Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 32 z 220 (záznamy 156 až 160 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Michal Salaj
    2014-02-04 18:12:47
    127.0.0.1

    Dobrý den, prosím o pomoc. Mám čivavu 13 let starou a má potíže s dýcháním. Diagnostikovali jí kolaps trachey. Již delší dobu bere předepsané léky veterinářem (Theoplus 100) v dávkování půl prášku 2x denně. A podle rady veterináře zkoušíme dávkování 3x denně, ale stav se nelepší. Bohužel léky již nepůsobí a dýchací potíže se stupňují. Potíž je v tom, že pejsek má také potíže s játry, ledvinami a srdcem. Je možnost nasadit silnější léky na úpravu dýchání ale léky by hodně zatěžovali ledviny, které by zátěž brzy neunesly. (v těle se tvoří močovina, chodí na pravidelné infuze, močovina se vždy upraví). Proto prosím zda nevíte o nějakém jiném šetrném způsobu léčby, která nezatěžuje ledviny. Popř. nějaké "bylinky". Jakýkoli chirurgický zákrok veterinář již nedoporučuje. Budu rád za každou radu. Pes je jinak čilý, žere, pije. Předem děkuji.


    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den pane Salaj,

    pokud si přečtete záhlaví této poradny, tak zjistíte, že váš dotaz bohužel nemůže nikdo odpovědět.

    Bronislav Kozák
    administrátor

  • Radek Baláš
    2014-02-04 14:32:35
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz, zda je obec, potažmo obecní policie zřízená v dané obci, na jejímž území platí obecně závazná vyhláška o povinném čipování psů, oprávněna nechat očipovat toulavého psa odchyceného ve svém katastru před předáním do útulku a v případě že ano, tak zda je možné požadovat náklady spojené s očipováním po případném, ač stávajícím či novém, majiteli. Děkuji za odpověď R.B

    Odpovídající: Nepřidělen

    Toulavá a opuštěná zvířata jsou upravena v zákoně č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání (dále jen „zákon“). V § 13b odst. 2 je stanoveno, že obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit chovatelům povinnost nechat trvale označit psy, kteří dosud označeni nejsou, osobou odborně způsobilou k výkonu této odborné veterinární činnosti podle veterinárního zákona, a to prostředky, které způsobují při aplikaci jen mírnou nebo přechodnou bolest, zejména tetováním nebo identifikací čipem. Obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit povinnost přihlásit psy do evidence a upravit náležitosti a způsob vedení evidence označených psů a jejich chovatelů.
     
    Dle § 13b odst. 3 zákona může obec nechat trvale označit osobou odborně způsobilou k výkonu této odborné veterinární činnosti podle veterinárního zákona toulavé a opuštěné psy v obci, kteří dosud označeni nejsou.
     
    Jelikož je obecní policie orgánem obce (§ 1 zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii), je oprávněna s ohledem na shora uvedené nechat toulavé či opuštěné zvíře označit.
     
    Označení těchto psů pak hradí obec. Jestliže se přihlásí následně chovatel psa nebo zjistí-li jej obec, je tento povinen obci jí vynaložené náklady na označení toulavého psa nahradit.
     
    Po budoucím chovateli psa tedy nelze vynaložené náklady požadovat.
     
    Jen pro doplnění, chovatelem je dle § 3 zákona každá právnická nebo fyzická osoba, která drží nebo chová zvíře nebo zvířata, trvale nebo dočasně, přemísťuje zvíře, nebo obchoduje se zvířaty, provozuje jatky, útulky, záchranné stanice, hotely a penziony pro zvířata nebo zoologické zahrady, provádí pokusy na zvířeti nebo zvířatech anebo pořádá jejich veřejná vystoupení.

    Mgr. Hynek Jašek

  • Beránková Kateřina
    2014-02-02 12:27:48
    127.0.0.1

    Dobrý den, sháním kontakt na nějakého vet. lékaře, který se zabývá urologickými potížemi. Před měsícem moje fena vel. knírače začala močit krev, naše veterinářka jí udělala všechna možná vyšetření s podezřením na zánět dostali jsme ATB atd., ale na sonu má nějaký útvar na ledvině (zřejmě nádor). Léčíme dále a čekáme stále na všemožné výsledky feně je 8let kastrovaná při posledním porodu. A tak sháním kontakt na nějakého hodně dobrého vet. lékaře, který se touto problematikou zabývá. Děkuji s pozdravem Kateřina B.


    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den paní Beránková,

    pokud si přečtete záhlaví této poradny, tak zjistíte, že váš dotaz nemůže nikdo odpovědět.

    Bronislav Kozák
    administrátor

  • Jiřina
    2014-01-30 17:21:19
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám dotaz. Naši veterináři si nejsou jistí co by to mohlo být, tak se zkusím zeptat u Vás, protože víc hlav víc ví a třeba Vás něco napadne. Jsou tři feny sestry něco přes rok a půl, jedna měla jako malá demodex a léčila se s tím, dalším dvěma ho nezjistili. Ta co měla demodex s tou ještě jednou se nechaly vykastrovat ta třetí ne. Ty kastrovaný fenky teď začaly strašně hubnout a nikdo neví proč. Přitom po kastraci je normální tloustnutí. Ta co není kastrovaná normálně krásně přibírá. Dalším problémem je že všechny tři plešatěj. Všechny na hlavě jakoby před ušima za ušima a zespod na krku a ty dvě kastrovaný ještě na spodku zadních nohou a ta kastrovaná co měla demodex už i trochu na hřbetě a bocích. Ta co není kastrovaná již začíná plešatět i na nohou. Fena s demodexem byla na biopsii z místa kde měla demodex a tam se zjistil hluboký zánět kůže ne nijak dramatický a spící demodex. Jinak nic. Všechny prodělaly krevní testy. Té čubě kastrované co nemá demodex zjistili vyšší hladiny něčeho co způsobuje bud dehydratace ale její veterinář jí tvrdí že je to hyperthyreoza.. Další dva veterináři tvrdí že je to špatná diagnóza že byla jen dehydrovaná. Že se navíc hyperthyreoza u psů moc nevyskytuje a že by neplešatěla ale naopak zarůstala srstí a rostly by hodně drápy. Druhá kastrovaná čuba je na tom podobně. Dodám že všechny tři jsou silně hyperaktivní. Každá žere úplně jiné krmení tím by to být nemělo. Jedna žrala Firstmate a teď Orijen, druhá Brit Carnilove a ta co je na tom nejlíp žere Ontario a předtím Propak. Seškraby nic neukázaly. Všechny teď mají navíc lehký zánět očí přitom každá žije v jiném městě a v jiných podmínkách takže je to divné. Včera šla na biopsii druhá fena, tak budeme čekat na výsledky. Hlavně je divné to hubnutí když jsou přibližně 3 měsíce po kastraci. To by měly spíš ztloustnout ne? Mockrát děkuji a přeji hezký den!


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Jiřino,

    obávám se, že neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpověď. Především - demodexem se nakazí většinou štěňata od matky krátce po narození, takže s velkou pravděpodobností ho mají všechny, jen u jedné se objevil v klinické formě a u druhé ne ( někdy se uvádí jako analogie opar u lidí - téměř všichni ho máme, ale objeví se jen při stresu, oslabení organismu ). Hyperthyreoza je většinou snadno diagnostikovatelná, tam by nemělo být pochyb, ale u psů je relativně hodně vzácná a objevuje se ve starším věku. Hubnutí je bohužel nespecifický příznak a většinou je možné dělat závěry až po komplexním interním vyšetření. Chybí zde docela zásadní informace o plemeni. některá plemena, například jorkšíři mohou trpět onemocněním, které se projevuje vypadáváním černých chlupů - tzv. dysplazie černých chlupů a typicky začíná u psů kolem jednoho roku. Také krysaříci a pitbulové mohou "plešatět". Jak bylo řečeno již výše, nejdůležitější je provést důkladné interní vyšetření, doplněné o rozbor krve, pro odhalení nějaké vrozené vady - např. dysplazie ledvin, které by mělo být doplněné také ultrasonografickým vyšetřením a rozborem moči. V neposlední řadě by bylo doporučitelné zopakovat důkladnou parazitologickou diagnostiku.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Erika
    2014-01-18 18:38:12
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o radu, máme rok a půl starou fenku Jorkšíra, přišli jsem na to, že se nám drbe po granulých a vypozorovali jsem, že i po kuřecím mase. Marně hledám jaké vybrat granule, aby byli kvalitní a neobsahovali kuřecí maso a obiloviny.

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,

    pokud si pozorně předčete záhlaví této poradny, tak zjistíte, že na váš dotaz nemůže nikdo odpovědět.

    Bronislav Kozák
    administrátor

 
Komora veterinárních lékařů České republiky