Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Domácí zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 30 z 34 (záznamy 146 až 150 z celkových 167)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Michaela
    2009-11-30 22:26:04
    213.180.61.174

    Dobrý den, nemohu nikde najít odčervovadlo pro kozy, tak aby nevadilo laktaci a březosti zároveň. Existuje nějaké? Děkuji Bašová


    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Pro kozy jsou běžně v praxi používány odčervovací prostředky registrované pro ovce. Indikace i dávkování obecně platí pro celou skupinu "malých přežvýkavců", byť toto v příbalových informacích často není uváděno. V příbalových informacích lze zpravidla najít případná omezení pro použití těchto prostředků - tedy zmiňovanou březost či ochranné lhůty pro mléko. Ochrannou lhůtou rozumíme nutný čas mezi aplikací léčiva a možností použití mléka pro lidskou konzumaci. Pro konkrétní dotaz či stanovení optimálního "programu odčervení" je nejlépe kontaktovat praktického veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
  • Pavel
    2009-11-17 12:47:02
    90.183.115.36

    Dobrý den, slepice u rodičů již nějakou dobu trápí postupné vypadání peří směrem od ocasu, některé mají takřka holý trup. Na některých místech mají kůži zarudlou. Zkusili jsme některé přípravky proti parazitům, ale bez většího úspěchu, je možné že by se jednalo i o jinou chorobu, nebo nedostatek některého prvku v krmení? Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

    Je nejspíše možné, že se jedná v tuto chvíli už o zlozvyk, který mohl být způsoben i parazity. Dalšími vlivy může být nedostatek bílkovin, málo prostoru, málo aminokyselin, moc nebo málo světla..., zlozvyk přejatý od starších nosnic atd. Většinou jde o zootechnickou či zoohygienickou chybu. Opatření můžete konzultovat se svým veterinárním lékařem či se specialistou drůbežářem.

    S pozdravem MVDr. Renáta Hlavová
  • Veronika
    2009-11-09 00:09:41
    90.179.207.237
    Dobrý den. Měla bych dotaz. Můj děda několik let chová králíky a každoročně mu umře několik králíčat na kokcidiozu. Používá sulfadimidin, který už přestává zabírat, zkouší všelijaké metody, ale nic nepomůže. Králíčata očkuje, dodržuje velkou čistotu v králíkárně, zkouší všelijaké metody, vrbové větvičky, atd... opravdu se jim děda velmi věnuje a neví si rady.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    kokcidióza je problémem řady chovatelů králíků. Její masivní výskyt lze eliminovat způsobem odchovu - rošty, častou výměnou steliva, celkovou hygienou a aplikací kokcidiostatik. Doporučuji klinicky i koprologicky vyšetřit plemenný materiál (samice, samce) a na základě výsledku požádat vašeho vet. lékaře o preparát, který je nutno podávat vždy přesně podle návodu někdy i opakovaně.
  • Gregowski
    2009-10-19 09:44:38
    89.24.6.102
    Prosím jaký odčervovací prostředek? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Odpověď na stejnou otázku - ze dne 4. 2.2009, tazatelka Eliška Chábová - je již uveřejněna k uvedenému datu na těchto webových stránkách Komory veterinárních lékařů.

    Základní doporučení se vztahují na všechny "malé přežvýkavce", tedy ovce i kozy.

    MVDr. Karel Daniel
  • Kožíšková
    2009-10-16 10:49:30
    88.102.130.13
    Dobrý den, prosím Vás dva roky mě málo snášejí slepice. Každý rok kupujeme nová kuřata a každý třetí rok likvidujeme staré slepice. Krmíme je pšenicí, zbytkama z kuchyně a ze zahrady a směsí pro slepice. Dávala jsem i vitamíny, ale nebylo to k ničemu. Mohl byste mi prosím Vás poradit co s nimi? Děkuji Kožíšková

    Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

    Pravděpodobně se jedná o zootechnický problém. V zásadě se nedoporučuje chovat drůbež různého stáří na jednom dvorku (na farmě). Dochází tak velice rychle ke kumulaci patogenů a jejich vzájemnému přenosu mezi slepicemi od starších k mladším (viry, bakterie, cizopasníci vnější i vnitřní...).

    Z dotazu také není zřejmé, kolik a čeho dostávají vaše nosnice v krmné dávce. Jedná se totiž dnes už vesměs o náročné hybridy, kteří by pro dobrou snášku měli mít optimálně sestavenou KD.

    Záleží také na tom, od koho nosnice nakupujete, zda v odchovu vakcinuje a proti čemu.

    Nejlépe bude kontaktovat veterinárního lékaře a podrobně situaci probrat. Jistě se pro Vás najde řešení.

    MVDr. Renáta Hlavová
    Odborný veterinární lékař pro velkochovy drůbeže

 
Komora veterinárních lékařů České republiky