Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Hlodavci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 3 z 48 (záznamy 11 až 15 z celkových 240)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Dita
    2015-12-27 12:06:02
    89.190.90.136
    Dobrý den již 9let máme zakrslého králíka nyní přes měsíc chodíme denně na injekce kterých je mnoho, králíček měl hrozný kašel provázený sýpáním, prskáním a otvíral tlamičku jako by se dusil, dostával léky jeho stav se zlepšil, ale začal mít výtok z čumáčku i očí, lékař na upozornění reagoval dalšími vitamínovými injekcemi - mezi tímto obdobím ze dne na den jako by ochrnul na polovičku tělíčka / zadní nožky špatně i nyní reaguje na podání stravy reaguje pouze na jídlo z ruky doprovázení mluvením na něj, už se špatně přesouvá z místa na místo při snaze se pohnout se překulí na záda tím tento pokus končí, musím jej zvednout a otočit. Kálí a močí nepravidelně a i když jej každý druhý den koupu stále dosti zapáchá, při upozornění veterináře mi bylo řečeno že snad cvičení s nožičkami by mohlo zabrat že v nich má cit, ale nyní se přidalo ještě nepravidelné prudké cukání jako by křeče v nožičkách. Nebylo by lepší nechat králíčka uspat / zemřít, aby se netrápil? Moc se mi nechce, ale nyní nejde o mé pocity, ale o to aby se králíček netrápil.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    malý domácí králík se může dožít vysokého věku (v poslední době u nás byli v králíci ve věku kolem 13 let), ale jedná se o péči o geriatrického pacienta, kde vše závisí také na míře vaší ochoty se o takového králíka starat. Bohužel ztráta hybnosti až paréza pánevních končetin je tou hranicí, za kterou většinou nejdeme. Králíci mají velmi křehkou bederní páteř a často i po nepatrném úrazu dochází k poškození míchy právě v této oblasti a šance na vyléčení jsou většinou nulové. Pokud během několika dní nepozorujeme tendenci ke zlepšování, doporučujeme nepokračovat i nadále v léčbě.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Zuzana Pytelová
    2015-11-19 20:11:18
    85.71.112.36
    Dobrý den. Chovám doma 13 měsíců bílou myšku. V poslední době začala vydávat vrzavé zvuky a hubne, jinak na ní žádné změny vidět nelze. V okolí nemáme žádného veterináře, který by se specializoval na hlodavce a který by nám byl schopen poradit. Mohli byste mi prosím sdělit, jestli pro myšku můžu něco udělat?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den slečno Pytelová,

    může se jednat o problém se zuby, někdy může být na začátku i interní onemocnění s přesahem do dutiny ústní v podobě různých zánětlivých procesů či aft. Bohužel bez solidního vyšetření a důkladné prohlídky pusy a celé hlavy nelze dát jednoduché doporučení. Takže se svým ošetřujícím lékařem vyhledejte specialisty a nechte ji pořádně vyšetřit.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Denisa
    2015-11-17 17:32:17
    94.143.168.4
    Dobrý den, před 14 dny se náš 7 letý králiček léčil z přemnožení klostridií, dle výsledku koprologie. Dostal Norodin inj. a domu ještě na 6 dní do tlamičky. A cca 3x jsem mu píchala Degan. Po dobrání se znovu udělala koprologie, s výsledkem, výskyt se značně zmenšil. Jeho jídelniček je zdravý. Aspoň myslím. Samozřejmě seno, voda (1x měsíčně s Acidomidem), bezobilné granule i mlsky. Čerstvé moc nedostává a když tak jen kořen. zel., fenykl, řapíkatý celer a sem tam jablko. Bylinky čerstvé i sušené. (Jitrocel, oregano, bazalka, meduňka,...) listy pampeliškové, jahodové. Na okus větvičky, kořeny pampelišky. Jenže po cca 14 dnech se potíže (nechutenství, apatie, drobné pochroupkávání zoubkama) opakují. Včera jsme byli opět s bobkama a klostridie jsou znovu přemnožené. Samozřejmě nechce jíst takže ho dokrmuji Rodicarem a ve vodě má bio-lapis. Na vet dostal inj Degan a Loxicom a lék na klostridie Sumetrolim 1ml 1-0-1 Má otázka zní je toto léčivo vhodné? Děkuji Svobodova

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den paní Deniso,

    K léčbě prakticky není co dodat, Sumetrolim je prakticky totéž co Norodine. Je otázkou, co je hodně a co málo Clostridií v trusu, protože Clostridia sp. a E. coli jsou běžně se vyskytující potenciální patogeni ve střevech, problémem je jejich přemnožení. Příčiny přemnožení  jsou pak především v narušené cecolické motilitě, změně pH a následném narušení rovnováhy přítomnosti mikroorganismů ( kterých jsou ještě stovky dalších druhů) ve střevě. Proto je po počátečním snížení množství přemnožených bakterií nutno udržovat dostatečnou střevní motilitu. Vše co podáváte ( Degan, Loxicom ) tomu pomáhají, veledůležitá je přesná strava s dostatkem vlákniny a žádné lehce stravitelné cukry ( nebezpečná jsou v tomto případě jablka a sladké exotické ovoce ). Bohužel je potřeba vnímat i fakt , že starší králík už obecně může mít problémy s kinetikou střev a prokinetika a opatření pro správnou průchodnost střev už budou jeho doživotní a každodenní léčbou. S vaším lékařem především namyslete vhodnou „vláknitou – hight fibre“ dietu, dlouhodobé podání prokinetik, případně analgetických preparátů. Nutno je zajistit pravidelný příjem krmiva a správnou váhu králíka.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Lucie
    2015-09-25 14:47:11
    37.188.132.88
    Dobrý den, nemám sice dotaz ohledně léčby chorob u hlodavců, ale věřím,že mi určitě odpovíte i na tento dotaz. Jsem brigádně ve zverimexu jedné nejmenované firmy a jsem doslova zděšena v jakém stavu mláďata především hlodavců (zejména osmáků a králíků) do obchodu chodí,záněty očí zápal plic a zlomeniny způsobené nešetrnou manipulací jsou na denním pořádku a poslední kapkou jsou laboratorní myšky napadené čmelíky,chci se tedy zeptat jak postupovat se stížností na farmu ze které tito "nebožáci" pochází. Předem Vám děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    se stížností v této věci se obraťte na příslušnou Krajskou veterinární správu.

    Zdraví

    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Michaela Sadková
    2015-09-13 12:53:58
    178.77.234.242
    Dobrý den, prosím o radu. Mám doma křečka džungarského, je asi jeden a půl roku starý. Včera večer jsem si všimla, že jedno oko má veliké, jakoby mu vylézá z důlku a bělmo kolem je červené. Zjistila jsem, že může jít o nemoc, kdy je oko vytlačované z očního důlku a také potom může úplně explodovat. Je to pravda? Co bych měla udělat? Existuje na toto pomoc? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    vyhřeznutí očního bulbu může mít u drobných hlodavců mnoho příčin – úraz, absces, infekce nebo novotvar za okem. Opravdu se nemůže stát že by oko „explodovalo“. Pokud se jedná o infekci přímo v bulbu (oku) může dojít k poškození bulbu, ale oko opravdu jen tak nepraskne. Každopádně je nutné navštívit veterináře, protože ať už je příčina jakákoliv, jedná se o velmi bolestivé onemocnění a vyžaduje urgentní řešení.

    MVDr. Zlatka Hošková

 
Komora veterinárních lékařů České republiky