Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 28 z 46 (záznamy 136 až 140 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Monika
    2011-02-02 21:35:17
    81.25.21.1
    Dobrý den. Vlastním 13-ti letého hřebce ČMB. Dříve několik let pracoval v lese, nyní je půl roku využíván k rekreačnímu ježdění a lehkému tahu. Na pravé přední noze v oblasti spěnkového kloubu mu pravděpodobně díky velké a dlouhodobé zátěži z předchozích let vznikl velký otok (zřejmě tohoto kloubu), jež byl viditelný už při koupi od předchozího majitele. Právě on ho využíval k těžkým pracím v lese a zároveň zanedbával pravidelnou korekci kopyt a správné kování. Samotný otok je tvrdý, nehřeje, nezvětšuje se ani nezmenšuje. Spěnkový kloub se při chůzi prošlapuje, však díky velikosti otoku, je to málo znatelné. Kůň si na nohu dost ulevoval i na stání a při chůzi na ní kulhal. Začali jsme mu pravidelně podávat Alavis MSM, který mu výrazně pomohl, ale otok se nezmenšil. Má pravidelnou korekci kopyt a je kován pouze na předek. Po několika dnech přestal na nohu kulhat, bez problémů kluše i cválá, však při stání si na nohu stále ulevuje. Důsledkem toho se mu levé kopyto nadměrně roztahuje a stává se plochým. Ráda bych se Vás zeptala, zda lze nějak docílit toho, aby se otok zmenšil či úplně zmizel nebo aby si na tu nohu přestal tak ulevovat. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Monika

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    V popsaném případě je k odpovědi na otázku nutné klinické vyšetření distální části pravé přední končetiny, které určí charakter změny, která je na první pohled označena jako "otok", stupeň vratných či nevratných změn na kloubu, kloubním pouzdru, šlachových pochvách apod. a stupeň statických i dynamických změn (abnormality v postoji či při pohybu). Je velmi pravděpodobné, že klinické vyšetření bude vyžadovat i rentgenový snímek této části končetiny. Bez těchto vyšetření není možné určit přesnou diagnózu, pokročilost a případnou vratnost či nevratnost zmiňovaného postižení.

    MVDr. K. Daniel
  • Dominika M.
    2011-01-25 19:44:38
    86.162.70.38
    Dobrý den, mám 22-letou kobylu Amerického klusáka po několika hříbatech. Moc ráda bych ji nechala naposledy připustit, ale nevím, jestli bych v takto vysokém věku neriskovala její zdravotní stav. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Za normálních okolností je chovný věk zhruba od 4 do 15 let. Některé klisny zůstávají nicméně fertilní do věku více než 20 let. U koní neexistuje menopauza jako u lidí. Některé klisny ve věku více než dvacet let - obvykle nechtěně - zabřezávají a následující rok porodí zdravé hříbě. Není to však praxe, kterou lze všeobecně doporučit.

    MVDr. K. Daniel
  • Hana B.
    2011-01-19 21:23:11
    212.47.23.6
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat koupila jsem koníka 1,5 roku starého a zjistila jsem, že ještě nebyl očkován a proto bych chtěla poradit jak a čím jej naočkovat. Děkuji Bartková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Běžná očkování koní zahrnují především vakcinaci proti chřipce koní a tetanu. V závislosti na způsobu chovu (přítomnost chovných klisen apod.) může být dalším doporučením například vakcinace proti herpesvirovým infekcím.
    Pro doporučení optimálního programu vakcinace a použití jednotlivých vakcín je nejlépe kontaktovat ošetřujícího praktického veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
  • Lenka Balejová
    2011-01-17 17:24:43
    217.117.217.242
    Dobrý den, můžete mi prosím poradit možnost podpůrné léčby bursitidy u 15-ti leté kobyly? Děkuji za odpověď, L. Balejová.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    V závislosti na lokalizaci můžeme hovořit o:

    Bicipitální burzitidě:
    Léčba zahrnuje klid do doby ústupu příznaků a aplikaci NSAIDs nebo některých protizánětlivých látek přímo do burzy

    Trochanterickou burzitidu:
    kdy bývá doporučena aplikace kortikosteroidů intraburzálně nebo aplikace obliterujících látek (Lugolův roztok) spolu s NSAIDs k redukci bolestivosti a otoku

    Calcaneální burzitidu:
    ta zpravidla nezpůsobuje kulhání, všeobecně se používá drenáž s aplikací kortikosteroidů nebo jodových preparátů

    Olecranonovou burzitidu:
    kdy je opět doporučována drenáž s opakovanou aplikací kortikoidů nebo roztoků jódu a v případě neúspěchu chirurgické odstranění burzy

    Z uvedeného je zřejmé, že neexistuje jednotné a paušální doporučení léčebného postupu. Podpůrná opatření zahrnují vždy klid pro postiženou končetinu, tak aby burza či šlacha nebyly vystavovány další námaze či dráždění, a v některých případech lze podle konformace rovněž doporučit korektivní podkování.

    MVDr. K. Daniel
  • Petra
    2011-01-10 08:06:34
    109.80.56.171
    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak svému koníkovi doléčit otlak od sedla na kohoutku velikosti lískového ořechu. Na jaře loňského roku jsem pořídila sedlo. Když jsme přijeli z vyjížďky, místo bylo vystouplé a druhý den se z něho udělal absces. Ten jsme vyléčili a sedlo prodali... od té doby nebyl otlak nijak zatěžován. Otlak byl velký a zatvrdlý a velice pomalu se zmenšoval. Díky masírování a mazání změknul, ale zůstala tam malinká boulička. Prosím o radu jak tuto bouličku odstranit úplně. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Podle popisu se může jednat o malý zbytek silně opouzdřeného abscesu nebo o vazivové zbytnění v místě původního abscesu. Pokud by umístění napovídalo další možné komplikace - například odření od sedla - lze v obou případech doporučit odstranění chirurgickou cestou; tj. změnu odstranit a kůži několika stehy stáhnout.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky