Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 30 z 46 (záznamy 146 až 150 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Martin Zeman
    2010-10-04 18:23:41
    92.62.224.32
    Dobrý den. Prosím o radu. U ročního hřebečka, který trpěl fotodermatózou na zadních holeních, zůstala postižená pokožka neosrstěná a otoky. Tento stav trvá již měsíce. Jaké jsou možnosti doléčení? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Pokud je fotodermatóza potvrzena např. histologickým vyšetřením, mohou léčebné metody zahrnovat podle uvážení a doporučení praktického veterinárního lékaře, vycházejícího z přesné lokalizace a rozsahu lezí, jak metody chirurgické, tak medicinální. Trvalejší spolehlivá ochrana před slunečním zářením je však rovněž nezbytným předpokladem uspokojivé prognózy.

    MVDr. K. Daniel
  • Pavla
    2010-10-04 14:10:18
    88.146.176.18
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat a zároveň poradit. Mám březí kobylku kterou jsme nechávaly připouštět v květnu 2010. Nyní tedy je v 5.měsíci. Chtěly bychom se ujistit zda je, ale doopravdy v březosti. Naše nejistota spočívá v tom, že má už teď hrozně veliké bříško a pořád jenom žere, moc jí chutná. Povahově se hodně změnila, zklidnila se a nyní se hrozně ráda mazlí. myslíme si, že už tyto příznaky jsou známkou březosti, ale nejsme si tím úplně jisti, říji také neměla, ale chtěly bychom se ujistit ultrazvukem. Jak jsem už zmiňovala nyní je v 5. měsíci . Nevím zda se to takto dlouho ještě může provádět? Mám strach, aby se plod neporušil nebo kobyla neměla moc velký stres a o hříbátko jsme nakonec nepřišly. Předem děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Za normálních okolností nepředstavuje ultrazvukové ani manuální palpační vyšetření pro kobylku normálních povahových vlastností významné nebezpečí stressové reakce.

    MVDr. K. Daniel
  • Jana
    2010-10-01 23:02:35
    94.127.128.125
    Dobrý den,mám 13-ti letého křížence Hucula, který je celoročně venku, vloni po přechodu z pastvy na seno se objevil suchý kašel, jakoby měl něco v krku, po vyšetření veterinárním lékařem mu byla podána injekčně antibiotika a vitamíny, po kterých kašel odezněl. Nyní opět po přidání sena se kašel v malé míře objevil. Veterinář říkal, že je nějaký přípravek, který se proti tomuto sennému kašli poddává preventivně - byl to Butasan, který se ale prý už nevyrábí, ale prý je jiný - Ventipulmin. Chtěla jsem se zeptat, zda existuje ještě nějaký přípravek, anebo jestli na takový problém nepomáhají preventivně nějaké byliny. Děkuji za odpověď, Jana.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Přípravků "proti kašli" u koní je řada; všechny by však měly být předepsány či podány veterinárním, lékařem na základě klinického vyšetření zvířete a stanovené nebo pravděpodobné příčiny kašle. Rostlinné preparáty rovněž existují, nebývá však prokazatelně doložena jejich účinnost, neškodnost a kvalita, což je požadavkem u hromadně vyráběných veterinárních léčiv.

    MVDr. K. Daniel
  • Marie
    2010-09-30 09:39:08
    195.47.13.178
    Dobrý den, koupili jsme kobylku a dcera by s ní chtěla jet na jaře 2011 na nějaké základní závody v parkuru. Kobylka je narozená v červnu 2005. Podle očkovacího průkazu je očkovaná: 25.4.2006 Duwaxyn, 25.7.2006 Duwaxyn, (obojí pouze napsáno perem - bez nálepky z ampule), 11.4.2007 Duvaxyn IE-T plus (nálepka), 12.4.2008 Duvaxyn IE-T Plus (nálepka). A pak vždy po roce Duvaxyn IE-T Plus (s nálepkami). Můžete mi napsat, zda je toto očkování dostačující pro styk s ostatními koňmi na závodech nebo svodu a zda stačí pokračovat v očkování po 1 roce stejnou vakcínou? Moc děkuji za odpověď. Marie

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Duvaxyn IE-T Plus je kombinovaná vakcína proti chřipce a tetanu.
    Je dobrou a důvěryhodnější praxí nalepit do vakcinačního průkazu nálepku, než jej pouze vypsat rukou. Nicméně může existovat řada objektivních důvodů, proč nálepka nebyla nalepena (její poškození, ztráta lepivosti apod.).
    Budeme-li brát uváděný popis vakcinací jako důvěryhodný, je nanejvýš pravděpodobné, že zvíře je v dostatečné imunitě proti výše uvedeným onemocněním.
    Podmínky pro účast na svodu zvířat/závodech si však určuje organizátor a bývají součástí pozvánky nebo propozic.

    MVDr. K. Daniel
  • Monika
    2010-09-29 08:08:23
    85.160.109.12
    Dobrý den, mám koníka A1/1 4 roky, před potížemi pravidelný lehký trénink pod trenérem: lonž, přiježďování, terén skoky, volno. Nyní asi 3 týdny problémy ze zády, při čištění se prohýbá v zádech, záda má jak šutr jde vidět že ho evidentně bolí, když stojí v klidu tak mu ve svalech na zádech chvilkama jak kdyby cuká, před týdnem jsem tedy koupila doporučené mazání na záda VETBALM. Každý den dělám strečing podle Mvdr. Žežulkové zadní nohy nenatáhne bez problému dozadu a dolů vždycky ucukne, jindy si je sám protáhl. Chodím sním každý den na hodinové procházky. Před tím mu namažu a namasíruji opatrně záda, vždy jej zadekuji pro lepší prohřátí svalů. Po příchodu do stáje opět záda namažu a dám na záda hřející polštář, zakryji dekou. Krmení dostává 2,5L ječmen,2L granule standard běstovice, 2Lsladového květu, 1L musli, večer dostává vitamíny Gelapony biosol, vitamin H biofaktory, vitamin Se. Děkuji za odpověď Monika Kohoutková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Zmíněný průběh a charakter potíží napovídají, že se může jednat nestabilitu až dislokaci obratlů a meziobratlových plotének se sekundárním kompenzačním stahem svalových snopců. Samozřejmě přesnou lokalizaci problému, návrh léčby i prognózu musí stanovit praktický veterinární lékař, nejlépe se zkušenostmi z ortopedie koní. Je pravděpodobné, že pro odpovídající vyšetření bude nutné provést i vyšetření pomocí zobrazovacích technik. Léčba stanovená na základě pečlivého vyšetření problému může zahrnovat širokou paletu přístupů od medikamentózní léčby s použitím NSAIDs až po návrh možnosti chirurgického zákroku.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky