeny se závažnými diagnózami. Dušnost, unavitelnost, plicní edém aj. jsou bohužel pouze příznaky, nikoliv diagnózy. Asi by bylo vhodné se s vaším lékařem dohodnout na komplexním vyšetření v klidu a ne ve večerním stresu. Příčinou vašich potíží může být jak onemocnění plic, tak onemocnění srdce či samotné hrudní dutiny.

    Bez důkladného RTG, případně sonografického, biochemického vyšetření či diagnostické punkce se asi neobejdete. Většina stavů je ovlivnitelná léky, prognóza může být velmi dobrá ( u zánětlivých procesů ) i velmi špatná ( při nálezu vrozených vad srdce či nádorů ).

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky